HR EXCELLENCE IN RESEARCH Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza YUFE Yerun
 

MEDICALIA - DNI NAUKI W COLLEGIUM MEDICUM UMK

MEDICALIA - DNI NAUKI W COLLEGIUM MEDICUM UMK

 

ZAPROSZENIE
NA
JUBILEUSZOWE MEDICALIA
– DNI NAUKI
W COLLEGIUM MEDICUM UMK

Serdecznie zapraszamy uczniów oraz mieszkańców regionu
na Jubileuszowe Medicalia 2024

20 lat Collegium Medicum i 40 lat medycyny w Bydgoszczy to doskonała okazja do podzielenia się z mieszkańcami regionu praktyczną medycyną

Zapraszamy na warsztaty przygotowane przez pracowników naukowych Collegium Medicum UMK organizowane w pracowniach i laboratoriach, do których dostęp na co dzień mają tylko wybrani ;)

 

Festiwal nauki „Medicalia” to coroczna impreza popularyzująca nauki medyczne, organizowana przez Collegium Medicum UMK nieustannie od 2003 r. „Medicalia” ewoluowały rozwijając się do formy wielowarsztatowego eventu, dostępnego dla mieszkańców województwa. W ciągu festiwalowego tygodnia odbywają się pokazy, warsztaty i wykłady, udostępniane są sale operacyjne, laboratoria i inne miejsca zazwyczaj niedostępne dla osób postronnych. Imprezy mają charakter edukacyjny i nieodpłatny.

Serdecznie zapraszamy !

 

W programie:



22.05.2024 (środa)


 

1. Chemia w pożywieniu, czyli wiem co jem. O dodatkach do żywności i następstwach zdrowotnych ich spożywania. Tajemniczy skład etykiet.
Prowadzący:
dr Aleksandra Rosiek-Kryszewska

Miejsce: Katedra Chemii Nieorganicznej i Analitycznej ul. Jurasza 2 s 130.
Data: 22.05.2024
Godzina: 8:45-10:15 BRAK MIEJSC
Ilość miejsc: 10
Uczestnicy dowiedzą się o ryzyku i skutkach zdrowotnych sztucznych dodatków oraz zapoznają się z metodami analizy niektórych syntetycznych substancji konserwujących i przeciwutleniaczy.

2. Tajniki chromosomów.
Prowadzący: dr n. med. Ewelina Łazarczyk, dr n. med. Anna Repczyńska

Miejsce: Katedra Genetyki Klinicznej, ul. M. Curie Skłodowskiej 9, 85-094 Bydgoszcz budynek dydaktyczny patomorfologii sala 220
Data: 22.05.2024
Godzina: 8:45-10:15 
Ilość miejsc: 3
Zajęcia będą odbywać się w formie warsztatów. W pierwszej części zajęć zostanie przedstawiona krótka prezentacja na temat chromosomów człowieka – czym są, jaka jest ich budowa, jakie aberracje wyróżniamy i jak prowadzić hodowle komórkowe. W drugiej części zajęć każdy z uczestników warsztatów ułoży kariogram – graficznie przedstawiony zestaw chromosomów charakterystyczny dla danego gatunku.

3. Strzykawka, opatrunek, kaniula i rozmowa z pacjentem - poznajemy pracę pielęgniarki.
Prowadzący: dr n. o zdr. Marta Lewicka, dr. n. med. Damian Czarnecki, dr n. med. Aneta Zreda-Pikies

Miejsce: Łukasiewicza 1, aula
Data: 22.05.2024
Godzina: 09:00- 10:30 BRAK MIEJSC
Ilość miejsc: 25, klasy 1-3 szkoły podstawowej
Podczas zajęć dzieci dowiedzą się czym zajmuje się pielęgniarka, na czym polega jej praca oraz gdzie można ją spotkać – w szkole, w przychodni, w szpitalu i na uczelni. Zaprezentujemy dzieciom przedmioty niezbędne do wykonywania zawodu i wyjaśnimy do czego służą oraz wyjaśnimy jak pielęgniarka wspiera pacjenta i jak wykonywać może swoją pracę. Dzieci będą miały okazję obejrzeć m.in. strzykawki, bandaże, ciśnieniomierz, pulsoksymetr i stetoskop. Dzieci będą mogły posłuchać bicia serca, zmierzyć ciśnienie krwi, zabandażować nogę lub rękę kolegi. Mamy nadzieję, że dzięki zajęciom pokonają lęk przed zabiegami medycznymi, a przede wszystkim wzbogacą i utrwalą wiadomości na temat sposobów dbania o własne zdrowie

4. Anatomia tętniąca życiem: kluczowe struktury, funkcje i patologie układu krążenia.
Prowadzący: dr n. med. Mateusz Badura

Miejsce: Katedra Anatomii Prawidłowej (prosektorium), ul. Łukasiewicza 1, 85-821 Bydgoszcz
Data: 22.05.2024
Godzina: 09:00- 10:00 BRAK MIEJSC
Ilość miejsc: 12
Zajęcia te zaproponowane są dla osób które ukończyły 16 rok życia (w przypadku osób niepełnoletnich wymagana jest zgoda opiekuna prawnego na uczestnictwo w zajęciach prosektoryjnych) zainteresowanych pogłębieniem wiedzy na temat anatomicznej budowy i funkcji układu krążenia. Celem zajęć jest zapewnienie uczestnikom kompleksowego zrozumienia struktur tworzących układ krążenia, ich funkcji oraz związanych z nimi chorób i zaburzeń.

5. Temperament i jego wpływ na strategie radzenia sobie ze stresem.
Prowadzące: dr Katarzyna Białczyk, dr Milena Wojciechowska, dr Monika Betyna-Białek
Miejsce: Sala dydaktyczna nr 30 w budynku Biblioteki Medycznej CM przy ul. Curie-Skłodowskiej 9
Data: 22.05.2024
Godzina: 10:00- 11:00
Ilość miejsc: 2
Uwarunkowania genetyczne i środowiskowe każdego z nas istotnie wpływają na to, w jaki sposób radzimy sobie ze stresem. Dlaczego w naszym najbliższym otoczeniu, w sytuacji stresowej, jedne osoby nie czują w ogóle dyskomfortu a inne przeżywają gehennę? W jaki sposób i dlaczego ludzie stosują różne strategie radzenia sobie ze stresem? Podczas warsztatów stacjonarnych odpowiemy na powyższe pytania, opierając się na najnowszych badaniach naukowych, oraz zaprezentujemy narzędzia które pozwolą na interpretację indywidualnych warunków temperamentalnych.

6. Kinesiotaping w okulistyce, kosmetologii i logopedii - niedomykanie oka, powieka opadająca, niedomykanie ust.
Prowadząca: dr hab. Emilia Mikołajewska, prof UMK
Miejsce: Katedra Fizjoterapii, Bydgoszcz ul. Techników 3, sala nr 8
Data: 22.05.2024
Godzina: 10:00- 11:30
Ilość miejsc: 5
1 Wprowadzenie do metody Kinesiotapingu
2. Mechanizm działania plastrów do Kinesiotapingu
3. Pokaz aplikacji przy niedomykaniu oka
4. Pokaz aplikacji przy powiece opadającej
5. Pokaz aplikacji przy ustach niedomkniętych
6. Praktyczna aplikacja przez uczestników. Wiek uczestników 18+

7. Myślisz, że wszystko słyszysz? Sprawdzimy!
Prowadzący: dr. n. med. Anna Sinkiewicz, dr n. med. Hanna Mackiewicz-Nartowicz, dr n. o zdr. Agnieszka Kubala-Owieśny, mgr Agata Kozakiewicz-Rutkowska.

Miejsce: Szpital Uniwersytecki Nr 2 im. dr Jana Biziela, Sala audytoryjna (poziom -1)
Data: 22.05.2024
Godzina: 10:00- 11:30 BRAK MIEJSC
Ilość miejsc: 25
Czy potrafisz ocenić co zagraża Twojemu słuchowi?
Na naszych warsztatach masz możliwość sprawdzić słyszenie dźwięków nawet do 20000 Hz! Zobaczysz jak wyglądają uszkodzone komórki słuchowe. Zapoznamy Cię z badaniem wysokoczęstotliwościowej audiometrii tonalnej, oraz otoemisji otoakustycznych. Te badania mogą pokazać obecność niedosłuchu już u nastolatka. W trakcie warsztatów dowiesz się również: jakie dźwięki życia codziennego uszkadzają słuch, jak sprawdzić poziom hałasu, który Cię otacza i jak się przed nim uchronić

8. Jak dbać o szyjny odcinek kręgosłupa? Badanie zakresu ruchów i podstawowe zalecenia profilaktyki.
Prowadzący: Piotr Porzych, Iwona Domarecka, Karol Ogurkowski, Małgorzata Pyskir

Miejsce: Laboratorium Biomechaniki w Katedrze Rehabilitacji - sala 20 na terenie Katedry – parter, wejście przy rejestracji do poradni przyklinicznych Szpital im. A. Jurasza ul. Curie-Skłodowskiej 9, 85-094 Bydgoszcz | Zbiórka uczestników 10 min przed rozpoczęciem warsztatu przy Dziale Promocji i Komunikacji CM UMK - Budynek dydaktyczny patomorfologii
Data: 22.05.2024
Godzina: 10:00- 10:45 BRAK MIEJSC
Ilość miejsc: 10
Siedzący tryb życia i intensywna praca przy komputerze sprawiają, że coraz młodsze osoby odczuwają przeciążeniowy ból szyjnego odcinka kręgosłupa. Warsztaty mają na celu pokazanie współczesnych metod diagnostyki zakresu ruchomości (ROM) kręgosłupa szyjnego – uczestnicy będą mogli zmierzyć zakres ruchomości przy pomocy nowoczesnej aparatury wykorzystującej fale radiowe. Podczas zajęć fizjoterapeuci przekażą także podstawowe zalecenia dotyczące profilaktyki i nauczą prawidłowego wykonywania kilku prostych a jednocześnie ważnych ćwiczeń profilaktycznych.

