W dniach 24 i 25 czerwca w Centrum Symulacji Medycznej Poznańskiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego, odbyły się Ogólnopolskie Zawody Symulacji Medycznej, w których zespół reprezentujący CM UMK wywalczył II miejsce.
W zawodach brało udział 10 zespołów reprezentujących następujące uczelnie medyczne:
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Uniwersytet Medyczny im Piastów Śląskich we Wrocławiu
Uniwersytet Medyczny im Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
Warszawski Uniwersytet Medyczny
Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum w Krakowie
Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
Uniwersytet Warmińsko – Mazurski Collegium Medicum w Olsztynie
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Uniwersytet Mikołaja Kopernika Collegium Medicum im Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy
Grupa naszych bohaterów to:
Malwina Kosińska, Anna Kopeć, Dominika Tegene – studentki V roku kierunku lekarskiego i Patrycja Aktanorowicz studentka III roku kierunku ratownictwo medyczne oraz Mikołaj Raczyński student II roku kierunku ratownictwo medyczne.
W pierwszym dniu zawodów zespoły zmagały się z przypadkiem kobiety, u której rozpoczęła się akcja porodowa na klatce schodowej, następnie z pacjentem urazowym z odmą prężną. W kolejnym scenariuszu należało rozpoznać u dziecka sepsę i postępować zgodnie z algorytmem. Był również pacjent w warunkach domowych z podłączonym LVAD, urządzeniem wspomagającym pracę lewej komory serca. Trudnym scenariuszem było podjęcie odpowiednich działań i rozmowa z kobietą po doznanej przemocy seksualnej. Kolejnym zadaniem była sztafeta procedur medycznych takich jak: założenie wkłucia obwodowego, podanie leku drogą dożylną z wykorzystaniem pompy infuzyjnej, wykonanie i ocena usg, technika laparoskopowa.
Drugiego dnia okazało się, że walczymy o finał – niesamowita radość. Scenariusze rzeczywiście na miarę finału. Pierwszy pacjent z bólem w klatce piersiowej – okazało się, że uzależniony od opioidów, natomiast drugi z urazem kręgosłupa po skoku na główkę do płytkiej wody we wstrząsie rdzeniowym.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |