HR EXCELLENCE IN RESEARCH Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza YUFE Yerun
 

Fundusze na projekty badawcze - programy TEAM i TEAM-TECH

Fundusze na projekty badawcze - programy TEAM i TEAM-TECH

Do 15 marca 2016 r. można aplikować o granty na innowacyjne badania w programach TEAM i TEAM-TECH realizowanych przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej ze środków pochodzących z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Dofinansowanie mogą uzyskać zarówno instytucje naukowe, jak i firmy.

Program TEAM

Finansowanie zespołów badawczych prowadzonych przez wybitnych uczonych.

Celem programu TEAM jest rozwój kadr sektora B+R i wsparcie projektów zespołowych prowadzonych przez wybitnych uczonych z całego świata (niezależnie od ich narodowości) w jednostkach naukowych lub przedsiębiorstwach w Polsce, pracujących w najbardziej innowacyjnych obszarach, z udziałem partnera zagranicznego.

W ramach programu finansowane będą projekty trwające do 36 miesięcy. Zaleca się, aby budżet projektu nie przekroczył 3 500 000 zł.

W programie TEAM finansowane będą projekty zgodne z tematami wskazanymi w wykazie Krajowych Inteligentnych Specjalizacji, przy czym w wyjątkowych przypadkach, stosując preferencję dla KIS, Fundacja może przyjąć do finansowania projekty dotyczące tematyki niewymienionej w KIS, jeśli posiadają one znaczny potencjał aplikacyjny lub znaczenie dla rozwiązania istotnego problemu społeczno-gospodarczego.

Projekty w ramach programu mogą być realizowane w trzech wariantach:

  • przez jednostki naukowe w zakresie, w którym nie prowadzą działalności gospodarczej (bez udzielania pomocy publicznej),
  • przez przedsiębiorstwa (na zasadach udzielania pomocy publicznej na działalność B+R),
  • przez konsorcja naukowo-przemysłowe, z udziałem jednej jednostki naukowej i jednego przedsiębiorstwa (dla jednostki naukowej bez pomocy publicznej, pod warunkiem, że nie prowadzi działalności gospodarczej, dla przedsiębiorstwa zgodnie z zasadami udzielania pomocy publicznej na działalność B+R).

W programie TEAM obligatoryjny jest udział co najmniej jednego partnera naukowego z zagranicy.

Wnioskodawcą w konkursie może zostać naukowiec (niezależnie od narodowości) posiadający co najmniej stopień naukowy doktora oraz doświadczenie naukowe poparte osiągnięciami o międzynarodowym zasięgu, który zamierza zatrudnić w swoim zespole młodych uczonych: studentów, doktorantów, młodych doktorów.

Kierownik projektu podczas jego realizacji będzie zatrudniony w jednostce co najmniej w wymiarze 50% etatu na rzecz projektu

Przedmiotem realizacji projektu w ramach programu TEAM mogą być badania, które przyczynią się do rozwiązywania bieżących lub zmieniających się problemów naukowych mających znaczenie dla rozwijającego się rynku globalnego lub wniosą znaczący wkład do rozwiązania istotnych wyzwań stojących przed społeczeństwem.

Wsparcie w ramach programu powinno umożliwić osobom rozpoczynającym karierę naukową: studentom, doktorantom oraz młodym doktorom zdobycie doświadczenia w prowadzeniu prac B+R o dużym znaczeniu dla gospodarki i społeczeństwa.

Kierownik projektu zobowiązany jest do przeprowadzenia otwartego konkursu na członków zespołu. W wyniku takiego naboru zespół prowadzący w projekcie prace B+R powinien być minimum 3-osobowy i składać się ze studentów, doktorantów, młodych doktorów i kierownika projektu.

W ramach wynagrodzeń (na podstawie umowy o pracę) kwalifikowane są całkowite koszty wynagrodzeń wraz z pozapłacowymi kosztami pracy. W ramach programu sugerowane są poniższe wynagrodzenia w przypadku pracy na rzecz realizacji projektu w pełnym wymiarze godzin:

  • Kierownik projektu – 27 000 zł/miesiąc,
  • Zastępca Kierownik projektu – 17 500 zł/miesiąc,
  • Przedstawiciel konsorcjanta – 15 000 zł/miesiąc,
  • Młody doktor – 15 000 zł/miesiąc,
  • Doktorant – 8 000 zł/miesiąc,
  • Student – 4 000 zł/miesiąc.