9. Niesamowity świat mózgu: odkrywamy tajemnice neuroanatomii.
Prowadzący: dr n. med. Mateusz Badura

Miejsce: Katedra Anatomii Prawidłowej (prosektorium), ul. Łukasiewicza 1, 85-821 Bydgoszcz
Data: 22.05.2024
Godzina: 10:15- 11:15 BRAK MIEJSC
Ilość miejsc: 12
Zajęcia te zaproponowane są dla osób które ukończyły 16 rok życia (w przypadku osób niepełnoletnich wymagana jest zgoda opiekuna prawnego na uczestnictwo w zajęciach prosektoryjnych) zainteresowanych pogłębieniem wiedzy na temat anatomicznej budowy i funkcji układu nerwowego.
Zapraszamy do fascynującej podróży do wnętrza naszego najbardziej skomplikowanego narządu – jakim jest ludzki mózgu. Podczas tego wydarzenia naukowego będziemy zgłębiać tajemnice neuroanatomii, czyli struktury i funkcje mózgu.

10. Tajniki chromosomów.
Prowadzący: dr n. med. Ewelina Łazarczyk, dr n. med. Anna Repczyńska

Miejsce: Katedra Genetyki Klinicznej, ul. M. Curie-Skłodowskiej 9, 85-094 Bydgoszcz budynek dydaktyczny patomorfologii sala 220
Data: 22.05.2024
Godzina: 10:30-12:00 BRAK MIEJSC
Ilość miejsc: 10
Zajęcia będą odbywać się w formie warsztatów. W pierwszej części zajęć zostanie przedstawiona krótka prezentacja na temat chromosomów człowieka – czym są, jaka jest ich budowa, jakie aberracje wyróżniamy i jak prowadzić hodowle komórkowe. W drugiej części zajęć każdy z uczestników warsztatów ułoży kariogram – graficznie przedstawiony zestaw chromosomów charakterystyczny dla danego gatunku.

11. Test inteligencji wielorakich- jak szybko i skutecznie uczyć się języka obcego.
Prowadzący: dr Monika Betyna-Białek, dr Milena Wojciechowska, dr Katarzyna Białczyk
Miejsce: Sala dydaktyczna nr 30 w budynku Biblioteki Medycznej CM przy ul. Curie-Skłodowskiej 9, 85-094 Bydgoszcz
Data: 22.05.2024
Godzina: 11:00-12:00 BRAK MIEJSC
Ilość miejsc: 30
Na niniejszym warsztacie uczestnicy będą zgłębiać koncepcję inteligencji wielorakich oraz jej zastosowanie w kontekście nauki języków obcych. Poprzez zróżnicowane zadania i dyskusje, uczestnicy będą mieli okazję odkryć swoje indywidualne mocne strony oraz preferencje w procesie nauki języka. Udostępnione zostaną praktyczne strategie i techniki, które pomogą w efektywniejszym kształceniu się, z uwzględnieniem zróżnicowanych stylów uczenia. Niezależnie od preferencji zdobywania wiedzy - wizualnej, czy kinestetycznej- niniejszy warsztat zaoferuje cenne spostrzeżenia i narzędzia, mające na celu wzbogacenie procesu nauki języka.

12. Jak dbać o szyjny odcinek kręgosłupa? Badanie zakresu ruchów i podstawowe zalecenia profilaktyki.
Prowadzący: Piotr Porzych, Iwona Domarecka, Karol Ogurkowski, Małgorzata Pyskir

Miejsce: Laboratorium Biomechaniki w Katedrze Rehabilitacji - sala 20 na terenie Katedry – parter, wejście przy rejestracji do poradni przyklinicznych Szpital im. A. Jurasza Curie-Skłodowskiej 9, 85-094 Bydgoszcz | Zbiórka uczestników 10 min przed rozpoczęciem warsztatu przy Dziale Promocji i Komunikacji CM UMK - Budynek dydaktyczny patomorfologii
Data: 22.05.2024
Godzina: 11:00- 11:45 BRAK MIEJSC
Ilość miejsc: 10
Siedzący tryb życia i intensywna praca przy komputerze sprawiają, że coraz młodsze osoby odczuwają przeciążeniowy ból szyjnego odcinka kręgosłupa. Warsztaty mają na celu pokazanie współczesnych metod diagnostyki zakresu ruchomości (ROM) kręgosłupa szyjnego – uczestnicy będą mogli zmierzyć zakres ruchomości przy pomocy nowoczesnej aparatury wykorzystującej fale radiowe. Podczas zajęć fizjoterapeuci przekażą także podstawowe zalecenia dotyczące profilaktyki i nauczą prawidłowego wykonywania kilku prostych a jednocześnie ważnych ćwiczeń profilaktycznych.

13. Alergologia w praktyce: spirometria, inhalatory i anafilaksja.
Prowadzący: dr hab. n. med. Natalia Ukleja-Sokołowska, prof. UMK, lek. Tomasz Rosada, lek. Ewa Alska z Katedry Alergologii, Immunologii Klinicznej i Chorób Wewnętrznych

Miejsce: Budynek dydaktyczny patomorfologii, ul. Curie-Skłodowskiej 9, sala 309 II pietro
Data: 22.05.2024
Godzina: 11.00-12.30 BRAK MIEJSC
Ilość miejsc: 25
W trakcie zajęć uczestnicy będą mieli możliwość zapoznania się z zasadami i prawidłowym przebiegiem spirometrii, a także z prawidłową interpretacją wyników badania. Ponadto omówione zostaną najpowszechniejsze inhalatory oraz zasady i sposób postępowania w przypadku wystąpienia anafilaksji.

14. Kalendarz szczepień dorosłych – aktualne zalecenia. WARSZTAT ODWOŁANY!
Prowadzący: dr hab. n. med. Krzysztof Buczkowski, prof. UMK, lek. Sandra Janiak
Miejsce: Budynek dydaktyczny patomorfologii, ul. M. Curie-Skłodowskiej 9, 85-094 Bydgoszcz, aula 019.

Data: 22.05.2024
Godzina: 11:00- 13:00
Ilość miejsc: 49
Szczepienia stanowią najważniejszą metodę zapobiegania chorobom zakaźnym. W ostatnich latach mocno zwiększyły się możliwości szczepień dzieci jak i osób dorosłych. W trakcie prezentacji przedstawione zostaną korzyści i potencjalne działania uboczne szczepień. Omówione zostaną możliwości szczepień ze szczególnym uwzględnieniem osób dorosłych oraz pojawiające się wątpliwości dotyczące szczepień ochronnych. Sugerowana grupa wiekowa 16+.

15. Strzykawka, opatrunek, kaniula i rozmowa z pacjentem - poznajemy pracę pielęgniarki.
Prowadzący: dr n. o zdr. Marta Lewicka, dr. n. med. Damian Czarnecki, dr n. med. Aneta Zreda-Pikies

Miejsce: Łukasiewicza 1, aula
Data: 22.05.2024
Godzina: 11:00- 12:30 BRAK MIEJSC
Ilość miejsc: 25 klasy 1-3 szkoły podstawowej
Podczas zajęć dzieci dowiedzą się czym zajmuje się pielęgniarka, na czym polega jej praca oraz gdzie można ją spotkać – w szkole, w przychodni, w szpitalu i na uczelni. Zaprezentujemy dzieciom przedmioty niezbędne do wykonywania zawodu i wyjaśnimy do czego służą oraz wyjaśnimy jak pielęgniarka wspiera pacjenta i jak wykonywać może swoją pracę. Dzieci będą miały okazję obejrzeć m.in. strzykawki, bandaże, ciśnieniomierz, pulsoksymetr i stetoskop. Dzieci będą mogły posłuchać bicia serca, zmierzyć ciśnienie krwi, zabandażować nogę lub rękę kolegi. Mamy nadzieję, że dzięki zajęciom pokonają lęk przed zabiegami medycznymi, a przede wszystkim wzbogacą i utrwalą wiadomości na temat sposobów dbania o własne zdrowie

16. Wpływ e-papierosów na układ oddechowy.
Prowadzący: Monika Paruszewska-Achtel wraz ze studentami SKN z Katedry Anatomii Prawidłowej
Miejsce: Prosektorium i sala wykładowa Katedry Anatomii Prawidłowej ul. Łukasiewicza 1, 85-821 Bydgoszcz
Data: 22.05.2024
Godzina: 11:30- 13:00 BRAK MIEJSC
Ilość miejsc: 30
Zajęcia skierowane są do młodzieży licealnej, która będzie mogła zapoznać się z prawidłowym funkcjonowaniem i budową układu oddechowego. Zajęcia zostaną przeprowadzone w prosektorium. Po prezentacji układu oddechowego studenci opowiedzą o skutkach nałogowego palenia e-papierosów. Ideą spotkania jest kontakt uczniów z naszymi studentami i rozmowa na poziomie młodych ludzi.

17. Mikroświat krwi i moczu.
Prowadzący: dr n. med. Agnieszka Pater, dr n. med. Joanna Siódmiak
Miejsce: Katedra Diagnostyki Laboratoryjnej, sala 1173-1174 oraz 1179-1180 Szpital im. A. Jurasza ul. Curie-Skłodowskiej 9, 85-094 Bydgoszcz | Zbiórka uczestników 10 min przed rozpoczęciem warsztatu przy Dziale Promocji i Komunikacji CM UMK - Budynek dydaktyczny patomorfologii
Data: 22.05.2024
Godzina: 12:00- 13:00 BRAK MIEJSC
Ilość miejsc: 24
Uczestnicy dowiedzą się jak przygotować preparat w celu obejrzenia pod mikroskopem komórek występujących we krwi i składników znajdujących się w osadzie moczu oraz będą mieli możliwość podejrzeć, co kryje się we krwi i moczu. Warsztat skierowany do uczniów szkół średnich.

18. Jak dbać o szyjny odcinek kręgosłupa? Badanie zakresu ruchów i podstawowe zalecenia profilaktyki.
Prowadzący: Piotr Porzych, Iwona Domarecka, Karol Ogurkowski, Małgorzata Pyskir

Miejsce: Laboratorium Biomechaniki w Katedrze Rehabilitacji - sala 20 na terenie Katedry – parter, wejście przy rejestracji do poradni przyklinicznych. Szpital im. A. Jurasza ul. Curie-Skłodowskiej 9, 85-094 Bydgoszcz | Zbiórka uczestników 10 min przed rozpoczęciem warsztatu przy Dziale Promocji i Komunikacji CM UMK - Budynek dydaktyczny patomorfologii
Data: 22.05.2024
Godzina: 12:00- 12:45 BRAK MIEJSC 
Ilość miejsc: 0
Siedzący tryb życia i intensywna praca przy komputerze sprawiają, że coraz młodsze osoby odczuwają przeciążeniowy ból szyjnego odcinka kręgosłupa. Warsztaty mają na celu pokazanie współczesnych metod diagnostyki zakresu ruchomości (ROM) kręgosłupa szyjnego – uczestnicy będą mogli zmierzyć zakres ruchomości przy pomocy nowoczesnej aparatury wykorzystującej fale radiowe. Podczas zajęć fizjoterapeuci przekażą także podstawowe zalecenia dotyczące profilaktyki i nauczą prawidłowego wykonywania kilku prostych a jednocześnie ważnych ćwiczeń profilaktycznych.

19.TRENING HIIT - HIT CZY MIT???” Trening na cykloergometrze dla kogo, w jakich chorobach.
Prowadzący: dr n. med. Alicja Rzepka-Cholasińska, dr n. o zdr. Anna Nowaczyk.

Miejsce: Zakład rehabilitacji kardiologicznej i promocji zdrowia, szpital uniwersytecki nr 1 im. Dr a. Jurasza w Bydgoszczy/ sala rehabilitacyjna nr 183- parter, budynek E. | Zbiórka uczestników 10 min przed rozpoczęciem warsztatu przy Dziale Promocji i Komunikacji CM UMK - Budynek dydaktyczny patomorfologii
Data: 22.05.2024
Godzina: 12:00 – 13:00
Ilość miejsc: 5
W trakcie trwania zajęć osoby biorące udział w wydarzeniu dowiedzą się:

• jak skutecznie planować trening kardiologiczny

• w jakich jednostkach chorobowych stosuje się trening HIIT

• dodatkowo uczestnicy będą mieli możliwość skorzystania z jednej sesji treningowej na cykloergometrze. Warsztat dedykowany osobom 30+.

20. „Walcz albo uciekaj” – czyli jak zamienić stres na coś pozytywnego. WARSZTAT ODWOŁANY!
Prowadzący: dr Milena Wojciechowska, dr Katarzyna Białczyk, dr Monika Betyna-Białek

Miejsce: Sala dydaktyczna nr 30 w budynku Biblioteki Medycznej CM przy ul. Skłodowskiej 9, 85-094 Bydgoszcz
Data: 22.05.2024
Godzina: 12:00 – 13:00
Ilość miejsc: 28
Zawał, udar, miażdżyca, cukrzyca, depresja to tylko niektóre ze współczesnych chorób cywilizacyjnych. Dotykają one zarówno osoby starsze jak i coraz młodsze pokolenia. Ważną rolę w ich rozwoju odgrywa styl życia, w tym aktywność fizyczna, dieta, używki, stres. Niniejsze zajęcia wskażą na konsekwencje nadmiaru stresu, jego negatywne działanie na zdrowie człowieka, w tym wpływ na rozwój chorób przewlekłych. Czy jednak stres zawsze jest zły, czy działa na ludzki organizm tylko destrukcyjnie? Czy potrafisz zinterpretować w swoim życiu sytuacje stresowe, które motywują Cię do działania, a pozytywny stres sprzyja rozwiązaniu problemu? Podczas zajęć dowiesz się gdzie przebiega granica pomiędzy stresem pozytywnym a negatywnym oraz jak możesz radzić sobie w sytuacjach stresowych, aby na długo móc cieszyć się dobrym stanem zdrowia.

21. Warsztaty genetyczne - kuchenne rewolucje DNA.
Prowadząca: dr Aneta Bąk

Miejsce: Budynek Patomorfologii (dydaktyczny), Katedra Genetyki Klinicznej, sala 220, ul Curie-Skłodowskiej 9
Data: 22.05.2024
Godzina: 12:15 – 13:45 BRAK MIEJSC
Ilość miejsc: 14
Czy możemy zobaczyć DNA? Oczywiście! Co więcej, możemy je zobaczyć, dotknąć go a nawet… zjeść. Robimy to zresztą każdego dnia, bo DNA znajduje się we wszystkich zjadanych przez nas częściach roślin, w mięsie zwierząt i w jajach. W zasadzie… znajduje się ono wszędzie wokół nas i w środku nas – bo każdy organizm je posiada w każdej swojej komórce.
Jak się o tym przekonać? Wyizoluj DNA we „własnej kuchni”!
Uczestnik po zajęciach:
zna rodzaje kwasów nukleinowych występujących w komórce,
zna budowę chemiczną kwasów nukleinowych,
zna i stosuje w praktyce zasady planowania eksperymentu naukowego,
prawidłowo posługuje się sprzętem laboratoryjnym,
przeprowadza eksperyment naukowy (izolacja DNA),
prowadzi obserwację, dokumentuje i interpretuje uzyskane wyniki

22. Strzykawka, opatrunek, kaniula i rozmowa z pacjentem - poznajemy pracę pielęgniarki.
Prowadzący: dr n. o zdr. Marta Lewicka, dr. n. med. Damian Czarnecki, dr n. med. Aneta Zreda-Pikies

Miejsce: Łukasiewicza 1, aula
Data: 22.05.2024
Godzina: 13:00- 14:30 BRAK MIEJSC
Ilość miejsc: 25 klasy 1-3 szkoły podstawowej
Podczas zajęć dzieci dowiedzą się czym zajmuje się pielęgniarka, na czym polega jej praca oraz gdzie można ją spotkać – w szkole, w przychodni, w szpitalu i na uczelni. Zaprezentujemy dzieciom przedmioty niezbędne do wykonywania zawodu i wyjaśnimy do czego służą oraz wyjaśnimy jak pielęgniarka wspiera pacjenta i jak wykonywać może swoją pracę. Dzieci będą miały okazję obejrzeć m.in. strzykawki, bandaże, ciśnieniomierz, pulsoksymetr i stetoskop. Dzieci będą mogły posłuchać bicia serca, zmierzyć ciśnienie krwi, zabandażować nogę lub rękę kolegi. Mamy nadzieję, że dzięki zajęciom pokonają lęk przed zabiegami medycznymi, a przede wszystkim wzbogacą i utrwalą wiadomości na temat sposobów dbania o własne zdrowie

23. Malowane drzewo. WARSZTAT ODWOŁANY!
Prowadzący: dr Michalina Radzińska oraz studentki terapii zajęciowej.

Miejsce: ul. Świętojańska 20, sala 13
Data: 22.05.2024
Godzina: 13:00- 14:30
Ilość miejsc: 14
W trakcie zajęć uczestnicy poznają alternatywne, arteterapeutyczne metody malarskie. Dowiedzą się również jakie zdrowotne benefity można czerpać z aktywności artystycznej.

24. Mikroświat krwi i moczu.
Prowadzący: dr n. med. Agnieszka Pater, dr n. med. Joanna Siódmiak
Miejsce: Katedra Diagnostyki Laboratoryjnej, sala 1173-1174 oraz 1179-1180 ul. Curie-Skłodowskiej 9 | Zbiórka uczestników 10 min przed rozpoczęciem warsztatu przy Dziale Promocji i Komunikacji CM UMK - Budynek dydaktyczny patomorfologii
Data: 22.05.2024
Godzina: 13:00- 14:00 BRAK MIEJSC
Ilość miejsc: 2
Uczestnicy dowiedzą się jak przygotować preparat w celu obejrzenia pod mikroskopem komórek występujących we krwi i składników znajdujących się w osadzie moczu oraz będą mieli możliwość podejrzeć, co kryje się we krwi i moczu. Warsztat skierowany do uczniów szkół średnich.

25. Każdy mężczyzna powinien raz w miesiącu sam zbadać swoje jądra. Czy już to zrobiłeś?
Prowadzący: dr n. med. Adam Ostrowski, Jan Kiersztyn
Miejsce: Biblioteka Collegium Medicum UMK ul. M. Skłodowskiej-Curie 9 sala nr 8
Data: 22.05.2024
Godzina: 16:00- 17:00
Ilość miejsc: 21
W tej interaktywnej lekcji zdrowia położymy nacisk na to, żeby każdy młody człowiek zdawał sobie sprawę z niepokojących objawów i czynników ryzyka raka jądra, co umożliwi mu szybkie wykrycie i wczesną interwencję w chorobę. Uczestnicy dowiedzą się, które sygnały wymagają wizyty u lekarza i jak samemu dbać o swoje zdrowie. Seminarium ma na celu przełamanie tabu i niepewności wokół tematu, zachęcenie do otwartości i odpowiedzialności za zdrowie. 



23.05.2024 r. (czwartek)


 

1. Co Cię gryzie? Stawonogi pasożytnicze.
Prowadzący: dr Roland Wesołowski, Michał Gniewkowski

Miejsce: ul. Karłowicza 24, sala nr 4
Data: 23.05.2024
Godzina: 9.30-11.00 BRAK MIEJSC
Ilość miejsc: 16
Przygotujcie się na fascynującą podróż po niezwykłym świecie ektopasożytów i zdobądźcie praktyczne umiejętności obserwacji oraz identyfikacji pasożytniczych stawonogów! Przygotowaliśmy dla Was wyjątkowe warsztaty, podczas których zgłębicie tajemnice biologii tych fascynujących istot oraz ich wpływu na zdrowie człowieka. Podczas zajęć będziecie poznawać świat pasożytniczych owadów i pajęczaków, które od wieków intrygowały naukowców i pasjonatów przyrody. Zgłębicie wiedzę na temat tych małych lokatorów i poznacie ich zaskakujące strategie przetrwania.
Podczas warsztatów, każdy uczestnik będzie mógł osobiście eksplorować świat ektopasożytów, korzystając z mikroskopu optycznego. Zaobserwujecie z bliska wszy, pchły, kleszcze, świerzbowce i pluskwy, poznając ich charakterystyczne cechy oraz sposoby adaptacji do pasożytnictwa.
Uwaga: Warsztaty skierowane do osób powyżej 10 roku życia.

2. Biofeedback, czyli podglądanie emocji.
Prowadzący: dr Inga Dziembowska, dr Joanna Ligmanowska

Miejsce: Sala dydaktyczna Katedry Patofizjologii, ul. Curie-Skłodowskiej 9, | Zbiórka uczestników 10 min przed rozpoczęciem warsztatu przy Dziale Promocji i Komunikacji CM UMK - Budynek dydaktyczny patomorfologii
Data: 23.05.2024
Godzina: 9.45-10.30 BRAK MIEJSC
Ilość miejsc: 0
Biofeedback to narzędzie edukacyjne, które pomaga nam obserwować fizjologiczne reakcje organizmu i świadomie na nie wpływać. Jest to metoda stosowana w między innymi w terapii zaburzeń uwagi, zaburzeń emocjonalnych, zaburzeń zachowania, przewlekłych bólów głowy, zaburzeń snu, padaczek czy poudarowych uszkodzeń mózgu, jak również w celu poprawy samokontroli u osób dorosłych, w szczególności w sporcie. Dzięki przyjaznemu dla pacjenta interfejsowi w postaci gry komputerowej, uczy się on sterowania takimi parametrami fizjologicznymi jak zmienność rytmu serca (HRV), opór skóry (GSR) oraz aktywność fal mózgowych (EEG),
Zajęcia warsztatowe będą polegały na wykonaniu ćwiczeń w oparciu o różne rodzaje biofeedbacku (EEG, HRV i GSR) oraz wcieleniu się w rolę terapeuty biofedback.

3. Ocena sprawności układu oddechowego metodą spirometryczną.
Prowadzący: dr Wieńczysława Adamczyk, mgr Joanna Fanslau, mgr Monika Bejtka

Miejsce: Pracownia Chronomedycyny Szpital Jurasza nr pracowni 028 (poziom piwnicy)
Data: 23.05.2024
Godzina: 10:00- 11:30 BRAK MIEJSC
Ilość miejsc: 8
Spirometria to jedna z podstawowych metod służących do oceny sprawności układu oddechowego. Znalazła ona swoje zastosowanie między innymi do rozpoznania astmy. Podczas tego testu mierzymy objętości powietrza wydychanego i wdychanego do płuc. Badanie wykonujemy w pozycji siedzącej lub stojącej, oddychając przez ustnik połączony z urządzeniem pomiarowym, przy założonym zacisku na nosie. Badana osoba początkowo oddycha spokojne, następnie nabiera maksymalnie głęboko powietrza, a po takim wdechu wykonuje bardzo mocny i szybki wydech. Badanie nie jest szkodliwe dla zdrowia, ale wymaga powtórzenia pomiaru trzy razy, aby uzyskać pewność poprawnego wykonania.

4. TANITA – pomiar składu ciała.
Prowadzący: dr Monika Zawadka-Kunikowska, dr Mirosława Cieślicka, mgr Monika Siekierka

Miejsce: Pracownia Chronomedycyny Szpital Jurasza nr pracowni 028 (poziom piwnicy)
Data: 23.05.2024
Godzina: 10:00- 11:30 BRAK MIEJSC
Ilość miejsc: 8
Urządzenie TANITA służy do analizy składu ciała, znalazło ono zastosowanie w medycynie, dietetyce jak również i w sporcie. Wykorzystywane jest na przykład do opracowania planów żywienia dla osób chorych, walczących z nadwagą albo uprawiających różne dyscypliny sportowe. Na podstawie takiego pomiaru możemy przykładowo dowiedzieć się nie tylko jaka jest nasza masa ciała, ale również ile mamy tkanki tłuszczowej, jaka jest zawartość wody w naszym ciele, ilość masy mięśniowej i masy kostnej. Co trzeba zrobić, aby wykonać taki pomiar? Wystarczy, założyć ubranie umożliwiające odsłonięcie stóp (ponieważ badanie wykonujemy boso) i stanąć na platformie pomiarowej chwytając za rączki urządzenia. Pomiar odbywa się w oparciu o technologię BIA (bioimpedancji elektrycznej) i pozwala już po kilku sekundach na odczyt ilościowej analizy komponentów składu ciała badanej osoby.

5. Cytogenetyka – chromosomy człowieka, eksperymentalna identyfikacja płci człowieka (detekcja ciałek Barra).
Prowadzący: Dr Marta Pawłowska, Dr Paweł Sutkowy

Miejsce: ul. Karłowicza 24, sala nr 4
Data: 23.05.2024
Godzina: 10:00-12.00 BRAK MIEJSC
Ilość miejsc: 
Uczestnicy będą wykonywać preparaty mikroskopowe z własnych komórek nabłonkowych jamy ustnej w celu wybarwienia i identyfikacji ciałek Barra. Ta prosta i bezpieczna metoda, wykonana pod fachowym okiem osób przeprowadzających warsztat wraz z ich komentarzem, pozwoli poznać w teorii i w praktyce podstawową metodę cytogenetycznej identyfikacji płci człowieka.
Warsztat skierowany jest do młodzieży szkół średnich i osób starszych.

6. Co wybrać: trening cardio czy ćwiczenia siłowe?
Prowadzący: dr Katarzyna Dmitruk, dr Małgorzata Gałązka, mgr Daria Miklas

Miejsce: Katedra Fizjologii Człowieka, Ul. Karłowicza 24 (I piętro), Sala A
Data: 23.05.2024
Godzina: 10:00-11:30 BRAK MIEJSC
Ilość miejsc: 12
Zapraszamy na zajęcia, które pomogą zrozumieć istotę wpływu różnych rodzajów wysiłku fizycznego na nasz organizm. W trakcie zajęć uczestnicy wykonają próby wysiłku dynamicznego i statycznego, a następnie będą wyznaczali swoje wskaźniki sprawności fizycznej. Podsumowanie zajęć i krótki wykład pozwolą na wyciagnięcie wniosków i świadome podjęcie decyzji, który wysiłek i dlaczego jest najlepszy dla naszego organizmu. Sugerowana grupa wiekowa: szkoła podstawowa klasa 7-8/ szkoły ponadpodstawowe.

7. Wykryj z nami uszkodzenie DNA!
Prowadzący: dr Katarzyna Bilińska, mgr Angelika Gajewska
Miejsce: Budynek Biblioteki Medycznej Sala 30, ul.Curie-Skłodowskiej 9
Data: 23.05.2024
Godzina: 10.00-12.00 BRAK MIEJSC
Ilość miejsc: 14
Test kometowy, znany również jako elektroforeza żelowa pojedynczych komórek, jest jedną z technik analizy DNA, która pozwala na badanie stopnia fragmentacji DNA pod wpływem różnych czynników środowiskowych, takich jak substancje toksyczne czy promieniowanie. Podczas warsztatów każdy z uczestników będzie miał okazję wejść do roli naukowca i samodzielnie przeprowadzić test kometowy. W specjalnie przygotowanym laboratorium odkryjecie tajemnice mikroskopii, elektroforezy oraz analizy obrazu. Dowiecie się, jak oceniać stopień uszkodzeń DNA na poziomie pojedynczej komórki oraz jakie możliwości daje ta technika w dziedzinie nauki. Warsztaty dla uczniów szkoły ponadpodstawowej.

8. Życie społeczne człowieka.
Prowadzący: dr Żaneta Skinder, dr Milena Wojciechowska, dr Oliwia Mc Farlane, dr Małgorzata Leźnicka, dr hab. Halina Zielińska-Więczkowska, prof. UMK

Miejsce: Budynek audytoryjny Biblioteki Medycznej sala nr 9, ul Curie-Skłodowskiej 9
Data: 23.05.2024
Godzina: 10:30-12.00 BRAK MIEJSC
Ilość miejsc: 30
Zajęcia warsztatowe podzielone zostały na kilka etapów. Jeden z nich polega na wykonaniu dwóch zadań tematycznych, podczas których uczestnicy będą mogli sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności m.in. z zakresu prowadzenia negocjacji, radzenia sobie w sytuacjach konfliktowych czy też prawidłowego odczytywania sygnałów niewerbalnych.
W kolejnych etapach uczestnicy rozwiązują quizy związane z tematyką zdrowia publicznego oraz test wiedzy o zdrowiu, który zwraca uwagę na najczęstsze problemy zdrowotne Polaków oraz wynikające z nich konsekwencje społeczne. Ich celem jest dostarczenie wiedzy również o instytucjach dbających o zdrowie człowieka oraz wskazanie kierunków zapobiegania chorobom. Każdy uczestnik warsztatów będzie miał możliwość wspólnego omówienia tych zagadnień i wzbogacenia w ogólną wiedzę dotyczącą różnych aspektów zdrowia.

9. Biofeedback, czyli podglądanie emocji.
Prowadzący: dr Inga Dziembowska, dr Joanna Ligmanowska

Miejsce: Sala dydaktyczna Katedry Patofizjologii, ul. Curie-Skłodowskiej 9, | Zbiórka uczestników 10 min przed rozpoczęciem warsztatu przy Dziale Promocji i Komunikacji CM UMK - Budynek dydaktyczny patomorfologii
Data: 23.05.2024
Godzina: 10:30-11:15 BRAK MIEJSC
Ilość miejsc: 0
Biofeedback to narzędzie edukacyjne, które pomaga nam obserwować fizjologiczne reakcje organizmu i świadomie na nie wpływać. Jest to metoda stosowana w między innymi w terapii zaburzeń uwagi, zaburzeń emocjonalnych, zaburzeń zachowania, przewlekłych bólów głowy, zaburzeń snu, padaczek czy poudarowych uszkodzeń mózgu, jak również w celu poprawy samokontroli u osób dorosłych, w szczególności w sporcie. Dzięki przyjaznemu dla pacjenta interfejsowi w postaci gry komputerowej, uczy się on sterowania takimi parametrami fizjologicznymi jak zmienność rytmu serca (HRV), opór skóry (GSR) oraz aktywność fal mózgowych (EEG),
Zajęcia warsztatowe będą polegały na wykonaniu ćwiczeń w oparciu o różne rodzaje biofeedbacku (EEG, HRV i GSR) oraz wcieleniu się w rolę terapeuty biofedback.

10. Co się w głowie mieści, czyli o pułapkach myślenia z perspektywy psychoterapii poznawczo-behawioralnej.
Prowadzący: dr n. społ. Agnieszka Kruczek, psycholog, psychoterapeuta CBT

Miejsce: sala 10, budynek Biblioteki Collegium Medicum, ul. Marii Skłodowskiej Curie 9
Warsztat z zakresu psychoterapii poznawczo-behawioralnej dla młodzieży (15 r.ż.<).
Data: 23.05.2024
Godzina: 11.00-12.30
Ilość miejsc: 7
Warsztat ma charakter psychoedukacyjny i dotyczy rozumienia mechanizmu powstawania przyjemnych i nieprzyjemnych emocji u człowieka. Uwzględnia zależność pomiędzy sposobem myślenia, wzorcem zachowania a powstawaniem emocji

11. „Efektywne sposoby komunikowania się. Porozumienie bez przemocy.” Warsztaty dla młodzieży.
Prowadzący: mgr Monika Wróblewska
Miejsce: Sala nr 9, budynek Biblioteki Medycznej CM UMK, ul. C. Skłodowskiej 9
Data: 23.05.2024
Godzina: 11:00- 12:30 
Ilość miejsc: 15
Znajomość efektywnych sposobów komunikowania się może pomóc w nawiązywaniu dobrych i bezpiecznych relacji zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Efektywna komunikacja może także pomóc w minimalizowaniu zakłóceń w komunikacji, które często prowadzą do niepożądanych i stresujących sytuacji społecznych. Tematem przewodnim będą kompetencje społeczne, dzięki którym możliwe jest rozwijanie umiejętności porozumiewania się bez przemocy. Warsztaty obejmują wstępną część teoretyczną oraz część praktyczną popartą przykładami. Warsztat zaplanowanych dla uczestników w wieku 13-16 lat.

12. Anatomia tętniąca życiem: kluczowe struktury, funkcje i patologie układu krążenia.
Prowadzący: dr n. med. Mateusz Badura

Miejsce: Katedra Anatomii Prawidłowej (prosektorium), ul. Łukasiewicza 1, 85-821 Bydgoszcz
Data: 23.05.2024
Godzina: 12:00- 13:00 BRAK MIEJSC
Ilość miejsc: 12
Zajęcia te zaproponowane są dla osób które ukończyły 16 rok życia (w przypadku osób niepełnoletnich wymagana jest zgoda opiekuna prawnego na uczestnictwo w zajęciach prosektoryjnych) zainteresowanych pogłębieniem wiedzy na temat anatomicznej budowy i funkcji układu krążenia.
Celem zajęć jest zapewnienie uczestnikom kompleksowego zrozumienia struktur tworzących układ krążenia, ich funkcji oraz związanych z nimi chorób i zaburzeń.

13. Tajemnica grup krwi.
Prowadzący: dr n. med. Aneta Mańkowska-Cyl

Miejsce: Sala Ćwiczeniowa -serologiczna/ Katedra Diagnostyki Laboratoryjnej budynek szpitala ul. Curie-Skłodowskiej 9, 1 piętro nad Dyrekcją Szpitala | Zbiórka uczestników 10 min przed rozpoczęciem warsztatu przy Dziale Promocji i Komunikacji CM UMK - Budynek dydaktyczny patomorfologii
Data: 23.05.2024
Godzina: 12:30- 14:00 BRAK MIEJSC
Ilość miejsc: 
Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się jakie tajemnice kryją w sobie poszczególne grupy krwi, zapoznają się z podstawowymi zagadnienia dotyczącymi charakterystyki układu grupowego ABO i Rh oraz będą mogli wykonać samodzielnie oznaczenia grupy krwi w układzie ABO i antygenu D z układu Rh. Dowiedzą się kto jest uniwersalnym dawcą czy uniwersalnym biorcą i czy dana grupa krwi jest stałą cechą osobniczą dla każdego człowieka i pozostaje niezmienna przez całe życie.?

14. Błędnik – Najmniejszy labirynt ludzkiego ciała.
Prowadzący: dr n. med. Aleksandra Ślęzak, 
mgr Maria Marzec.
Miejsce: Katedra Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej, SU 1, budynek F, III piętro, sala nr 3084, ul. Curie-Skłodowskiej 9 | Zbiórka uczestników 10 min przed rozpoczęciem warsztatu przy Dziale Promocji i Komunikacji CM UMK - Budynek dydaktyczny patomorfologii
Data: 23.05.2024
Godzina: 13:00- 14:00
Ilość miejsc: BRAK MIEJSC
Zawroty głowy, zaburzenia równowagi, nudności, wymioty, szumy uszne, pogorszenie słuchu to tylko niektóre objawy występujące gdy coś w błędniku zaczyna szwankować. Dopiero gdy go tracimy zaczynamy doceniać jak jest ważny. Krótka prelekcja i warsztaty praktyczne pozwolą uczestnikom zapoznać się z funkcjonowaniem zmysłu słuchu i równowagi. Warsztat dedykowany osobom pełnoletnim.

15. Pod „lupą” histologa – sekrety tkanek i komórek w ciele ludzkim.
Prowadzący: mgr Klaudia Bonowicz, mgr Dominika Jerka

Miejsce: Katedra Histologii i Embriologii przy ul. Karłowicza 24 Sala ćwiczeń 9
Data: 23.05.2024
Godzina: 14:00- 14:45 BRAK MIEJSC
Ilość miejsc: 20
Zapraszamy do fascynującej podróży przez mikroskopijny świat ludzkiego ciała, gdzie tajemnice tkanek i komórek są odkrywane pod pieczą histologa. Nasze warsztaty "Pod „Lupą” Histologa" to niezwykła okazja dla wszystkich, którzy chcieliby zgłębić głębsze zrozumienie budowy organizmu ludzkiego na poziomie mikroskopowym. Podczas tych warsztatów uczestnicy będą mieli okazję: -Poznać podstawowe techniki histologiczne: od zbierania próbek do przygotowania preparatów mikroskopowych. -Zanurzyć się w różnorodności tkanek ludzkiego ciała: od tkanki mięśniowej po tkankę nerwową, od skóry po kości. -Zrozumieć znaczenie komórek - od podstawowych jednostek życia po złożone struktury tkankowe, uczestnicy będą zgłębiać funkcje i znaczenie poszczególnych rodzajów komórek. Nasi wykładowcy oraz doktoranci zapewnią nie tylko teoretyczne podstawy, ale także praktyczne ćwiczenia z oglądania preparatów pod mikroskopem. Warsztaty "Pod „Lupą” Histologa" to nie tylko lekcja histologiczna, to prawdziwa podróż do wnętrza ludzkiego organizmu, gdzie każda komórka oraz każda tkanka kryje swój własny fascynujący sekret.
Grupa wiekowa: uczniowie: szkół podstawowych kl. 4-8 i średnich.

16. Safe Intimacy: Recognizing and Preventing STDs- seminar in English
Prowadzący: dr n. med. Adam Ostrowski, Aisling Fitzgerald, Chidindu Chikwendu, Eoin Kavanagh

Miejsce: Budynek Dydaktyczny Patomorfologii II piętro, sala 309 ul. M. Curie Skłodowskiej 9, 85-094 Bydgoszcz
Data: 23.05.2024
Godzina: 16:00- 17:30
Ilość miejsc: 23
Seminar, focuses on the basics of STD prevention and recognition. Participants will learn about common STDs, their symptoms, and how to practice safe intimacy. The goal is to equip young individuals with the knowledge to protect their health and foster responsible behaviors, all within a stigma-free and informative environment

17. Artificial Intelligence in Medicine- seminar in English
Prowadzący: dr n. med. Adam Ostrowski, Harsimer Kaur, Zainab Farooq

Miejsce: Budynek Dydaktyczny Patomorfologii II piętro, sala 309 ul. M. Curie Skłodowskiej 9, 85-094 Bydgoszcz
Data: 23.05.2024
Godzina: 16:00- 17:30
Ilość miejsc: 19
A fascinating glimpse into how AI technology is transforming healthcare. Learn how AI enhances diagnosis and personalizes treatments, with a focus on applications like next-generation sequencing for genetic research and cancer therapy. Discuss AI's accuracy, its limitations, and how it can drive future medical innovations. Join us to discover how technology is reshaping healthcare and inspiring the next generation of medical professionals

 



24.05.2024 r. (piątek)


 

1. "Pokaż kotku co masz w środku" czyli o obrazowaniu narządów za pomocą USG.
Prowadzący: dr hab. Janusz Tyloch, prof. UMK, Elżbieta Tokarczyk

Miejsce: Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr Antoniego Jurasza, pracownia USG na Oddziale Urologii, na IV piętrze (planowana zbiórka uczestników warsztatów pod budynkiem biblioteki, a potem przejście do pracowni).
Data: 24.05.2024
Godzina: 9.00-10:00 BRAK MIEJSC
Ilość miejsc: 20 osób
Uczestnicy w wyznaczonym miejscu spotkają się z osobą przeprowadzającą warsztaty i razem z nią przejdą do pracowni USG. Tam najpierw w formie wykładu poznają zasady działania ultrasonografii, a następnie podczas części pokazowej dowiedzą się, jakie są możliwości obrazowania z wykorzystaniem tej metody. Chętni będą mogli położyć się do badania lub spróbować własnych sił w obrazowaniu narządów.

2. Doustny test tolerancji glukozy.
Prowadzący: dr n. med. Daria Kupczyk, dr Rafał Bilski

Miejsce: Katedra Biologii i Biochemii Medycznej, ul. Karłowicza 24 III piętro
Data: 24.05.2024
Godzina: 9.00-9:45 BRAK MIEJSC
Ilość miejsc: 8
Doustny test tolerancji glukozy jest podstawowym testem stosowanym w diagnostyce cukrzycy. Ta próba czynnościowa pozwala na rozpoznanie zaburzeń metabolizmu glukozy i rozstrzyga o istnieniu cukrzycy. Podczas zaplanowanych zajęć, uczestnicy będą mogli ocenić poziom glukozy w przygotowanym materiale oraz wykreślić krzywą tolerancji glukozy.

3. Odkryj tajemnice mózgu.
Prowadząca: Mgr Marlena Puchowska
Miejsce: sala Dydaktyczna Kliniki Neurologii, Szpital Uniwersytecki nr 1 w Bydgoszczy, ul. Curie-Skłodowskiej 9 | Zbiórka uczestników 10 min przed rozpoczęciem warsztatu przy Dziale Promocji i Komunikacji CM UMK - Budynek dydaktyczny patomorfologii
Data: 24.05.2024
Godzina: 11:00-12:00 BRAK MIEJSC
Ilość miejsc: 20 osób
Prezentacja dotycząca wybranych zagadnień związanych z interesującymi aspektami funkcjonowania naszego mózgu, połączona z pokazem eksponatów przedstawiających budowę i czynność mózgu

4. Symulacyjny ostry dyżur.
Prowadzący: mgr Zofia Tekień – Jankowska, mgr Anna Bogusz, lic. Joanna Czarnecka, lek. Kseniia Kiiashko, lek. Iryna Matskiv, mgr Ewelina Palmowska, lic. Karolina Pakuła, mgr Sylwia Masiakowska, inż. Przemysław Jabłoński, mgr Marek Szarpak, inż. Michał Wiśniewski, mgr Mikołaj Zawiszewski, mgr Aleksandra Rabacha, lic. Sławomir Pawlicki

Miejsce: Centrum Symulacji Medycznych CM ul. Kurpińskiego 19 Bydgoszcz, sale symulacji: sala laparoskopowa, sala pediatryczna, sala operacyjna, sala karetki
Data: 24.05.2024
Godzina: 10:00-12:00 BRAK MIEJSC
Ilość miejsc: 32 osoby Zajęcia w Centrum Symulacji Medycznych CM przeznaczone są dla młodzieży szkół ponadpodstawowych i dorosłych

Podczas wizyty w naszym Centrum czekają na Was następujące atrakcje:

Sala laparoskopowa: podczas ćwiczeń praktycznych z chirurgii laparoskopowej – wcielicie się w rolę operatora/chirurga i spróbujecie przeprowadzić zabieg metodą laparoskopową trenując na symulatorze LAPARO.

