Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu Collegium Medicum w Bydgoszczy
w latach 2016-2021 realizuje projekt pn.
„Nauczanie symulacyjne drogą rozwoju dydaktyki medycznej
w Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika”
współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.
W budynku przy ul. Kurpińskiego 19 w Bydgoszczy trwają prace adaptacyjne, prowadzone są procedury przetargowe dotyczące sprzętów wysokiej wierności, które mają doprowadzić do powstania Centrum Symulacji Medycznych w Bydgoszczy. Głównym celem stworzenia Centrum Symulacji Medycznych jest poprawa jakości nauczania na kierunkach lekarskim, pielęgniarstwo i położnictwo. Nauczanie na bazie realistycznych scenariuszy, w odpowiednio wyposażonych w trenażery i symulatory wysokiej wierności centrach edukacyjnych, pozwoli na przekazywanie wiedzy i zdobywanie przez studentów umiejętności opartych o najnowsze osiągnięcia medyczne, nauczy, rozwinie i udoskonali umiejętności komunikacyjne, pracy w zespołach interdyscyplinarnych, ukształtuje postawy pracowników, a jednocześnie ochroni pacjentów przed niepotrzebnym ryzykiem. Symulowane środowisko umożliwia wielokrotne uczenie się i ćwiczenie umiejętności tak często, jak jest to konieczne, aby zniwelować błędy i zoptymalizować wyniki kliniczne. Daje możliwość symulowania rzadkich lub nietypowych przypadków klinicznych. Pomaga zapewnić studentom uzyskanie doświadczenia klinicznego bez konieczności polegania na przypadkowych sytuacjach.
Dzięki projektowi współfinansowanemu przez Europejski Fundusz Społeczny zrealizowane zostaną również m.in. szkolenia dla kadry naukowo-dydaktycznej, zajęcia dodatkowe dla studentów i studentek kierunku lekarskiego, pielęgniarstwo, położnictwo czy udział w lokalnych i ogólnopolskich zawodach symulacji medycznej, sporządzone zostaną scenariusze symulacji do ogólnopolskiej bazy, skryty dla studentów.
W ramach projektu zostały zrealizowane 2 edycje 3-dniowego szkolenia dla nauczycieli planujących prowadzenie zajęć z wykorzystaniem metod symulacji medycznej oraz z zakresu tworzenia scenariuszy symulacji. Planowane jest zrealizowanie kolejnych 3 edycji szkolenia tym razem dla nauczycieli planujących prowadzenie zajęć z wykorzystaniem metod symulacji na kierunku lekarskim i położnictwo.
Przeprowadzono również 2-dniowe szkolenie z zakresu tworzenia scenariuszy symulacji medycznej dla kadry naukowo-dydaktycznej.
7 osobowa delegacja pracowników Collegium Medicum UMK wzięła udział w wizytach studyjnych w Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
Ponadto dzięki wsparciu uzyskanemu ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego 4 osobowy zespół studentów i studentek Collegium Medicum UMK wziął udział w Ogólnopolskich zawodach symulacji medycznej w Katowicach.
W ramach projektu zostali zatrudnieni technicy i instruktorzy symulacji. Osoby te dzięki wsparciu Unii Europejskiej uzyskają dodatkowe szkolenia umożliwiające podniesienie ich kompetencji, a co za tym idzie podniesienie jakości kształcenia w Collegium Medicum w Bydgoszczy.
Zachęcamy do zapoznawania się z ofertą darmowych szkoleń z zakresu symulacji medycznej, współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego, która będzie na bieżąco ogłaszana i aktualizowana na podstronie internetowej Zespołu ds. realizacji projektu pn. „Nauczanie symulacyjne drogą rozwoju dydaktyki medycznej w Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika”.