HR EXCELLENCE IN RESEARCH Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza YUFE Yerun
 

Medicalia 2015

  grafika ilustracyjna lekarkaDzień Naukigrafika ilustracyjna lekarz
MEDICALIA 2015


sobota 28 listopada 2015 r. 

 

 

1. Zdrowa dieta – fakty i mity.
BRAK MIEJSC

Wykładowca: mgr Marta Nowik

Miejsce warsztatu: budynek dydaktyczny patomorfologii, I piętro, sala B 209 
ul. M. Curie Skłodowskiej 9, Bydgoszcz
Data: 28.11.2015
Godzina: 11:00-11:45

Odżywianie jest jedną z podstawowych potrzeb życiowych. Dzięki prowadzonym licznym badaniom naukowym wiemy, że ma ono ogromny wpływ na zdrowie człowieka. Odpowiednia dieta może chronić nas przed rozwojem wielu chorób, przyspieszyć procesy odbudowy i regeneracji oraz poprawić skuteczność leczenia w wielu chorobach. Zajęcia dotyczą zasad racjonalnego żywienia oraz aktualnych trendów dietetycznych. Przedstawimy najczęstsze błędy żywieniowe Polaków oraz ich konsekwencje dla zdrowia. Podczas zajęć będzie można dokonać pomiarów antropometrycznych ciała, dzięki którym dietetyk określi stan odżywienia organizmu. 

2. Wrogowie z lodówki, czyli mikroflora Twojej kuchni.
BRAK MIEJSC

Wykładowcy: dr n. med. Agnieszka Kaczmarek, dr inż. Krzysztof Skowron

Miejsce warsztatu: Katedra i Zakład Mikrobiologii
ul. M. Curie Skłodowskiej 9, Bydgoszcz

Data: 28.11.2015
Godzina: 10:00-10:45 

Kuchnia, podobnie jak toaleta, to najbardziej „urozmaicone” pod względem mikrobiologicznym miejsce w każdym domu. Fakt, iż przygotowujemy w niej posiłki dla całej rodziny, w tym także dla małych dzieci i osób starszych, czyni celowym zgłębienie wiedzy na temat mikroflory tego pomieszczenia. W ramach warsztatów uczestnicy dowiedzą się, jaki jest poziom zanieczyszczenia mikrobiologicznego „przeciętnej” kuchni, które przedmioty kuchenne są najbardziej niebezpieczne, jeśli chodzi o występowanie drobnoustrojów oraz jakimi drogami rozprzestrzeniają się drobnoustroje związane z żywnością. Możliwa będzie także obserwacja pod mikroskopem i na podłożach hodowlanych drobnoustrojów najczęściej występujących w naszych kuchniach oraz ustalenie i porównanie liczby bakterii izolowanych z różnych akcesoriów kuchennych (gąbki do naczyń, ręczniki kuchenne, noże) i powierzchni. Przedstawione zostaną zalecenia pozwalające zapewnić bezpieczeństwo mikrobiologiczne przygotowywanych posiłków, a co za tym idzie wszystkich domowników.

3. Alkohol etylowy – co każdy wiedzieć powinien.

Wykładowca: mgr inż. Marzena Sykutera

Miejsce warsztatu: Katedra Medycyny Sądowej, parter, sala 14 
ul. M. Curie Skłodowskiej 9, Bydgoszcz

Data: 28.11.2015
Godzina: 10:00-10:45

Promile, alkomaty, lampka wina pita do obiadu albo nadmierne ilości prowadzące do alkoholizmu… Alkohol etylowy jest substancją towarzyszącą człowiekowi od wieków. Widoczne objawy jego wpływu na organizm człowieka są doskonale znane. Co jednak dzieje się wewnątrz naszego organizmu? Alkohol zachowuje się inaczej niż większość leków, czy innych substancji wprowadzanych do organizmu. Wiele czynników wpływa na to, jak szybko uwidocznią się efekty jego działania i jak długo będą trwały. Podczas warsztatów zdradzimy jakie to są czynniki. Podczas zwiedzania laboratorium można będzie zobaczyć, jak przeprowadza się badanie na zawartość alkoholu etylowego. Dowiemy się również, po jakim czasie od spożycia alkoholu możemy bezpiecznie zasiąść za kierownicą samochodu.