Sala pediatryczna: Wyobraźcie sobie piękny, słoneczny dzień, jesteście w parku na pikniku, jednak sielanka nie trwa zbyt długo i w efekcie trafiacie do szpitala. Taka historia przytrafiła się naszemu 5 - letniemu pacjentowi, który został przywieziony na SOR przez mamę z dusznością, obrzękiem twarzy i języka. W trakcie symulacji dowiedzie się, co było przyczyną wystąpienia takich objawów oraz jak zakończy się ten dzień dla naszego małego pacjenta.

Sala karetki: Iskra życia, czyli o defibrylacji w NZK (nagłym zatrzymaniu krążenia) praktycznie. Rola impulsu elektrycznego w resuscytacji krążeniowo-oddechowej; wyładowanie na zawołanie; AED- co to takiego?

Sala operacyjna: Chirurdzy, czyli o operacji, która ratuje życie. Kim jest chirurg i jakie są jego zadania? Chcesz się poczuć jak Doktor House? Załóż fartuch operacyjny i zszyj z nami ranę pacjenta.

 

5. Fascynująca wędrówka przez tkanki ludzkiego ciała.
Prowadzący: dr Marta Hałas-Wiśniewska, dr Magdalena Izdebska, prof. UMK, dr Wioletta Zielińska.

Miejsce: Katedra Histologii i Embriologii ul. Karłowicza 24 Sala nr 62
Data: 24.05.2024
Godzina: 10:00-11:00 BRAK MIEJSC
Ilość miejsc: 24 
Zapraszamy na fascynującą podróż po najbardziej tajemniczych zakamarkach ludzkiego organizmu, podczas której uczestnicy będą mieli okazję poznać różnorodność i złożoność tkanek, z których zbudowane jest nasze ciało. W trakcie interaktywnego spotkania uczniowie odkryją, jak różne typy tkanek – nabłonkowa, łączna, mięśniowa i nerwowa – współpracują ze sobą, tworząc złożony system, który pozwala nam żyć, poruszać się i odczuwać świat dookoła nas. Sugerowana grupa wiekowa: szkoła podstawowa klasa 7-8/ szkoły ponadpodstawowe.

6. „Zdrowa pszczoła, zdrowy człowiek”.
Prowadzący: dr Mateusz Wędrowski
Miejsce: Sala dydaktyczna78 w budynku przy ul. Jagiellońska 15  
Data: 24.05.2024
Godzina: 10:00-12:00 BRAK MIEJSC
Ilość miejsc: 30
Zakres tematyczny: Charakterystyka pszczoły (budowa, gatunki, funkcje w ulu), pszczoła jako wskaźnik zdrowego i bezpiecznego środowiska, zapylanie roślin, aspekty hodowli pszczół (rój, budowa ula, obsługa pasieki), produkty pszczele, zagrożenia dla pszczół, wpływ na zdrowie człowieka. Forma: Prezentacja z pokazami pszczół w bezpiecznym uliku pokazowym.

7. Campylobacter jejuni – mało znana, a dość niebezpieczna bakteria z drobiu
Prowadząca: dr n. med. Małgorzata Andrzejewska
Miejsce: Pracownia mikrobiologiczna Katedry Higieny, Epidemiologii, Ergonomii i Kształcenia Podyplomowego, Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza Budynek Diagnostyczny, III piętro | Zbiórka uczestników 10 min przed rozpoczęciem warsztatu przy Dziale Promocji i Komunikacji CM UMK - Budynek dydaktyczny patomorfologii
Data: 24.05.2024
Godzina: 10.00-10.45 BRAK MIEJSC
Ilość miejsc: 12 osób
Prawie każdy słyszał o Salmonelli, a ile osób wie o Campylobacter jejuni? To bakteria, która lubi zamieszkiwać układ pokarmowy drobiu. U człowieka wywołuje relatywnie częste zakażenia z wymiotami, biegunką i gorączką. Zakazić się można głównie przez spożycie niedogotowanego mięsa, a także kontakt z bakteriami, które rozprzestrzeniły się podczas jego przygotowywania. Jakich zasad higieny w kuchni przestrzegać, by się nie zatruć? Na zajęciach będzie można uzyskać odpowiedź na powyższe pytanie oraz zapoznać się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa żywności. W trakcie warsztatów uczestnicy prześledzą drogę próbki żywności w laboratorium mikrobiologicznym od etapu izolacji Campylobacter z mięsa drobiowego do etapu obserwacji w preparacie mikroskopowym.

8. Co wybrać: trening cardio czy ćwiczenia siłowe?
Prowadzący: dr Katarzyna Dmitruk, dr Małgorzata Gałązka, mgr Daria Miklas

Miejsce: Katedra Fizjologii Człowieka, Ul. Karłowicza 24 (I piętro), Sala A
Data: 24.05.2024
Godzina: 10:00-11:30 BRAK MIEJSC
Ilość miejsc: 11
Zapraszamy na zajęcia, które pomogą zrozumieć istotę wpływu różnych rodzajów wysiłku fizycznego na nasz organizm. W trakcie zajęć uczestnicy wykonają próby wysiłku dynamicznego i statycznego, a następnie będą wyznaczali swoje wskaźniki sprawności fizycznej. Podsumowanie zajęć i krótki wykład pozwolą na wyciagnięcie wniosków i świadome podjęcie decyzji, który wysiłek i dlaczego jest najlepszy dla naszego organizmu. Sugerowana grupa wiekowa: szkoła podstawowa klasa 7-8/ szkoły ponadpodstawowe.

9. "Pokaż kotku co masz w środku" czyli o obrazowaniu narządów za pomocą USG.
Prowadzący: dr hab. Janusz Tyloch, prof. UMK, Elżbieta Tokarczyk

Miejsce: Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr Antoniego Jurasza, pracownia USG na Oddziale Urologii, na IV piętrze (planowana zbiórka uczestników warsztatów pod budynkiem biblioteki, a potem przejście do pracowni).
Data: 24.05.2024
Godzina: 10.30-11:30 BRAK MIEJSC
Ilość miejsc: 20 osób
Uczestnicy w wyznaczonym miejscu spotkają się z osobą przeprowadzającą warsztaty i razem z nią przejdą do pracowni USG. Tam najpierw w formie wykładu poznają zasady działania ultrasonografii, a następnie podczas części pokazowej dowiedzą się, jakie są możliwości obrazowania z wykorzystaniem tej metody. Chętni będą mogli położyć się do badania lub spróbować własnych sił w obrazowaniu narządów.

10. Fascynująca wędrówka przez tkanki ludzkiego ciała.
Prowadzący: dr Marta Hałas-Wiśniewska, dr Magdalena Izdebska, prof. UMK, dr Wioletta Zielińska.

Miejsce: Katedra Histologii i Embriologii ul. Karłowicza 24 Sala nr 62
Data: 24.05.2024
Godzina: 11:30-12:30 BRAK MIEJSC
Ilość miejsc: 12
Zapraszamy na fascynującą podróż po najbardziej tajemniczych zakamarkach ludzkiego organizmu, podczas której uczestnicy będą mieli okazję poznać różnorodność i złożoność tkanek, z których zbudowane jest nasze ciało. W trakcie interaktywnego spotkania uczniowie odkryją, jak różne typy tkanek – nabłonkowa, łączna, mięśniowa i nerwowa – współpracują ze sobą, tworząc złożony system, który pozwala nam żyć, poruszać się i odczuwać świat dookoła nas. Sugerowana grupa wiekowa: szkoła podstawowa klasa 7-8/ szkoły ponadpodstawowe

11. Bakterie na naszej skórze – wróg czy przyjaciel?
Prowadzący: dr hab. inż. Krzysztof Skowron, prof. UMK, dr n. med. Anna Budzyńska, dr n. med. Katarzyna Grudlewska-Buda, dr n. med. Natalia Wiktorczyk-Kapischke

Miejsce: Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza Budynek Diagnostyczny, III piętro Sala nr 3002 i 3002A | Zbiórka uczestników 10 min przed rozpoczęciem warsztatu przy Dziale Promocji i Komunikacji CM UMK - Budynek dydaktyczny patomorfologii
Data: 24.05.2024
Godzina: 11:30-12:30
Ilość miejsc: BRAK MIEJSC
O korzystnym znaczeniu bakterii z rodzaju Lactobacillus dla zdrowia człowieka, bardziej znanych dzięki reklamom telewizyjnym pod nazwą L. casei, wie już nawet każde dziecko. Ale czy mamy świadomość występowania i namnażania się w naszym organizmie innych drobnoustrojów, które chronią nas przed zasiedlaniem skóry czy przewodu pokarmowego przez szkodliwe gatunki bakterii oraz grzybów? Czy powinniśmy obawiać się nosicielstwa potencjalnie chorobotwórczych bakterii z gatunku Staphylococcus aureus? Na zajęciach można będzie uzyskać odpowiedzi na powyższe pytania oraz zobaczyć bakterie w preparacie mikroskopowym, a także „gołym” okiem. Dodatkowo uczestnicy zajęć będą mogli ocenić czystość mikrobiologiczną swoich rąk. Na zajęciach można będzie uzyskać odpowiedzi na powyższe pytania oraz zobaczyć bakterie w preparacie mikroskopowym, a także „gołym” okiem. Dodatkowo uczestnicy zajęć będą mogli ocenić czystość mikrobiologiczną swoich rąk.

