Zarządzenie nr 178 Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu z dnia 8 września 2020 r. w sprawie organizacji kształcenia na UMK w semestrze zimowym w roku akademickim 2020/2021.
Na podstawie art. 67 ust. 4 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2020 r., poz. 85 z późn. zm.) oraz § 52 ust. 3 uchwały Nr 37 Senatu UMK z dnia 16 kwietnia 2019 r. Statut Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (Biuletyn Prawny UMK z 2019 r., poz. 120 z późn. zm.) w związku z § 12rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 27 września 2018 r. w sprawie studiów (Dz.U. z 2018 r., poz. 1861 z późn. zm.)
z a r z ą d z a się, co następuje:
§ 1
- Zajęcia dydaktyczne na studiach wyższych, podyplomowych, doktoranckich oraz w szkołach doktorskich, a także innych formach kształcenia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu w semestrze zimowym roku akademickiego 2020/2021 będą prowadzone z wykorzystaniem metod i technik nauczania na odległość.
- Zajęcia w formie zdalnej mogą być realizowane jako zajęcia on-line (synchroniczne) lub offline (asynchroniczne).
- Zajęcia prowadzone w innej, wynikającej z programu studiów, szkoły doktorskiej lub innej formy kształcenia, formie niż wykład, ze względu na ich specyfikę lub z innych ważnych powodów mogą być prowadzone w formie tradycyjnej w budynkach Uniwersytetu z zachowaniem obowiązujących zasad bezpieczeństwa i reżimu sanitarnego.
- Decyzję o prowadzeniu określonych zajęć dydaktycznych w formie tradycyjnej w budynkach Uniwersytetu podejmuje odpowiednio dziekan lub dyrektor szkoły doktorskiej, umieszczając ją w terminie do dnia 15 września 2020 r. na stronach internetowych wydziału, a w przypadku szkół doktorskich na stronach internetowych szkoły doktorskiej. Ostateczne plany zajęć zostaną opublikowane w terminie do dnia 21 września.
- Plany zajęć powinny być tak ułożone, aby umożliwić studentom udział we wszystkich zajęciach, niezależnie od formy ich prowadzenia.
- Zajęcia kliniczne oraz inne zajęcia odbywające się na terenie szpitali są prowadzone z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i reżimu sanitarnego ustalonych przez dyrektora szpitala w porozumieniu z dziekanem odpowiedniego wydziału.
- Zajęcia z wychowania fizycznego odbywają się w formie tradycyjnej lub zdalnej. Decyzję o wyborze formy tych zajęć podejmuje student na etapie zapisów do grup.
- Lektoraty języków obcych odbywają się w formie zdalnej.
§ 2
- Prowadzący zajęcia dydaktyczne w formie zdalnej odpowiada za:
1) zawartość merytoryczną udostępnionych materiałów elektronicznych oraz ich zgodność z przepisami prawa, w tym w szczególności prawa autorskiego;
2) zabezpieczenie i archiwizację materiałów elektronicznych dokumentujących przebieg zajęć umożliwiające weryfikację osiąganych przez studentów efektów uczenia, w tym na potrzeby dokonania oceny przez komisje akredytacyjne.
- Prowadzący zajęcia ma obowiązek niezwłocznego poinformowania studentów o wybranej formie zdalnego nauczania za pośrednictwem korespondencji elektronicznej z wykorzystaniem systemu USOS.
- Prowadzący zajęcia na bieżąco przekazuje studentom informacje organizacyjne oraz zapewnia informację zwrotną dotyczącą ich postępów w nauce.
- Prowadzący zajęcia zapewnia odpowiednie metody weryfikacji efektów uczenia się i jest zobowiązany do regularnego monitorowania przebiegu procesu uczenia się studentów.
§ 3
W przypadku ograniczeń technicznych, które uniemożliwiają udział w zajęciach zdalnych, student zobligowany jest do niezwłocznego zgłoszenia tego faktu do prodziekana ds. studenckich w celu ustalenia warunków korzystania z infrastruktury informatycznej wydziału lub innych warunków zaliczenia przedmiotu.
- Student ma prawo do uzyskania wsparcia ze strony prowadzącego i Uniwersytetu (przez stronę Uniwersyteckiego Centrum Informatycznego) w zakresie obsługi systemu wspierającego uczenie się w formie zdalnej.