4. Z DNA w cztery oczy, czyli co można powiedzieć używając czterech liter.
BRAK MIEJSC

Wykładowca: dr n. med. Tadeusz Tadrowski

Miejsce warsztatu: budynek Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, segment D, I piętro, sala ćwiczeń nr 1.298 
ul. M. Curie Skłodowskiej 9, Bydgoszcz

Data: 28.11.2015
Godzina: 10:00-10:45, 11:00-11:45, 12:00-12:45

Uczestnicy poznają techniki pozyskiwania materiału genetycznego do badań. Samodzielnie wyizolują DNA z materiału biologicznego. Wykonają proste doświadczenia m.in. poprowadzą rozdział elektroforetyczny DNA, oznaczą jego parametry oraz zinterpretują uzyskane wyniki. Po części praktycznej przewidziana jest dyskusja.

5. Bakterie na naszej skórze – wróg czy przyjaciel?

Wykładowca: dr n. med. Anna Budzyńska

Miejsce warsztatu: Katedra i Zakład Mikrobiologii
ul. M. Curie Skłodowskiej 9, Bydgoszcz

Data: 28.11.2015
Godzina: 10:00-10:45 

O pozytywnym znaczeniu bakterii z rodzaju Lactobacillus, bardziej znanych dzięki reklamom telewizyjnym pod nazwą L. casei, wie już nawet każde dziecko. Ale czy mamy świadomość występowania i namnażania się w naszym organizmie innych drobnoustrojów, które chronią nas przed zasiedlaniem skóry czy przewodu pokarmowego przez szkodliwe gatunki bakterii oraz grzybów? Czy powinniśmy obawiać się nosicielstwa potencjalnie chorobotwórczych bakterii z gatunku Staphylococcus aureus? Na zajęciach można będzie uzyskać odpowiedzi na powyższe pytania oraz zobaczyć bakterie w preparacie mikroskopowym, a także „gołym” okiem. Dodatkowo uczestnicy zajęć będą mogli ocenić czystość mikrobiologiczną swoich rąk.

6. Jak wykryć związki organiczne w pożywieniu?

Wykładowcy: mgr inż. Małgorzata Redka, mgr Renata Paprocka

Miejsce warsztatu:  budynek Wydziału Farmaceutycznego, Katedra i Zakład Chemii Organicznej, sala 27-28
ul. dr. A. Jurasza 2, Bydgoszcz

Data: 28.11.2015
Godzina:10:00-10:45, 11:00-11:45

Uczestnicy zajęć dowiedzą się jak można określić czy mleko jest świeże, w jaki sposób odróżnić margarynę od masła, prawdziwą oliwę od oleju oraz czy mąka zawiera gluten?

7. Akaroentomologia medyczna – pasożytnicze owady i pajęczaki.

Wykładowcy: mgr Roland Wesołowski, mgr Paweł Sutkowy

Miejsce warsztatu: Katedra Biologii Medycznej, sala 44
ul. Karłowicza 24, Bydgoszcz

Data: 28.11.2015
Godzina: 11:00-12:30 

Uwaga! W warsztacie mogą uczestniczyć tylko osoby pełnoletnie! 

Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli okazję poznać owady i pajęczaki o największym znaczeniu w medycynie. W trakcie zajęć zaprezentowane zostaną m.in. pchły, wszy, kleszcze, pluskwy i świerzbowce. Omówione zostaną również metody przygotowywania preparatów mikroskopowych. Warsztaty będą niezwykłą okazją do samodzielnego sporządzenia preparatu mikroskopowego w kierunku nużeńca ludzkiego, wywołującego demodekozę. Materiał do sporządzenia preparatów zostanie pobrany od uczestników warsztatów. Wszystkich uczestników prosimy o zabranie ze sobą na warsztaty własnej pęsety kosmetycznej!

8. Tajemnice i rytuały sali operacyjnej.   
BRAK MIEJSC

Wykładowcy: dr n. med. Wojciech Szczęsny, mgr Barbara Grabowska

Miejsce warsztatu: sala operacyjna ZSO
ul. M. Curie Skłodowskiej 9, Bydgoszcz

Data: 28.11.2015
Godzina: 9:00-10:00, 10:00-11:00, 11:00-12:00 

Sala operacyjna jest miejscem zazwyczaj niedostępnym, gdzie przebywać może tylko personel medyczny oraz pacjent poddawany zabiegowi. W czasie naszego warsztatu będzie można nie tylko wejść na salę operacyjną, ale zobaczyć jak chirurg przygotowuje się do zabiegu, jak przebiera się w odpowiedni strój. Omówimy zasady aseptyki i antyseptyki czyli sterylizacji narzędzi i przygotowania pola operacyjnego. Będzie można dotknąć narzędzi chirurgicznych, poznać ich działanie i przeznaczenie w czasie operacji. Zademonstrujemy zarówno klasyczne narzędzia jak i te najnowsze, służące do wykonywania zabiegów laparoskopowych. Na sali operacyjnej obowiązują pewne zasady postępowania, a nawet poruszania się po niej, które będziecie mieli okazję poznać. 

