HR EXCELLENCE IN RESEARCH Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza YUFE Yerun
 

Protokół nowoczesnej opieki okołooperacyjnej ERAS - w teorii i praktyce - punkt widzenia anestezjologa i chirurga

Protokół nowoczesnej opieki okołooperacyjnej ERAS - w teorii i praktyce - punkt widzenia anestezjologa i chirurga

chirurdzyKatedra Anestezjologii i Intensywnej Terapii wraz z Katedrą Urologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy serdeczne zapraszają lekarzy oraz studentów Collegium Medicum UMK na konferencję naukowo-szkoleniową pt. „Protokół nowoczesnej opieki okołooperacyjnej ERAS - w teorii i praktyce - punkt widzenia anestezjologa i chirurga”, która odbędzie się 18 września 2018 r. o godz. 15.30 w sali konferencyjnej Hotelu „City”.

W programie m.in. Przygotowanie chorego do zabiegu operacyjnego - strona anestezjologiczna; Adekwatne znieczulenie chorego zgodne z koncepcją ERAS; Analgezja multimodalna jako metoda z wyboru w uśmierzaniu bólu pooperacyjnego; Przygotowanie chorego do zabiegu operacyjnego - strona chirurgiczna; Wybór właściwej techniki operacyjnej; Postępowanie z chorym po zabiegu operacyjnym w ramach hospitalizacji w oddziale zabiegowym.

Udział w konferencji jest bezpłatny.

Prosimy o wcześniejszą rejestrację on-line na adres mailowy Katedry Anestezjologii i Intensywnej Terapii: kikanest@cm.umk.pl

 
KONFERENCJA NAUKOWO-SZKOLENIOWA
Protokół nowoczesnej opieki okołooperacyjnej ERAS - w teorii i praktyce - punkt widzenia anestezjologa i chirurga
18 września 2018 r. godz. 16.00 - 20.00
PROGRAM

  • Przygotowanie do zabiegu - strona anestezjologiczna (głodzenie przedoperacyjne, węglowodany przed zabiegiem, premedykacja, przetaczanie krwi, profilaktyka przeciwzakrzepowa, rozmowa z pacjentem)
    – lek. Kinga Szczepanek
  • Przed zabiegiem operacyjnym - strona chirurgiczna (przygotowanie jelita, antybiotykoterapia, palenie, alkohol, wysiłek fizyczny, rozmowa z pacjentem)
    - prof. dr hab. n. med. Stanisław Kłęk
  • Odpowiednie znieczulenie do zabiegu operacyjnego (minimalizacja podaży opioidów, analgezja multimodalna, blokady regionalne)
    – dr hab. n. med. Katarzyna Wawrzyniak
  • Inne anestezjologiczne aspekty zabiegu operacyjnego (płynoterapia, diureza, ogrzewanie, leki przeciwwymiotne)
    - lek. Kinga Szczepanek
  • Zabieg operacyjny (technika: laparoskopia, zabieg otwarty)
    – prof. dr hab. n. med. Stanisław Kłęk
  • Postępowanie po zabiegu (leczenie przeciwbólowe, przeciwwymiotne, rehabilitacja, stymulacja motoryki przewodu pokarmowego)
    - lek. Kinga Szczepanek, prof. dr hab. n. med. Stanisław Kłęk.
  • Dlaczego nie działa? Czy naprawdę możemy to zrobić na naszym oddziale? Problemy w opiece okołooperacyjnej zgodnej z protokołem ERAS
    – prof. dr hab. n. med. Stanisław Kłęk