§ 4
Egzaminy i zaliczenia kończące zajęcia, o których mowa w § 1 ust. 1 odbywają się w sposób tradycyjny.
- W szczególnie uzasadnionych przypadkach prowadzący zajęcia może z własnej inicjatywy lub na złożony do niego wniosek studenta podjąć decyzję o weryfikacji osiągniętych efektów uczenia się określonych w programie studiów w formie ustnej z wykorzystaniem technologii informatycznych przy pomocy synchronicznej wideokonferencji. Prowadzący zajęcia wskazuje platformę, na której ma odbyć się egzamin lub zaliczenie oraz określa termin egzaminu lub zaliczenia (z określeniem dnia i godziny).
- Warunkiem przystąpienia przez studenta do weryfikacji, o której mowa w ust. 2, jest:
1) wyrażenie zgody przez egzaminatora na taką weryfikację, w przypadku gdy wnioskował o nią student;
2) nawiązanie połączenia z egzaminatorem poprzez platformę, o której mowa w ust. 2, w wyznaczonym przez niego terminie.
- Rejestracja weryfikacji efektów uczenia się następuje poprzez sporządzenie przez egzaminatora protokołu z przebiegu egzaminu lub zaliczenia.
- W przypadku wątpliwości egzaminatora co do samodzielności i obiektywności przebiegu egzaminu lub zaliczenia, odpowiednio egzamin lub zaliczenie mogą być przez niego przerwane.
- W sytuacji przerwania egzaminu lub zaliczenia na skutek problemów technicznych egzaminator podejmuje próbę ponownego nawiązania połączenia, przy czym próba podejmowana jest maksymalnie trzykrotnie w okresie 10 minut. Jeśli połączenie zostanie przywrócone, pytanie zostaje unieważnione. Jeżeli w trakcie egzaminu lub zaliczenia dojdzie do trwałego przerwania połączenia pomiędzy egzaminatorem a przystępującym do egzaminu lub zaliczenia studentem, egzaminator podejmuje decyzję czy przebieg egzaminu lub zaliczenia do momentu przerwania połączenia pozwala ocenić egzamin lub zaliczenie, stwierdza zakończenie egzaminu lub zaliczenia i wystawienie oceny albo unieważnia egzamin lub zaliczenie. Utratę połączenia, przerwanie egzaminu lub zaliczenia oraz decyzję o jego unieważnieniu odnotowuje się w protokole. W uzasadnionych przypadkach kolejne zaliczenie lub egzamin mogą być przeniesione przez egzaminatora do realizacji w formie tradycyjnej w siedzibie Uniwersytetu.
§ 5
- W szczególnie uzasadnionych przypadkach prowadzący zajęcia może z własnej inicjatywy lub na złożony do niego wniosek studenta podjąć decyzję o weryfikacji osiągniętych efektów uczenia się określonych w programie studiów w formie pisemnej z wykorzystaniem technik nauczania na odległość. Egzaminator wskazuje platformę, na której ma odbyć się egzamin lub zaliczenie oraz określa termin egzaminu lub zaliczenia (z określeniem dnia, godziny i czasu trwania).
- Egzaminator organizuje egzamin lub zaliczenie, o którym mowa w ust. 1, w sposób możliwie maksymalnie zapewniający samodzielność pracy studenta oraz kontrolę jego przebiegu.
- Rejestracja weryfikacji efektów uczenia się następuje poprzez sporządzenie przez egzaminatora protokołu z przebiegu egzaminu lub zaliczenia.
- W przypadku wątpliwości egzaminatora co do samodzielności i obiektywności przebiegu egzaminu lub zaliczenia, egzamin lub zaliczenie może być przez niego przerwany/przerwane.
- W sytuacji przerwania egzaminu lub zaliczenia na skutek problemów technicznych student niezwłocznie informuje egzaminatora o tych przyczynach za pośrednictwem poczty USOS.
- W przypadkach, o których mowa w ust. 4 i 5, egzamin lub zaliczenie zostają przez egzaminatora unieważnione. W uzasadnionych przypadkach kolejne zaliczenie lub egzamin mogą być przeniesione przez egzaminatora do realizacji w formie tradycyjnej w siedzibie Uniwersytetu.