9. Rośliny i roślinne surowce olejkowe stosowane w kosmetyce i perfumerii.

Wykładowca: dr n. biol. Maciej Balcerek

Miejsce warsztatu: Katedra i Zakład Farmakognozji, budynek diagnostyczny patomorfologii, sala 17
ul. M. Curie Skłodowskiej 9, Bydgoszcz

Data: 28.11.2015
Godzina: 12:00-12:45 

Warsztaty mają na celu zapoznanie uczestników z roślinami i surowcami z nich pozyskiwanymi stosowanymi w kosmetyce i perfumerii ze względu na obecność olejków eterycznych. W części warsztatowej uczestnicy zapoznają się ze sposobami otrzymywania frakcji lotnych; destylacją z parą wodną, wytłaczaniem, ekstrakcją, uzyskując olejki eteryczne, konkret i absolut. Uzupełnieniem zajęć będzie możliwość poznania wybranych olejków eterycznych, surowców i okazów roślin olejkowych z kolekcji Katedry i Zakładu Farmakognozji oraz z Ogrodu Roślin Leczniczych i Kosmetycznych Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medicum.

10. Stary człowiek i może! Jak aktywnie spędzać czas po 60 roku życia.

Wykładowcy: dr n. med. Marta Podhorecka, mgr Dominika Gębka, lic. Radosław Perkowski

Miejsce warsztatu: Katedra i Klinika Geriatrii, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne, segment D, II piętro, sala seminaryjna 
ul. M. Curie Skłodowskiej 9, Bydgoszcz

Data: 28.11.2015
Godzina: 11:00-11:45

„Ma pani/pan już swoje lata”, „Jak boli to żyjesz”  -  takie komentarze może usłyszeć osoba tuż po 60 roku życia. A prawda jest taka – starzejemy się różnie. Przyjmuje się, że starość następuje po 60 roku życia. Jednak jest to indywidualne dla każdego z nas, nie zawsze metryka równa się wiekowi biologicznemu. W ostatnich latach zapanowała moda na aktywny styl życia wśród seniorów. Istotne jest żeby dobrać odpowiednie formy aktywnego spędzania czasu tak, aby dały jak najwięcej korzyści i satysfakcji, a przede wszystkim były bezpieczne. Podczas spotkania zostaną omówione różne formy zajęć przeznaczonych dla seniorów m.in. tai-chi, yoga czy Nordic Walking. Serdecznie zapraszamy seniorów oraz wszystkich zainteresowanych powyższą tematyką.

11. Budowa i działanie leków.
BRAK MIEJSC

Wykładowcy: dr hab. n. med. Alicja Nowaczyk, mgr Łukasz Fijałkowski

Miejsce warsztatu: Katedra i Zakład Chemii Organicznej, I piętro, sala 115
ul. dr. A. Jurasza 2, Bydgoszcz

Data: 28.11.2015
Godzina: 10:00-11:30

Podczas spotkania uczestnicy zapoznają się z „tajnikami” struktury i działaniem cząsteczek aktywnych farmakologicznie. W pierwszej części zostaną omówione różne aspekty budowy związków chemicznych oraz zależności pomiędzy strukturą substancji leczniczych a ich aktywnością biologiczną. Dodatkowo wykładowcy wykażą istotność struktury związku we współczesnych metodach poszukiwania nowych leków. Następnie podczas zajęć praktycznych uczestnicy warsztatu będą samodzielnie konstruować trójwymiarowe modele kulkowe cząsteczek leków ratujących życie oraz tworzyć modelowe mieszaniny substancji leczniczych o zróżnicowanej aktywności farmakologicznej. Zajęcia dedykowane są młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej oraz osobom dorosłym.

12. Czy prawdą jest, że kochanego ciała nigdy nie za wiele? Paradoks otyłości, czyli kiedy nadmierna masa ciała chroni zdrowie?

Wykładowcy: dr hab. n. med. Agata Bronisz, lek. Bartosz Jakub Myśliwiec

Miejsce warsztatu: budynek audytoryjny (Biblioteki Medycznej), sala 30
ul. M. Curie Skłodowskiej 9, Bydgoszcz

Data: 28.11.2015
Godzina: 11:00-11:45, 12:00-12:45

Często od osób otyłych słyszy się powiedzenie, że „kochanego ciała nigdy za wiele”. Pomimo tego optymistycznego sformułowania współczesna medycyna alarmuje o negatywnych skutkach nadwagi i otyłości, takich jak zawał serca, udar mózgu, cukrzyca, choroby nowotworowe, czy też choroba wrzodowa żołądka. Jednakże okazuje się, że nie każda osoba dotknięta otyłością ma takie same złe prognozy dotyczące zdrowia. Od czego zatem zależy zdrowie osób otyłych? Czy istnieje tzw. „paradoks otyłości”? Czy to tylko wymówka dla tych, którzy nie chcą schudnąć? Na te i inne pytania postarają się odpowiedzieć nasi wykładowcy.

