Urząd Marszałkowski w Toruniu jako Instytucja Zarządzająca Regionalnym Programem Operacyjnym na lata 2014-2020 ogłosiła nabór wniosków w trybie konkursowym, w ramach Działania 1.2 Promowanie inwestycji przedsiębiorstw w badania i innowacje, Poddziałania 1.2.1 Wsparcie procesów badawczo-rozwojowych Schemat: Projekty grantowe (konkurs Nr RPKP.01.02.01-IZ.00-04-006/15).
Termin składania wniosków upływa w dniu 31.03.2016 r.
Podmioty uprawnione do złożenia wniosku:
- przedsiębiorstwo,
- instytucja otoczenia biznesu,
- konsorcjum przedsiębiorstw (w tym instytucji otoczenia biznesu),
- konsorcjum przedsiębiorstw (w tym instytucji otoczenia biznesu) i jednostek naukowych lub organizacji pozarządowych, wyłącznie w partnerstwie, w którym liderem jest spółka prawa handlowego, w której większość udziałów/akcji posiada samorząd województwa kujawsko-pomorskiego, posiadająca zgodę organu założycielskiego. Wszystkie podmioty, które zawiążą partnerstwo muszą prowadzić działalność gospodarczą na terytorium województwa kujawsko-pomorskiego.
Zachęcamy do poszukiwania przedsiębiorców, którzy będą zainteresowani złożeniem wniosku o dofinansowanie projektu w ramach ww. konkursu, w którym jednostki naukowo-dydaktyczne Collegium Medicum UMK będą mogły być wykonawcą prac badawczo-rozwojowych.
Projekty grantowe zakładające wsparcie przedsiębiorstw poprzez udostępnienie wsparcia na:
a) prowadzenie prac badawczo-rozwojowych przez przedsiębiorstwa,
b) bony na zakup przez MŚP prac badawczo-rozwojowych w jednostkach naukowych,
c) bony na patent
Prace badawczo-rozwojowe to: badania podstawowe, badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe lub ich dowolne połączenie.
Badania podstawowe oznaczają prace eksperymentalne lub teoretyczne podejmowane przede wszystkim w celu zdobycia nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjny.
Badania przemysłowe są to badania planowane lub badania krytyczne mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności celem opracowania nowych produktów, procesów lub usług, lub też wprowadzenia znaczących ulepszeń do istniejących produktów, procesów lub usług. Uwzględniają one tworzenie elementów składowych systemów złożonych i mogą obejmować budowę prototypów w środowisku laboratoryjnym lub środowisku interfejsu symulującego istniejące systemy, a także linii pilotażowych, kiedy są one konieczne do badań przemysłowych, a zwłaszcza uzyskania dowodu w przypadku technologii generycznych.
Eksperymentalne prace rozwojowe oznaczają zdobywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i biznesu oraz innej stosownej wiedzy i umiejętności w celu opracowywania nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług. Mogą one także obejmować na przykład czynności mające na celu pojęciowe definiowanie, planowanie oraz dokumentowanie nowych produktów, procesów i usług. Eksperymentalne prace rozwojowe mogą obejmować opracowanie prototypów, demonstracje, opracowanie projektów pilotażowych, testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt zasadniczo nie jest jeszcze określony. Mogą obejmować opracowanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku gdy prototyp lub projekt pilotażowy z konieczności jest produktem końcowym do wykorzystania do celów komercyjnych, a jego produkcja jest zbyt kosztowna, aby służył on jedynie do demonstracji i walidacji. Eksperymentalne prace rozwojowe nie obejmują rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do istniejących produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, usług oraz innych operacji w toku, nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Bony na patent: wsparcie na pokrycie kosztów związanych ze zgłoszeniem do właściwego organu wynalazku, wzoru użytkowego lub wzoru przemysłowego w celu uzyskania ochrony przyznawanej przez krajowe, regionalne, unijne lub międzynarodowe organy ochrony własności przemysłowej, a także prowadzenie analiz czystości patentowej.
Projekt musi wpisywać się w jedną z 8 dziedzin regionalnych strategii inteligentnych specjalizacji tj.:
- bezpieczna żywność - rolnictwo przetwórstwo, nawozy i opakowania;
- medycyna, usługi medyczne i turystyka zdrowotna;
- motoryzacja, urządzenia transportowe i automatyka przemysłowa;
- narzędzia, formy wtryskowe, wyroby z tworzyw sztucznych;
- przetwarzanie informacji, multimedia, programowanie, usługi ITC (technologie informacyjno-komunikacyjne);
- biointeligentna specjalizacja - potencjał naturalny środowiska;
- transport, logistyka, handel - szlaki wodne i lądowe;
- dziedzictwo kulturowe, sztuka, przemysły kreatywne.
Poziom i wysokość wsparcia: Maksymalna i minimalna wartość wydatków kwalifikowalnych przedsięwzięć grantobiorców:
- wartość wydatków kwalifikowalnych na poziomie grantobiorców w przypadku bonów na patent wynosi nie mniej niż 10 000,00 zł i nie więcej niż 80 000 zł;
- maksymalna wartość wydatków kwalifikowalnych na poziomie grantobiorców w przypadku bonów na zakup przez MŚP prac badawczo-rozwojowych w jednostkach naukowych wynosi nie więcej niż 100 000 zł.
Szczegółowe informacje na temat konkursu >>
W przypadku pytań lub wątpliwości proszę o kontakt z pracownikami
Działu Zarządzania Funduszami Strukturalnymi CM
tel. 52 585-38-49, 52 585-35-35 lub 52 585-35-34