§ 6
- Kształcenie w formie zdalnej odbywa się z wykorzystaniem następujących narzędzi do zdalnego prowadzenia zajęć oraz przeprowadzenia zaliczeń i egzaminów:
1) platforma e-learningowa Moodle;
2) system wideokonferencji BigBlueButton;
3) Microsoft Teams;
4) inne platformy i narzędzia, o ile korzystanie z nich odbywa się na podstawie umów zawartych przez Uniwersytet lub poszczególne jego jednostki z dostawcami tych usług.
- Wsparcie techniczne dla prowadzących zajęcia z wykorzystaniem narzędzi, o których mowa w ust. 1 pkt. 1-3, zapewnia Uniwersyteckie Centrum Informatyczne.
§ 7
- Wszystkie zajęcia odbywają się zgodnie z ustalonym przez dziekana harmonogramem obowiązującym w danym semestrze, w terminach wyznaczonych dla każdej grupy dydaktycznej.
- Dyżury i konsultacje pracowników mogą odbywać się w formie zdalnej za zgodą dziekana wydziału lub dyrektora uniwersyteckiej jednostki dydaktycznej.
- W szczególnych przypadkach zmieniony harmonogram zajęć, dyżurów i konsultacji ustala dziekan na wniosek prowadzącego.
- Prowadzący informuje studentów o zmianach w harmonogramie zajęć, dyżurów i konsultacji za pośrednictwem systemu USOS.
§ 8
- Nadzór nad prawidłowym prowadzeniem procesu dydaktycznego z wykorzystaniem zdalnych form nauczania sprawuje dziekan wydziału w porozumieniu z kierownikiem studiów doktoranckich – w zakresie kształcenia na studiach doktoranckich; kierownikiem studiów podyplomowych – w zakresie kształcenia na studiach podyplomowych a w szkołach doktorskich dyrektor szkoły doktorskiej.
- Wyznaczony przez dziekana pracownik dziekanatu lub przez dyrektora uniwersyteckiej jednostki dydaktycznej lub dyrektora szkoły doktorskiej pracownik sekretariatu tej jednostki (koordynator zdalnego kształcenia), prowadzi ewidencję zajęć i osób realizujących zajęcia zdalne na poszczególnych studiach.
§ 9
- Zajęcia dydaktyczne zrealizowane w formie zdalnej zostaną rozliczone zgodnie z przydziałem liczby zajęć dydaktycznych ustalonym w indywidualnej karcie obciążeń nauczyciela akademickiego pod warunkiem zapewnienia studentom możliwości osiągnięcia efektów uczenia się przewidzianych dla zajęć oraz wprowadzenia tych zajęć do ewidencji i zatwierdzenia ich zgodnie z zasadami określonymi w ust. 2 i 3.
- Nauczyciel akademicki prowadzący zajęcia w formie zdalnej, niezwłocznie po wykonaniu wszystkich zajęć zdalnych przewidzianych do realizacji w semestrze zimowym roku akademickiego 2020/2021, przedstawia dziekanowi lub odpowiednio dyrektorowi uniwersyteckiej jednostki dydaktycznej, pisemny raport z ich realizacji według wzoru określonego przez dziekana lub dyrektora uniwersyteckiej jednostki dydaktycznej. Raport pozostaje w dokumentacji wydziału lub uniwersyteckiej jednostki dydaktycznej.
- Na podstawie raportu, o którym mowa w ust. 2, odpowiednio dziekan lub dyrektor uniwersyteckiej jednostki dydaktycznej potwierdza wykonanie zajęć zgodnie z odrębnymi przepisami obowiązującymi na Uniwersytecie.
- W przypadku zajęć realizowanych w formie zdalnej przez osoby zatrudnione na Uniwersytecie na podstawie umów cywilnoprawnych przepis ust. 2 i 3, stosuje się odpowiednio.
§ 10
Traci moc zarządzenie Nr 147 Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu z dnia 1 lipca 2020 r. w sprawie prowadzenia zajęć dydaktycznych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu w roku akademickim 2020/2021 (Biuletyn Prawny UMK z 2020 r., poz. 259).
§ 11
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 2020 r., z wyjątkiem § 1 ust. 4, który wchodzi w życie z dniem 8 września 2020 r.
Rektor
Prof. dr hab. Andrzej Sokala