Studenci i doktoranci mogą zostać przyjęci do zespołu na podstawie umowy o pracę lub na podstawie stypendium. Sugerowane stawki stypendiów powinny zawierać się w przedziałach:

  • dla doktoranta 3500 – 4500 zł/miesiąc,
  • dla studenta 1500 – 2500 zł/miesiąc.

Kierownik projektu zobowiązany jest zapewnić doktorantom uczestniczącym w projekcie adekwatną opiekę naukową oraz zagwarantować im mentoring ze strony drugiego opiekuna naukowego. Mentor w miarę możliwości powinien być osobą zatrudnioną w zagranicznej instytucji partnerskiej, w krajowej instytucji partnerskiej lub w jednostce innej niż miejsce pracy wnioskodawcy – jednostce naukowej bądź przedsiębiorstwie prowadzącym działalność B+R.

Program TEAM-TECH

Finansowanie zespołów badawczych prowadzonych przez wybitnych uczonych realizujących projekty B+R związane z powstawaniem produktu lub procesem produkcyjnym (technologicznym lub wytwórczym) o dużym znaczeniu dla gospodarki.

Celem programu TEAM-TECH jest rozwój kadr sektora B+R w projektach zespołowych prowadzonych przez uczonych (niezależnie od narodowości) posiadających wybitne doświadczenie we wdrażaniu wyników prac badawczych do praktyki gospodarczej, bądź w realizowaniu usług badawczych czy obsłudze urządzeń badawczych na rzecz odbiorców biznesowych.

W ramach programu finansowane będą projekty trwające do 36 miesięcy. Zaleca się, aby budżet projektu nie przekroczył 3 500 000 zł.

W programie TEAM-TECH finansowane będą projekty zgodne z tematami wskazanymi w wykazie Krajowych Inteligentnych Specjalizacji, przy czym w wyjątkowych przypadkach, stosując preferencję dla KIS, Fundacja może przyjąć do finansowania projekty dotyczące tematyki niewymienionej w KIS, jeśli posiadają one znaczny potencjał aplikacyjny lub znaczenie dla rozwiązania istotnego problemu społeczno-gospodarczego.

Projekty w ramach programu mogą być realizowane w trzech wariantach:

  • przez jednostki naukowe w zakresie, w którym nie prowadzą działalności gospodarczej (bez udzielania pomocy publicznej),
  • przez przedsiębiorstwa (na zasadach udzielania pomocy publicznej na działalność B+R),
  • przez konsorcja naukowo-przemysłowe, z udziałem jednej jednostki naukowej i jednego przedsiębiorstwa (dla jednostki naukowej bez pomocy publicznej, pod warunkiem, że nie prowadzi działalności gospodarczej, dla przedsiębiorstwa zgodnie z zasadami udzielania pomocy publicznej na działalność B+R).

W przypadku jednostek naukowych projekty w ramach programu TEAM-TECH obligatoryjny jest udział co najmniej jednego partnera gospodarczego.

Wnioskodawcą w konkursie może zostać naukowiec (niezależnie od narodowości) posiadający co najmniej stopień naukowy doktora oraz doświadczenie naukowe poparte osiągnięciami o międzynarodowym zasięgu, zamierzający zatrudnić w swym zespole młodych uczonych: studentów, doktorantów, młodych doktorów.

Kierownik projektu na czas jego realizacji będzie zatrudniony w jednostce co najmniej w wymiarze 50% etatu na rzecz projektu. W uzasadnionych przypadkach wnioskodawca może wnioskować o mniejszy wymiar etatu na rzecz projektu (jednak nie mniejszy niż 30% etatu). W takim wypadku wniosek musi być poszerzony o informacje i dokumenty dotyczące zastępcy kierownika projektu, stale nadzorującego prace zespołu. W przypadku gdy projekt będzie realizowany w konsorcjum naukowo-przemysłowym, wnioskodawca musi poświęcić na rzecz i projektu co najmniej 50% etatu i nie może wyznaczyć swojego zastępcy.