12. "Pokaż kotku co masz w środku" czyli o obrazowaniu narządów za pomocą USG.
Prowadzący: dr hab. Janusz Tyloch, prof. UMK, Elżbieta Tokarczyk

Miejsce: Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr Antoniego Jurasza, pracownia USG na Oddziale Urologii, na IV piętrze (planowana zbiórka uczestników warsztatów pod budynkiem biblioteki, a potem przejście do pracowni).
Data: 24.05.2024
Godzina: 12.00-13:00 BRAK MIEJSC
Ilość miejsc: 20 osób
Uczestnicy w wyznaczonym miejscu spotkają się z osobą przeprowadzającą warsztaty i razem z nią przejdą do pracowni USG. Tam najpierw w formie wykładu poznają zasady działania ultrasonografii, a następnie podczas części pokazowej dowiedzą się, jakie są możliwości obrazowania z wykorzystaniem tej metody. Chętni będą mogli położyć się do badania lub spróbować własnych sił w obrazowaniu narządów.

13. Symulacyjny ostry dyżur.
Prowadzący: mgr Zofia Tekień – Jankowska, mgr Anna Bogusz, lic. Joanna Czarnecka, lek. Kseniia Kiiashko, lek. Iryna Matskiv, mgr Ewelina Palmowska, lic. Karolina Pakuła, mgr Sylwia Masiakowska, inż. Przemysław Jabłoński, mgr Marek Szarpak, inż. Michał Wiśniewski, mgr Mikołaj Zawiszewski, mgr Aleksandra Rabacha, lic. Sławomir Pawlicki
Miejsce: Centrum Symulacji Medycznych CM ul. Kurpińskiego 19 Bydgoszcz, sale symulacji: sala laparoskopowa, sala pediatryczna, sala operacyjna, sala karetki
Data: 24.05.2024
Godzina: 12:00-14:00 BRAK MIEJSC
Ilość miejsc: 32 osoby Zajęcia w Centrum Symulacji Medycznych CM przeznaczone są dla młodzieży szkół ponadpodstawowych i dorosłych
Podczas wizyty w naszym Centrum czekają na Was następujące atrakcje:

Sala laparoskopowa: podczas ćwiczeń praktycznych z chirurgii laparoskopowej – wcielicie się w rolę operatora/chirurga i spróbujecie przeprowadzić zabieg metodą laparoskopową trenując na symulatorze LAPARO.

Sala pediatryczna: Wyobraźcie sobie piękny, słoneczny dzień, jesteście w parku na pikniku, jednak sielanka nie trwa zbyt długo i w efekcie trafiacie do szpitala. Taka historia przytrafiła się naszemu 5 - letniemu pacjentowi, który został przywieziony na SOR przez mamę z dusznością, obrzękiem twarzy i języka. W trakcie symulacji dowiedzie się, co było przyczyną wystąpienia takich objawów oraz jak zakończy się ten dzień dla naszego małego pacjenta.

Sala karetki: Iskra życia, czyli o defibrylacji w NZK (nagłym zatrzymaniu krążenia) praktycznie. Rola impulsu elektrycznego w resuscytacji krążeniowo-oddechowej; wyładowanie na zawołanie; AED- co to takiego?

Sala operacyjna: Chirurdzy, czyli o operacji, która ratuje życie. Kim jest chirurg i jakie są jego zadania? Chcesz się poczuć jak Doktor House? Załóż fartuch operacyjny i zszyj z nami ranę pacjenta.

14. Czy podczas fizjoterapii można „latać”? Prezentacja ćwiczeń w podwieszeniach.
Prowadzący: dr n. med. Wojciech Smuczyński

Miejsce: ul. Techników 3, sala 8
Data: 24.05.2024 BRAK MIEJSC
Godzina: 12.00-13.30
Ilość miejsc: 10
Podczas warsztatu pt.: Czy podczas fizjoterapii można „latać”? będzie można na chwilę zapomnieć o grawitacji! Zajęcia rozpoczną się od krótkiego wstępu teoretycznego prezentując wykorzystywane najczęściej elementy do ćwiczeń w podwieszeniach oraz wyjaśniając uczestnikom zasady wykonania prawidłowego odciążenia dla danego odcinka ciała.
Następnie w trakcie warsztatu zaprezentowane zostaną przykłady ćwiczeń w podwieszeniach, podczas których osób biorące udział w pokazie będą mogły spróbować jakie są odczucia i jak odbywa się ruch w przypadku zniesienia siły grawitacji odciążając całe ciało systemem linek i podwieszek.

15. Jaka woda zdrowia doda? Analiza chemiczna wody.
Prowadzący: mgr Katarzyna Piechowska, dr Joanna Cytarska, dr Olga Zavyalova

Miejsce: Katedra Technologii Chemicznej Środków Leczniczych CM UMK, ul. dr. A. Jurasza 2, sala 27-28
Data: 24.05.2024
Godzina: 13:30 – 15:00
Ilość miejsc: 8
Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję zapoznać się ze stosowanymi metodami analizy wody. W trakcie spotkania uczestnicy warsztatów dokonają samodzielnej oceny wody pitnej, źródlanej i mineralnej, oznaczą twardość węglanową wody metodą alkacymetryczną oraz scharakteryzują zawartość jonów obecnych w każdej z badanych wód. Zajęcia praktyczne zostaną poprzedzone odpowiednim wstępem teoretycznym.

16. Czy warto się bać badań radiologicznych?
Prowadząca: dr n. med. Elżbieta Zawada

Miejsce: Zakład Radiologii i Diagnostyki Obrazowej Szpitala im. A. Jurasza, ul. M. Curie Skłodowskiej 9 | Zbiórka uczestników 10 min przed rozpoczęciem warsztatu przy Dziale Promocji i Komunikacji CM UMK - Budynek dydaktyczny patomorfologii
Data: 24.05.2024
Godzina: 15:00-16:00 BRAK MIEJSC
Ilość miejsc: 3
Przedstawienie dostępnej aparatury medycznej – MR, TK, RTG
Chętni będą mieli okazje zobaczyć aparaty radiologiczne, poznać zasady ich działania i zobaczyć co mamy w środku. Będzie okazja poczuć siłę pola magnetycznego, przekonać się czym jest środek kontrastujący i dlaczego się go podaje. 

17. Czy warto się bać badań radiologicznych?
Prowadząca: dr n. med. Elżbieta Zawada

Miejsce: Zakład Radiologii i Diagnostyki Obrazowej Szpitala im. A. Jurasza, ul. M. Curie Skłodowskiej 9 | Zbiórka uczestników 10 min przed rozpoczęciem warsztatu przy Dziale Promocji i Komunikacji CM UMK - Budynek dydaktyczny patomorfologii
Data: 24.05.2024
Godzina: 16:30-17:30
Ilość miejsc: 5
Przedstawienie dostępnej aparatury medycznej – MR, TK, RTG
Chętni będą mieli okazje zobaczyć aparaty radiologiczne, poznać zasady ich działania i zobaczyć co mamy w środku. Będzie okazja poczuć siłę pola magnetycznego, przekonać się czym jest środek kontrastujący i dlaczego się go podaje.

18. Czy warto się bać badań radiologicznych?
Prowadząca: dr n. med. Elżbieta Zawada

Miejsce: Zakład Radiologii i Diagnostyki Obrazowej Szpitala im. A. Jurasza | Zbiórka uczestników 10 min przed rozpoczęciem warsztatu przy Dziale Promocji i Komunikacji CM UMK - Budynek dydaktyczny patomorfologii
Data: 24.05.2024
Godzina: 18:00-19:00
Ilość miejsc: 4
Przedstawienie dostępnej aparatury medycznej – MR, TK, RTG
Chętni będą mieli okazje zobaczyć aparaty radiologiczne, poznać zasady ich działania i zobaczyć co mamy w środku. Będzie okazja poczuć siłę pola magnetycznego, przekonać się czym jest środek kontrastujący i dlaczego się go podaje. 

19. Co robić żeby się nie garbić…
Prowadzący: dr Witold Słomko
Miejsce: Katedra Fizjoterapii CM UMK, ul. Techników 3, sala 14
Data: 24.05.2024
Godzina: 11:00-11:45 BRAK MIEJSC
Ilość miejsc: 12
Charakterystyka problemu garbienia się, omówienie dolegliwości bólowych wynikających z garbienia się, profilaktyka i terapia – wybrane pozycje i ćwiczenia w warunkach domowych, w jaki sposób może pomóc fizjoterapeuta - zastosowanie wybranych technik leczenia. 

 



25.05.2024 r. (sobota)


 

1. Sala operacyjna jako codzienne miejsce pracy chirurga dziecięcego i instrumentariuszki.
Prowadzący:
dr hab. Przemysław Gałązka, prof. UMK, dr Natalia Masur

Miejsce: Oddział Kliniczny Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Dzieci i Młodzieży Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr Antoniego Jurasza ul. M. Curie Skłodowskiej 9 | Zbiórka uczestników 10 min przed rozpoczęciem warsztatu przy Dziale Promocji i Komunikacji CM UMK - Budynek dydaktyczny patomorfologii
Data: 25.05.2024
Godzina: 9.00-09:45 BRAK MIEJSC
Ilość miejsc: 6 osób
Zawód lekarza wciąż funkcjonuje w naszych umysłach jako zawód, który wiąże się ze szlachetną misją służenia innym oraz realizacją doniosłych zadań – zarówno z punktu widzenia społeczeństwa, jak i jednostki. Zakłada się, że osoby zajmujące się tą profesją, dokonały takiego, a nie innego wyboru drogi życiowej, ze względu na swe zainteresowania i szczególne predyspozycje, funkcjonujące pod pojęciem „powołanie zawodowe”. Nie może być przecież inaczej, gdy mówimy o chirurgach dziecięcych. Uczestnicy tego wyjątkowego warsztatu będą mieli niepowtarzalną okazję poznać jednego z nich i zobaczyć szczególne miejsce jego pracy. Poznają również kogoś bardzo wyjątkowego - jego „prawą rękę”. Na warsztaty będą przyjmowane wyłącznie zapisy indywidualne.

