HR EXCELLENCE IN RESEARCH Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza YUFE Yerun
 

Z nauki do biznesu


Kapitał ludzki oraz UE EFS logo  

Projekt „Z nauki do biznesu”
współfinansowany przez Unię Europejską
w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Podsumowanie projektu „Z nauki do biznesu”

31 lipca 2012 r. Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zakończyło realizację projektu „Z nauki do biznesu” w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytetu VIII: Regionalne kadry gospodarki, Działania 8.2. Transfer wiedzy, Poddziałania 8.2.1 Wsparcie dla współpracy sfery nauki i przedsiębiorstw. Projekt był realizowany od 1.09.2010 r.

W ramach projektu zorganizowano cykl szkoleń z przedsiębiorczości dla kadry akademickiej i studentów oraz stworzono formy wsparcia dotyczące współpracy sfery nauki i przedsiębiorstw w województwie kujawsko-pomorskim. Pracownicy naukowi oraz naukowo-dydaktyczni Collegium Medicum uczestniczyli w stażach w 4 przedsiębiorstwach z branży medycznej mających siedzibę na terenie województwa kujawsko-pomorskiego: Farmaceutycznej Spółdzielni Pracy "Filofarm" z Bydgoszczy, NZOZ Dom Sue Ryder w Bydgoszczy, Farmaceutycznym Przedsiębiorstwie Produkcyjno-Analityczno-Handlowym "Prolab" w Nakle oraz w "Kselmed" – Produkcja i Serwis Aparatury Medycznej w Grudziądzu.

Celem odbywanych staży było zebranie informacji na temat funkcjonowania przedsiębiorstwa i możliwości zastosowania w nim wyników badań naukowych, prowadzenie badań związanych z pracą naukową, a także możliwość wymiany doświadczeń ze środowiskiem przedsiębiorstw. Staże spełniły oczekiwania uczestników i zaowocowały nawiązaniem współpracy z przedsiębiorstwami.

Dzięki projektowi "Z nauki do biznesu" 57 studentów oraz 14 przedstawicieli kadry akademickiej Collegium Medicum ukończyło szkolenia z zakresu przedsiębiorczości akademickiej. Szkolenia obejmowały m.in. tematykę zakładania firmy (w tym typu spin-off/spin out), tworzenia biznes planu, pozyskiwanie środków z UE, etykiety w biznesie oraz równości szans kobiet i mężczyzn. Szkolenia miały na celu zmotywowanie uczestników do podejmowania aktywności gospodarczej oraz nabycie przez nich wiedzy i umiejętności koniecznych do prowadzenia własnej firmy.

z nauki do biznesu portal współpracy CM UMK i sfery biznesu - Baner z medykami w tleW ramach projektu powstał również ,,Portal współpracy Collegium Medicum UMK i sfery biznesu regionu kujawsko-pomorskiego”. Portal powstał w celu zacieśnienia współpracy między nauką a przemysłem poprzez pozyskanie informacji koniecznych do ukierunkowania badań prowadzonych w CM UMK oraz promocję dorobku naukowego. Oferty współpracy będą nadal zamieszczane i przeszukiwane zarówno przez pracowników naukowych jak i przedsiębiorców, zarejestrowanych w portalu.

Realizacja projektu przyczyniła się do nawiązania szerszej współpracy między sferą nauki a przedsiębiorcami mającymi siedzibę na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, jak również do wzrostu świadomości wśród kadry akademickiej i studentów CM UMK na temat możliwości komercjalizacji wiedzy i efektów prac naukowo-badawczych.