Przedmiotem realizacji projektu w ramach programu TEAM-TECH są prace B+R związane z powstawaniem produktu lub proces produkcyjny (technologiczny lub wytwórczy) o dużym znaczeniu dla gospodarki.

Wsparcie powinno umożliwić osobom rozpoczynającym karierę naukową: studentom, doktorantom lub młodym doktorom zdobycie doświadczenia w prowadzeniu prac B+R podczas realizacji projektu w zakresie rozwoju technologii, procesu lub innowacyjnego produktu.

Odbiorcami wyników projektów będą m.in. przedsiębiorstwa działające w Polsce.


Kierownik projektu zobowiązany jest do przeprowadzenia otwartego konkursu na członków zespołu.

W wyniku takiego naboru zespół prowadzący prace B+R w projekcie powinien liczyć minimum 3 osoby spośród: studentów, doktorantów, młodych doktorów wraz z kierownikiem projektu.

W ramach wynagrodzeń (na podstawie umowy o prace) kwalifikowane są całkowite koszty wynagrodzeń wraz z pozapłacowymi kosztami pracy. W ramach programu sugerowane są poniższe wynagrodzenia w przypadku pracy na rzecz realizacji projektu w pełnym wymiarze godzin:

  • Kierownik projektu – 27 000 zł/miesiąc,
  • Zastępca Kierownika projektu – 17 500 zł/miesiąc,
  • Przedstawiciel konsorcjanta – 15 000 zł/miesiąc,
  • Młody doktor – 15 000 zł/miesiąc,
  • Doktorant – 8 000 zł/miesiąc,
  • Student – 4 000 zł/miesiąc.

Studenci i doktoranci mogą zostać przyjęci do zespołu albo na podstawie umowy o pracę, albo na podstawie stypendium. Sugerowane stawki stypendiów powinny zawierać się w przedziałach:

  • Doktorant: 3 500 – 4 500zł/miesiąc,
  • Student: 1 500 – 2 500 zł/miesiąc.

Kierownik projektu zobowiązany jest zapewnić doktorantom uczestniczącym w projekcie adekwatną opiekę naukową oraz zagwarantować im mentoring ze strony drugiego opiekuna naukowego. Mentor w miarę możliwości powinien być osobą zatrudnioną w zagranicznej instytucji partnerskiej lub w krajowej instytucji partnerskiej lub w innej jednostce, niż miejsce pracy wnioskodawcy – jednostce naukowej bądź przedsiębiorstwie prowadzącym działalność B+R.

Wnioski w obu programach są składane w systemie on-line >> 

Szczegółowe informacje o naborach:

pdfDokumentacja konkursowa Programu TEAM2.75 MB 
pdfDokumentacja konkursowa Programu TEAM-TECH 2.76 MB

Wnioskodawcy chcący złożyć wniosek w jednym z w/w konkursów rejestrują się w systemie elektronicznym udostępnionym przez Fundację na stronie www.fnp.org.pl. Formularz elektroniczny należy wypełnić w języku angielskim, za wyjątkiem części dostępnej dla przedsiębiorstwa Ewaluacja informacji o przedsiębiorstwie, którą należy wypełnić w języku polskim.

Niezbędnymi załącznikami do wniosków w j. angielskim są: życiorys, opis 5 najważniejszych osiągnięć naukowych z ostatnich 10 lat, opis oryginalności osiągnięć naukowych z ostatnich 10 lat i ich wpływ na rozwój danej dziedziny naukowej, opis programu badawczego z podziałem zadań, opis dostępnej aparatury oraz planowane zakupy (max. 5% kosztów kwalifikowanych, opis współpracy z partnerem, opis znaczenia gospodarczego wyników projektu, harmonogram i wskaźniki projektu.

Pracowników naukowych i naukowo-dydaktycznych Collegium Medicum UMK zainteresowanych aplikowaniem w ww. konkursach, prosimy o kontakt z pracownikami Działu Zarządzania Funduszami Strukturalnymi CM: e-mail: unia@cm.umk.pl lub telefoniczny pod nr telefonu: 52 585-35-34, 52 585-38-49, 52 585- 35-35.