13. Tajemnice olejków eterycznych i cudowna moc dotyku – masaż aromaterapeutyczny.
BRAK MIEJSC

Wykładowcy: mgr Roland Wesołowski, mgr Patryk Kawczyński

Miejsce warsztatu: Katedra Biologii Medycznej, sala 21 oraz sala C (parter)
ul. Karłowicza 24, Bydgoszcz

Data: 28.11.2015
Godzina: 09:00-10:30

Podczas warsztatu uczestnicy nabędą podstawową wiedzę na temat olejków eterycznych i ich oddziaływania na organizm człowieka. Celem pierwszej części warsztatów będzie zapoznanie odbiorców z szeroką gamą olejków eterycznych. Uczestnicy będą mieli niepowtarzalną szansę skomponowania własnego olejku do masażu, dopasowanego do ich potrzeb, zarówno pod względem zapachu, jak i oczekiwanego efektu działania. W drugiej części warsztatów prowadzący zaprezentują zasady wykonywania masażu twarzy, po czym uczestnicy będą wykonywali go pod okiem fizjoterapeutów (z wykorzystaniem stworzonych przez siebie olejków do masażu aromaterapeutycznego). Osoby biorące udział w warsztatach będą miały okazję przekonać się, jak naturalne substancje oddziałują na ich organizm. Spotkanie będzie wyjątkową okazją, aby poczuć na własnej skórze niezwykle relaksacyjne oddziaływania, jakie niesie masaż aromaterapeutyczny.

14. Sala operacyjna jako codzienne miejsce pracy chirurga dziecięcego i instrumentariuszki.
BRAK MIEJSC

Wykładowcy: dr n. med. Przemysław Gałązka, lek. Alicja Rymaszewska, instrumentariuszka

Miejsce warsztatu: sala operacyjna Oddziału Klinicznego Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Dzieci i Młodzieży
ul. M. Curie Skłodowskiej 9, Bydgoszcz

Data: 28.11.2015
Godzina: 10:00-10:45, 11:00-11:45, 12:00-12:45

Zawód lekarza wciąż funkcjonuje w naszych umysłach jako zawód, który wiąże się ze szlachetną misją służenia innym oraz realizacją doniosłych zadań – zarówno z punktu widzenia społeczeństwa, jak i jednostki. Zakłada się, że osoby zajmujące się tą profesją, dokonały takiego, a nie innego wyboru drogi życiowej, ze względu na swe zainteresowania i szczególne predyspozycje, funkcjonujące pod pojęciem „powołanie zawodowe”. Nie może być przecież inaczej, gdy mówimy o chirurgach dziecięcych. Uczestnicy tego wyjątkowego warsztatu będą mieli niepowtarzalną okazję poznać jednego z nich i zobaczyć szczególne miejsce jego pracy. Poznają również kogoś bardzo wyjątkowego - jego „prawą rękę”.

15. Zdrowie zaczyna się na talerzu – czy wiesz, co jesz?
BRAK MIEJSC

Wykładowca: mgr Monika Gackowska

Miejsce warsztatu: Katedra Biologii Medycznej, sala 44   UWAGA! ZMIANA NUMERU SALI!
ul. Karłowicza 24, Bydgoszcz

Data: 28.11.2015
Godzina: 09:00-10:30

Podczas warsztatu poruszone zostaną zagadnienia dotyczące zasad racjonalnego odżywiania oraz tego w jak sposób przełożyć teorię na praktykę. Uczestnicy poznają nowe trendy żywieniowe oraz relację między sposobami odżywiania a wynikami badań laboratoryjnych.

16. Kiedy melanż Cię poniesie – postępowanie ratunkowe.

Wykładowcy: mgr Dominik Chmiel, Sara Przybylska 

Miejsce warsztatu: budynek audytoryjny (Biblioteki Medycznej), sala 8 
ul. M. Curie Skłodowskiej 9, Bydgoszcz

Data: 28.11.2015
Godzina: 10:00-10:45

Zioło, mefedron, mocarz, browar, wóda niejednokrotnie towarzyszą młodym ludziom podczas imprez. Czy wiesz jak mogą działać na ludzki organizm? Co zrobisz gdy Twojego przyjaciela „poniesie melanż”? Podczas warsztatów przybliżymy działanie tych substancji oraz przedstawimy postępowanie ratunkowe w przypadku zatrucia. Warsztaty dedykowane młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej.

