HR EXCELLENCE IN RESEARCH Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza YUFE Yerun
 

Współpraca międzynarodowa - Erasmus + Studia - Rekrutacja 2024/2025 i stawki stypendialne

W dniu 24.12.2024 wszelkie sprawy związane z programem Erasmus+ prosimy załawiać do godz. 15.00 mailowo pod adresem: erasmus@cm.umk.pl

Rekrutacja - wyjazdy na studia (SMS) w ramach programu Erasmus+ (KA131) do krajów UE i stowarzyszonych z Programem oraz do krajów trzecich niestowarzyszonych z Programem

 
Na studia można wyjechać jedynie do tych uczelni, z którymi UMK, a dokładniej konkretny wydział/kierunek podpisał umowy o współpracy w ramach Erasmusa+, przewidujące wymianę studentów: 

Lista umów zawartych przez UMK

Umowa może być zawarta tylko z uczelnią wyższą, która posiada kartę ECHE (European Charter of Higher Education), nadaną przez Komisję Europejską.

Student/doktorant może realizować:

  • mobilności długoterminowe (semestralne/roczne), również w formule mieszanej, oznaczającej połączenie mobilności fizycznej trwającej min. 60 dni i obowiązkowej mobilności wirtualnej (zdalnej),
  • mobilności krótkoterminowe w formie udziału w Mieszanych Kursach Intensywnych (Blended Intensive Programmes/BIP), obejmujących mobilność fizyczną (5-30 dni) połączoną z obowiązkową mobilnością wirtualną (zdalną).  

    Zgodnie z Przewodnikiem po programie Erasmus+ BIPy to: „krótkie intensywne programy, w ramach których wykorzystuje się innowacyjne metody uczenia się i nauczania, w tym współpracę online. Programy mogą obejmować uczenie się w oparciu o wyzwania, w ramach którego transnarodowe i transdyscyplinarne zespoły współpracują ze sobą, aby sprostać pewnym wyzwaniom, na przykład związanym z celami zrównoważonego rozwoju ONZ lub innym wyzwaniom społecznym, przed jakimi stają konkretne regiony, miasta lub przedsiębiorstwa.Program powinien mieć wartość dodaną w porównaniu z istniejącymi kursami lub szkoleniami oferowanymi przez uczestniczące w nim instytucje szkolnictwa wyższego i może on trwać kilka lat. Przez zapewnienie nowych i bardziej elastycznych formatów mobilności łączących mobilność fizyczną z wirtualną mieszane programy intensywne mają na celu dotarcie do wszystkich rodzajów studentów ze wszystkich środowisk, kierunków i cykli studiów."

    W szczególności preferowany będzie udział w kursach BIP organizowanych w ramach konsorcjum YUFE - Young Universities for the Future of Europe (Inicjatywa Uniwersytetów Europejskich), jako strategicznych partnerów UMK:
  • Maastricht University, Niderlandy
  • Universidad Carlos III de Madrid, Hiszpania
  • University of Antwerp, Belgia
  • University of Bremen, Bremen
  • University of Cyprus, Cypr
  • University of Eastern Finland, Finlandia
  • University of Rijeka, Chorwacja
  • Université Sorbonne Nouvelle, Francja

W ramach projektów KA131 możliwe są także (nieliczne) wyjazdy na studia do uczelni partnerskich w krajach trzecich niestowarzyszonych z Programem. Obowiązują w tym przypadku limity określone przez Komisję Europejską oraz dostępność środków. 

1.  Wymagania stawiane kandydatom

Na wyjazdy na studia mogą być kwalifikowani tylko i wyłącznie studenci, którzy:

  • są zarejestrowani na studiach pierwszego, drugiego lub jednolitych studiach magisterskich (stacjonarnych i niestacjonarnych)
  • przed podpisaniem umowy indywidualnej na wyjazd ukończą co najmniej 1 rok studiów pierwszego stopnia
  • nie wykorzystali jeszcze kapitału mobilności na stopniu studiów, na którym miałby się odbyć wyjazd
    Kapitał mobilności wynosi 12 mies./360 dni na każdym stopniu studiów, z wyjątkiem jednolitych studiów magisterskich (24 mies./720 dni) 

Ponadto kandydaci do wyjazdu powinni:

  • mieć dobre wyniki w nauce
  • bardzo dobrze znać język obcy, w jakim będą prowadzone zajęcia w uczelni zagranicznej

Szczegółowe zasady rekrutacji oraz kryteria selekcji ustalane są przez poszczególne wydziały/szkoły doktorskie. Informacji należy szukać u pełnomocników dziekanów ds. mobilności/koordynatorów kierunkowych/dyrektorów szkół doktorskichoraz na stronach wydziałów/szkół doktorskich. Ponadto, każdy student powinien zapoznać się z wymogami językowymi i innymi warunkami wymiany określonymi w umowie międzyinstytucjonalnej z uczelnią zagraniczną, którą jest zainteresowany. Lista umów zawartych przez UMK.

1a. Warunkiem formalnym udziału w rekrutacji jest wypełnienie  formularza aplikacyjnego on-line.

Do formularza aplikacyjnego(podpisanego przez studenta) należy dołączyć:

  1. zaświadczenie o średniej ocen z zakończonych etapów studiów wraz z ocenami niedostatecznymi (z Dziekanatu)
  2. potwierdzeniem znajomości j. obcego:
  • wyjazdy z j. angielskim lub j. niemieckim - przystąpienie do egzaminu (w formie zdalnej) - info poniżej (pkt 1b)
  • pozostałe j. obce - certyfikat / zaświadczenie o znajomości języka obcego


WAŻNE INFORMACJE DLA STUDENTÓW 6go ROKU KIERUNKU LEKARSKIEGO:
- możliwe jest uczestniczenie w mobilnościach programu Erasmus+ tylko w ramach studiów.
- do dokumentów potrzebnych do rozliczenia mobilności należy przekazać do biura ERASMUS+ skan książeczki praktyk.

Decyzją Dziekana Wydziału Lekarskiego wszystkie mobilności zakończyć powinny się do 31 maja.

 

1b. Egzaminy językowe 

Język angielski (w formie zdalnej) - 28 października 2024 r. - godz. 18.00 - link do egzaminu przesłany zostanie mailem- dostęp do testu zostanie przesłany drogą mailową do kandydatów, którzy złożą w terminie komplet dokumentów, na adres podany w formularzu zgłoszeniowym.

Język niemiecki (w formie zdalnej) - 28 października 2024 r. - test otwarty będzie między godz. 18.00 a 19.00 (test trwa ok. 30 min).; link do egzaminu przesłany zostanie mailem- dostęp do testu zostanie przesłany drogą mailową do kandydatów, którzy złożą w terminie komplet dokumentów, na adres podany w formularzu zgłoszeniowym.

2. Stawki stypendialne dla mobilności długoterminowych

Podstawowe stawki stypendialne dla wyjazdów długoterminowych na studia w roku 2024/2025 (projekt KA131 2024-2026):


Stawki dla studentów wyjeżdżających na studia długoterminowe w roku 2024/2025, kwalifikujących się do grupy osób z tzw. mniejszymi szansami (projekt KA131 2024-2026):

Podstawowe stawki stypendialne dla wyjazdów długoterminowych na studia w roku 2023/2024 (projekt KA131 2023-2025):

Stawki dla studentów wyjeżdżających na studia długoterminowe w roku 2023/2024, kwalifikujących się do grupy osób z tzw. mniejszymi szansami (projekt KA131 2023-2025):

 

3.Ryczałty na koszty podróży - wyjazdy długoterminowe i krótkoterminowe w projekcie KA131 2024-2026

Każdy wyjeżdżający student może zawnioskować o stypendium na dni podróży, ryczałt na koszty podróży lub ryczałt na kosztyekopodróży – zależnie od: terminów podróży, środka transportu i odległości mierzonejkalkulatorem Komisji Europejskiej.

Stawki ryczałtowe:


4. Stawka dla studentów przyjeżdżających z Ukrainy w ramach projektu KA131 2021-2023: 1050 EUR/mies.

5.Stawki dla studentów wyjeżdżających do krajów trzecich niestowarzyszonych z Programem (za wyjątkiem regionu 13 i 14)

6. Stawki stypendialne dla mobilności krótkoterminowych - BIPy (projekt KA131 2024-2026)

Wysokość stypendium niezależnie od kraju docelowego wynosi:

  • 79 EUR/dzień od 5 do 14 dni pobytu
  • 56 EUR/dzień od 15 do 30 dnia pobytu

 
Dodatek dla studentów kwalifikujących się do grupy osób z tzw. mniejszymi szansami, tzn. z orzeczonym stopniem niepełnosprawności i/lub otrzymujących w momencie rekrutacji stypendium socjalne, wynosi:\

  • 100 EUR/wyjazd - dla wyjazdów trwających od 5 do 14 dni łącznie 
  • 150 EUR/wyjazd - dla wyjazdów trwających od 15 do 30 dni łącznie


Ponadto, każdy student może zawnioskować o stypendium na dni podróży, ryczałt na koszty podróży lub ryczałt na koszty ekpodróży - zależnie od terminów podróży i środka transportu. W przypadku mobilności krótkoterminowych obowiązują te same ryczałty i zasady dofinansowania kosztów podróży, jak w odniesieniu do mobilności długoterminowych (pkt. 3).

