HR EXCELLENCE IN RESEARCH Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza YUFE Yerun
 

Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją

Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją

 

23 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Depresją. Celem tego dnia jest upowszechnianie wiedzy na temat przyczyn i objawów tej choroby.  Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, depresja jest na czwartym miejscu w rankingu najpoważniejszych chorób na świecie. Choruje na nią w ciągu całego życia kilkanaście procent populacji. Co dziesiąty pacjent zgłaszający się do lekarza pierwszego kontaktu z powodu innych dolegliwości ma pełnoobjawową depresję, a drugie tyle osób cierpi z powodu pojedynczych objawów depresyjnych.

Niestety pandemia koronawirusa wpłynęła również na zdrowie psychiczne i może zwiększać te statystyki. Upowszechnienie wiedzy na temat depresji, w jaki sposób można jej zapobiegać i leczyć, pomaga zmniejszyć stygmatyzację związaną z chorobą i może zachęcić do szukania pomocy.

Depresja to jedna z chorób, która w znaczący, aczkolwiek często mało dostrzegalny sposób, utrudnia funkcjonowanie w społeczeństwie. Jest też przyczyną niesprawności i niezdolności do pracy. Coraz bardziej zawrotne tempo życia, związany z nim stres, a także nadmiar obowiązków czy brak wsparcia ze strony najbliższych, sprawiają, że na depresję zapadają zarówno dorośli, jak i dzieci. Choroba najczęściej diagnozowana jest u osób między 20. a 40. rokiem życia i choć powszechnie utarło się, że depresja nie rozwija się przed zakończeniem okresu dojrzewania, to coraz więcej psychiatrów skłania się ku tezie, że problem dotyczy coraz większej grupy niepełnoletnich.

Trzeba podkreślić, że rozpoznanie depresji stawia lekarz (niekoniecznie psychiatra) czy psycholog. Można oczywiście korzystać z pomocy dostępnych narzędzi wspomagających diagnozę, jednak najlepiej zwrócić się o pomoc do klinicysty. Terapia depresji, z uwagi na jej złożony charakter, powinna być oparta o leczenie farmakologiczne i psychoterapeutyczne. Dowody z badań naukowych wskazują na wysoką skuteczność takiej skojarzonej interwencji - mówi dr hab. Wiktor Dróżdż, prof. UMK z Katedry Psychiatrii CM UMK.

Nauka obecnie nie szuka pojedynczego czynnika odpowiedzialnego za powstanie depresji. Jest to bowiem choroba uwarunkowana różnymi przyczynami, które mogą zadziałać równocześnie. Jest tak bardzo zdradliwa, że łatwo ją pomylić z objawami innych chorób. Warto pamiętać, że depresja to nie chwilowy spadek nastroju, ale np. długotrwały smutek, brak zainteresowania rzeczami, które dotychczas sprawiały przyjemność, utrzymujący się niepokój, czy uporczywe, pesymistyczne myślenie.

Mężczyzna siedzi na podłodze, pod ścianą, zakrywa twarz rękami, głowę trzyma między nogami