HR EXCELLENCE IN RESEARCH Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza YUFE Yerun
 

DNIP - Urlopy szkoleniowe i naukowe pracowników

DNIP - Urlopy szkoleniowe i naukowe pracowników

 
Jednostka administracyjna w CM: Dział Nauki i Projektów
 


 
Urlopy naukowe – płatne
 
 
URLOPY NAUKOWE
 
- Zarządzenie Nr 166 Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu z dnia 4 listopada 2019 r. Regulamin Pracy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
 
  
Urlop naukowy płatny – w okresie 7 lat zatrudnienia w danej uczelni
 
Rektor może udzielić nauczycielowi akademickiemu posiadającemu co najmniej stopień naukowy doktora, w okresie 7 lat zatrudnienia w danej uczelni, płatnych urlopów naukowych w łącznym wymiarze nieprzekraczającym roku w celu przeprowadzenia badań.
 
W celu uzyskania zgody na urlop naukowy, nauczyciel akademicki składa wniosek wskazujący cel i potrzebę udzielenia tego urlopu. Wniosek musi zostać zaopiniowany przez bezpośredniego przełożonego wnioskodawcy, a w przypadku osób zatrudnionych na stanowiskach profesorów lub kierowników jednostek organizacyjnych Uczelni - przez Dziekana.
 
  
Urlop naukowy na przygotowanie rozprawy doktorskiej
 
Nauczyciel akademicki przygotowujący rozprawę doktorską może otrzymać płatny urlop naukowy w wymiarze nieprzekraczającym 3 miesięcy.
 
Do wniosku o udzielenie tego urlopu nauczyciel akademicki załącza:
  • zaświadczenie Dziekana o otwarciu przewodu doktorskiego
  • pozytywną opinię promotora
Wniosek powinien być zaopiniowany przez Kierownika jednostki organizacyjnej.
 
  
Urlop w celu odbycia za granicą kształcenia, stażu naukowego albo dydaktycznego, uczestnictwa w konferencji albo uczestnictwa we wspólnych badaniach naukowych prowadzonych z podmiotem zagranicznym na podstawie umowy o współpracy naukowej
 
Urlopy płatne udzielane są przed rozpoczęciem kolejnego semestru.
 
Urlopu płatnego udziela Rektor na wniosek pracownika, po uzyskaniu opinii rady dziekańskiej a w przypadku pracowników jednostek innych niż podstawowe, po uzyskaniu opinii kierownika właściwej jednostki organizacyjnej.
  
Urlopów dla celów naukowych udziela Rektor lub właściwy przedstawiciel Pracodawcy na podstawie pełnomocnictwa udzielonego przez Rektora.
 

 
 
Urlopy naukowe – bezpłatne
 
URLOP BEZPŁATNY (K. p.)
 
Nauczyciele akademiccy oraz pracownicy niebędący nauczycielami akademickimi
 
Zasady udzielania urlopów bezpłatnych regulują przepisy art. 174 i 1741 Kodeksu pracy.
 
Urlopu bezpłatnego może udzielić Pracodawca, na pisemny wniosek Pracownika. Okresu urlopu bezpłatnego nie wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Przy udzielaniu urlopu bezpłatnego, dłuższego niż 3 miesiące, strony mogą przewidzieć dopuszczalność odwołania Pracownika z urlopu z ważnych przyczyn. 
Za zgodą Pracownika, wyrażoną na piśmie, Pracodawca może udzielić Pracownikowi urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy przez okres ustalony w zawartym w tej sprawie porozumieniu między pracodawcami. Okres takiego urlopu bezpłatnego, wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze u dotychczasowego Pracodawcy.
 
Bezpłatny urlop naukowy
 
Nauczyciel akademicki może, za zgodą Pracodawcy, uzyskać urlop bezpłatny dla celów naukowych. Urlop jest udzielany na wniosek pracownika, przygotowany zgodnie z zasadami dotyczącymi udzielania płatnych urlopów naukowych.
 
Urlopów dla celów naukowych udziela Rektor lub właściwy przedstawiciel Pracodawcy na podstawie pełnomocnictwa udzielonego przez Rektora.
 
 
 
Urlop szkoleniowy dla pracowników (Kodeks Pracy art. 103)
 
Prawo do urlopu szkoleniowego:
1.      ma pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę;
2.      oraz, który podnosi swoje klasyfikacje za zgodą lub z inicjatywy pracodawcy.
 
Pracownikowi, który zdobywa lub uzupełnia wiedzę i umiejętności z inicjatywy lub na wniosek pracodawcy przysługuje urlop szkoleniowy o długości:
1.      6 dni – dla pracownika przystępującego do egzaminów eksternistycznych, egzaminu maturalnego lub egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe;
2.      21 dni – dla pracownika, który jest na ostatnim roku studiów, w związku z czym potrzebuje on czasu wolnego na przygotowanie pracy dyplomowej lub na przygotowanie się i przystąpienie do egzaminów końcowych.
 
Świadczenie to ma charakter obowiązkowy, co oznacza, że po spełnieniu wyżej wymienionych warunków pracodawca jest zobligowany do ich udzielenia.