7. Stawki stypendialne dla mobilności krótkoterminowych - w tym na BIPy (projekty KA131 2021-2023 i KA131 2022-2024)

Wysokość stypendium niezależnie od kraju docelowego wynosi:

  • 70 EUR/dzień od 5 do 14 dni pobytu,
  • 50 EUR/dzień od 15 do 30 dnia pobytu.

Dodatek dla studentów kwalifikujących się do grupy osób z tzw. mniejszymi szansami, tzn. z orzeczonym stopniem niepełnosprawności i/lub otrzymujących w momencie rekrutacji stypendium socjalne, wynosi:

  • 100 EUR/wyjazd - dla wyjazdów trwających od 5 do 14 dni łącznie lub
  • 150 EUR/wyjazd - dla wyjazdów trwających od 15 do 30 dni łącznie

Ponadto, studenci będą mogli zawnioskować o stypendium na dni podróży, dodatek z tytułu ekopodróży lub ryczałt na koszty podróży/ryczałt na koszty ekpodróży - zależnie od: terminów podróży, środka transportu, kwalifikowania się do grupy osób z tzw. mniejszymi szansami.

8. Terminy rekrutacji

Ogólnouczelniane terminy rekrutacji na wyjazdy na studia długoterminowe w ramach programu Erasmus+ w roku 2023/2024

  • termin rekrutacji podstawowej (wiosennej)od 5 lutego do 15 marca 2024 r. wyjazdy w semestrze zimowym 2024/2025, w semestrze letnim 2024/2025 oraz roczne 2024/2025
  • termin rekrutacji dodatkowej (jesiennej):  od 7 do 25 października 2024 r.- wyjazdy w semestrze letnim 2024/2025

 

Powyższe terminy są ramowe tzn. poszczególne jednostki UMK mogą zakończyć rekrutację wcześniej, dostosowując się do terminów aplikacyjnych uczelni zagranicznych. Wydziały mogą także prowadzić tzw. dorekrutowania pod warunkiem dostępności środków i możliwości zaakceptowania studenta przez uczelnię zagraniczną.


Rekrutacja na wyjazdy krótkoterminowe (BIPy, mieszkane, fizyczne doktorantów) odbywa się w trybie ciągłym (do wyczerpania limitu środków).

Warunkiem formalnym udziału w rekrutacji jest wypełnienie formularza aplikacyjnego on-line i dostarczenie go do Działu Nauki i Projektów.

9. Zasady rekrutacji - projekt KA131 2024-2026 (wyjazdy długoterminowe i krótkoterminowe w latach akademickich 2024/2025 i 2025/2026)

  1. Zasady wstępnej rekrutacji na zagraniczne wyjazdy na studia w projekcie KA131 2024-2026 / Rules for preliminary recruitment for foreign study mobility in project KA131 2024-2026
    Lista umów międzyinstytucjonalnych KA171 z uczelniami w krajach trzecich niestowarzyszonych z Programem / The list of KA171 agreements signed with third countries not associated to the Programme
  2. Aneks nr 1 Zasad wstępnej rekrutacji na zagraniczne wyjazdy na studia w projekcie KA131 2024-2026 

 

10. Zasady rekrutacji - projekt KA131 2023-2025 (wyjazdy długoterminowe w roku akademickim 2023/2024)

  1. Zasady wstępnej rekrutacji na zagraniczne wyjazdy na studia w roku akademickim 2023/2024 /Rules for preliminary recruitment for foreign study mobility in the academic year 2023/2024
  2. Aneks nr 1 do Zasad wstępnej rekrutacji na zagraniczne wyjazdy na studia - dot. BIP / Annex no. 1 to the Rules for preliminary recruitment for foreign study mobility - BIP

 

UWAGA! Studentów zainteresowanych uzyskaniem dodatkowego dofinansowania w związku z mobilnością Erasmus+ zachęcamy do zapoznania się z warunkami konkursów SMART w ramach IDUB.

Dokumenty - więcej info