17. Od laika do ratownika, czyli jak zostać Superbohaterem.
BRAK MIEJSC

Wykładowcy: mgr Dominik Chmiel, Sara Przybylska 

Miejsce warsztatu: budynek audytoryjny (Biblioteki Medycznej), sala 8 
ul. M. Curie Skłodowskiej 9, Bydgoszcz

Data: 28.11.2015
Godzina: 11:00-11:45

Kim jest ratownik? Co łączy go z Superbohaterem? Czy każdy może nim zostać? Oczywiście, że tak! Podczas warsztatów przedstawimy w formie zabawy czym zajmuje się ratownik medyczny oraz w jaki sposób nawet przedszkolak może uratować ludzkie życie. Warsztaty dedykowane młodzieży wczesnoszkolnej.

18. Wstydliwy problem nietrzymania moczu i inne zaburzenia dna miednicy.

Wykładowcy: dr n. med. Marta Podhorecka, mgr Karolina Klimkiewicz

Miejsce warsztatu: Katedra i Klinika Geriatrii, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne, segment D, II piętro, sala seminaryjna
ul. M. Curie Skłodowskiej 9, Bydgoszcz

Data: 28.11.2015
Godzina: 10:00-10:45

Podczas spotkania zostanie omówiona profilaktyka oraz sposoby radzenia sobie z zaburzeniami dna miednicy. Porozmawiamy o intymnych dolegliwościach oraz dowiemy się jak za pomocą specjalistycznej fizjoterapii można leczyć schorzenia dna miednicy, do których zaliczamy: problemy z oddawaniem i nietrzymaniem moczu, dolegliwości bólowe wpływające na jakość życia intymnego czy zaburzenia wypróżniania. Przybliżone zostaną również nieinwazyjne metody leczenia powyższych dolegliwości. Serdecznie zapraszamy seniorów oraz wszystkich zainteresowanych powyższą tematyką.

19. Trenuj swój mózg po 60 roku życia.

Wykładowcy: dr n. med. Marta Podhorecka, mgr Natalia Ciesielska, mgr Joanna Wydra, mgr Sławomir Kujawski

Miejsce warsztatu: Katedra i Klinika Geriatrii, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne, segment D, II piętro, sala seminaryjna
ul. M. Curie Skłodowskiej 9, Bydgoszcz

Data: 28.11.2015
Godzina: 12:00-12:45

Łagodne zaburzenia sprawności umysłu charakteryzują się osłabieniem pamięci oraz zaburzeniem wykonywania złożonych, trudnych czynności dnia codziennego. Obniżająca się sprawność umysłowa z czasem utrudnia wykonywanie podstawowych czynności. Występuje u 15-30% osób 60-letnich i wraz z wiekiem szansa zapadalności wzrasta. Badania wykazały, że u osób z łagodnym zaburzeniem sprawności umysłu istnieje podwyższone ryzyko wystąpienia otępienia. Badania naukowe informują, że wysiłek fizyczny znacznie polepsza sprawność umysłową (np. pamięć) u osób po 60 roku życia. Jednak obecnie dokładnie nie wiadomo, jaki rodzaj treningu jest najbardziej skuteczny w terapii. Naszym celem jest przedstawienie jak można poprawić sprawności umysłu u osób po 60 roku życia przy wykorzystaniu wysiłku fizycznego. Serdecznie zapraszamy seniorów oraz wszystkich zainteresowanych powyższą tematyką.

20. Nie migaj się od migowego.

Wykładowca: mgr Agnieszka Woźniewicz

Miejsce warsztatu: budynek audytoryjny (Biblioteki Medycznej), sala 7
ul. M. Curie Skłodowskiej 9, Bydgoszcz

Data: 28.11.2015
Godzina: 10:00-11:30

Znajomość języka migowego jest bardzo przydatna w pracy z niesłyszącymi. Język migowy jest językiem wizualno-przestrzennym. W komunikacji wykorzystuje się kanał wzrokowy, na który składają się znaki manualne, mimiczne oraz ruchy wykonywane głową czy tułowiem. Podczas warsztatu zaprezentowane zostaną sposoby komunikowania się z osobami niesłyszącymi, a każdy z uczestników będzie mógł spróbować swoich sił w użyciu języka migowego. 

Medicalia - mapa obiektów