2. Tajemnice i rytuały sali operacyjnej.
Prowadzący: dr hab. Wojciech Szczęsny, prof. UMK, mgr Barbara Grabowska

Miejsce: Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr Antoniego Jurasza ul. M. Curie Skłodowskiej 9 | Zbiórka uczestników 10 min przed rozpoczęciem warsztatu przy Dziale Promocji i Komunikacji CM UMK - Budynek dydaktyczny patomorfologii
Data: 25.05.2024
Godzina: 9:00-9:45 BRAK MIEJSC
Ilość miejsc: 20
Sala operacyjna jest miejscem zazwyczaj niedostępnym, gdzie przebywać może tylko personel medyczny oraz pacjent poddawany zabiegowi. W czasie naszego warsztatu będzie można nie tylko wejść na salę, ale zobaczyć jak chirurg przygotowuje się do zabiegu, jak przebiera się w odpowiedni strój. Omówimy zasady aseptyki i antyseptyki czyli sterylizacji narzędzi i przygotowania pola operacyjnego. Będzie można dotknąć narzędzi chirurgicznych, poznać ich działanie i przeznaczenie w czasie operacji. Zademonstrujemy zarówno klasyczne narzędzia jak i te najnowsze, służące do wykonywania zabiegów laparoskopowych. Na sali operacyjnej obowiązują pewne zasady postępowania, a nawet poruszania się po niej, które będziecie mieli okazję poznać.

3. "Pokaż kotku co masz w środku" czyli o obrazowaniu narządów za pomocą USG.
Prowadzący: dr hab. Janusz Tyloch, prof. UMK, Elżbieta Tokarczyk

Miejsce: Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr Antoniego Jurasza, pracownia USG na Oddziale Urologii, na IV piętrze (planowana zbiórka uczestników warsztatów pod budynkiem biblioteki, a potem przejście do pracowni).
Data: 25.05.2024
Godzina: 9.00-10:00 BRAK MIEJSC
Ilość miejsc: 0
Uczestnicy w wyznaczonym miejscu spotkają się z osobą przeprowadzającą warsztaty i razem z nią przejdą do pracowni USG. Tam najpierw w formie wykładu poznają zasady działania ultrasonografii, a następnie podczas części pokazowej dowiedzą się, jakie są możliwości obrazowania z wykorzystaniem tej metody. Chętni będą mogli położyć się do badania lub spróbować własnych sił w obrazowaniu narządów.

4. Sala operacyjna jako codzienne miejsce pracy chirurga dziecięcego i instrumentariuszki. 
Prowadzący: dr hab. Przemysław Gałązka, prof. UMK, dr Natalia Masur

Miejsce: Oddział Kliniczny Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Dzieci i Młodzieży Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr Antoniego Jurasza ul. M. Curie Skłodowskiej 9 | Zbiórka uczestników 10 min przed rozpoczęciem warsztatu przy Dziale Promocji i Komunikacji CM UMK - Budynek dydaktyczny patomorfologii
Data: 25.05.2024
Godzina: 10.00-10:45 BRAK MIEJSC
Ilość miejsc:
Zawód lekarza wciąż funkcjonuje w naszych umysłach jako zawód, który wiąże się ze szlachetną misją służenia innym oraz realizacją doniosłych zadań – zarówno z punktu widzenia społeczeństwa, jak i jednostki. Zakłada się, że osoby zajmujące się tą profesją, dokonały takiego, a nie innego wyboru drogi życiowej, ze względu na swe zainteresowania i szczególne predyspozycje, funkcjonujące pod pojęciem „powołanie zawodowe”. Nie może być przecież inaczej, gdy mówimy o chirurgach dziecięcych. Uczestnicy tego wyjątkowego warsztatu będą mieli niepowtarzalną okazję poznać jednego z nich i zobaczyć szczególne miejsce jego pracy. Poznają również kogoś bardzo wyjątkowego - jego „prawą rękę”. Na warsztaty będą przyjmowane wyłącznie zapisy indywidualne.

5. Profilaktyka raka prostaty.
Prowadząca: dr n. med. Marta Heise

Miejsce: ul. M. Curie Skłodowskiej 9, 85-094 Bydgoszcz budynek dydaktyczny patomorfologii I piętro sala 220
Data: 25.05.2024
Godzina: 10:00-10:45
Ilość miejsc: 10
Odpowiednio prowadzona profilaktyka raka prostaty (PC – prostaty cancer) pozwala zarówno ograniczyć ryzyko wystąpienia nowotworu, wykryć chorobę na wczesnym etapie, jak i skutecznie go leczyć, jeżeli już się pojawi. Duże znaczenie w profilaktyce PC odgrywają również badania genetyczne, szczególnie w rodzinach z agregacją tego nowotworu u bliskich krewnych, ale także agregacją innych nowotworów narządowych. Na spotkaniu zostaną poruszone, m.in. zagadnienia takie jak: czynniki sprzyjające rozwojowi raka prostaty, na czym polega profilaktyka pierwotna i wtórna nowotworów gruczołu krokowego, badanie dziedzicznych, wrodzonych predyspozycji do zachorowania na raka prostaty.

6. Tajemnice i rytuały sali operacyjnej.
Prowadzący: dr hab. Wojciech Szczęsny, prof. UMK, mgr Barbara Grabowska

Miejsce: Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr Antoniego Jurasza ul. M. Curie Skłodowskiej 9 | Zbiórka uczestników 10 min przed rozpoczęciem warsztatu przy Dziale Promocji i Komunikacji CM UMK - Budynek dydaktyczny patomorfologii
Data: 25.05.2024
Godzina: 10:00-10:45 BRAK MIEJSC
Ilość miejsc: 20
Sala operacyjna jest miejscem zazwyczaj niedostępnym, gdzie przebywać może tylko personel medyczny oraz pacjent poddawany zabiegowi. W czasie naszego warsztatu będzie można nie tylko wejść na salę, ale zobaczyć jak chirurg przygotowuje się do zabiegu, jak przebiera się w odpowiedni strój. Omówimy zasady aseptyki i antyseptyki czyli sterylizacji narzędzi i przygotowania pola operacyjnego. Będzie można dotknąć narzędzi chirurgicznych, poznać ich działanie i przeznaczenie w czasie operacji. Zademonstrujemy zarówno klasyczne narzędzia jak i te najnowsze, służące do wykonywania zabiegów laparoskopowych. Na sali operacyjnej obowiązują pewne zasady postępowania, a nawet poruszania się po niej, które będziecie mieli okazję poznać.

7. "Pokaż kotku co masz w środku" czyli o obrazowaniu narządów za pomocą USG.
Prowadzący: dr hab. Janusz Tyloch, prof. UMK, Elżbieta Tokarczyk

Miejsce: Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr Antoniego Jurasza, pracownia USG na Oddziale Urologii, na IV piętrze (planowana zbiórka uczestników warsztatów pod budynkiem biblioteki, a potem przejście do pracowni).
Data: 25.05.2024
Godzina: 10.30-11:30 BRAK MIEJSC
Ilość miejsc: 20 osób
Uczestnicy w wyznaczonym miejscu spotkają się z osobą przeprowadzającą warsztaty i razem z nią przejdą do pracowni USG. Tam najpierw w formie wykładu poznają zasady działania ultrasonografii, a następnie podczas części pokazowej dowiedzą się, jakie są możliwości obrazowania z wykorzystaniem tej metody. Chętni będą mogli położyć się do badania lub spróbować własnych sił w obrazowaniu narządów.

8. Sala operacyjna jako codzienne miejsce pracy chirurga dziecięcego i instrumentariuszki.
Prowadzący:
dr hab. Przemysław Gałązka, prof. UMK, dr Natalia Masur

Miejsce: Oddział Kliniczny Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Dzieci i Młodzieży Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr Antoniego Jurasza ul. M. Curie Skłodowskiej 9 | Zbiórka uczestników 10 min przed rozpoczęciem warsztatu przy Dziale Promocji i Komunikacji CM UMK - Budynek dydaktyczny patomorfologii
Data: 25.05.2024
Godzina: 11.00-11:45 BRAK MIEJSC
Ilość miejsc: 6 osób
Zawód lekarza wciąż funkcjonuje w naszych umysłach jako zawód, który wiąże się ze szlachetną misją służenia innym oraz realizacją doniosłych zadań – zarówno z punktu widzenia społeczeństwa, jak i jednostki. Zakłada się, że osoby zajmujące się tą profesją, dokonały takiego, a nie innego wyboru drogi życiowej, ze względu na swe zainteresowania i szczególne predyspozycje, funkcjonujące pod pojęciem „powołanie zawodowe”. Nie może być przecież inaczej, gdy mówimy o chirurgach dziecięcych. Uczestnicy tego wyjątkowego warsztatu będą mieli niepowtarzalną okazję poznać jednego z nich i zobaczyć szczególne miejsce jego pracy. Poznają również kogoś bardzo wyjątkowego - jego „prawą rękę”. Na warsztaty będą przyjmowane wyłącznie zapisy indywidualne 

9. Tajemnice i rytuały sali operacyjnej.
Prowadzący: dr hab. Wojciech Szczęsny, prof. UMK, mgr Barbara Grabowska
Miejsce: Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr Antoniego Jurasza ul. M. Curie Skłodowskiej 9 | Zbiórka uczestników 10 min przed rozpoczęciem warsztatu przy Dziale Promocji i Komunikacji CM UMK - Budynek dydaktyczny patomorfologii
Data: 25.05.2024
Godzina: 11:00-11:45 BRAK MIEJSC
Ilość miejsc: 20
Sala operacyjna jest miejscem zazwyczaj niedostępnym, gdzie przebywać może tylko personel medyczny oraz pacjent poddawany zabiegowi. W czasie naszego warsztatu będzie można nie tylko wejść na salę, ale zobaczyć jak chirurg przygotowuje się do zabiegu, jak przebiera się w odpowiedni strój. Omówimy zasady aseptyki i antyseptyki czyli sterylizacji narzędzi i przygotowania pola operacyjnego. Będzie można dotknąć narzędzi chirurgicznych, poznać ich działanie i przeznaczenie w czasie operacji. Zademonstrujemy zarówno klasyczne narzędzia jak i te najnowsze, służące do wykonywania zabiegów laparoskopowych. Na sali operacyjnej obowiązują pewne zasady postępowania, a nawet poruszania się po niej, które będziecie mieli okazję poznać.

10. Sala operacyjna jako codzienne miejsce pracy chirurga dziecięcego i instrumentariuszki. 
Prowadzący: dr hab. Przemysław Gałązka, prof. UMK, dr Natalia Masur

Miejsce: Oddział Kliniczny Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Dzieci i Młodzieży Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr Antoniego Jurasza ul. M. Curie Skłodowskiej 9 | Zbiórka uczestników 10 min przed rozpoczęciem warsztatu przy Dziale Promocji i Komunikacji CM UMK - Budynek dydaktyczny patomorfologii
Data: 25.05.2024
Godzina: 12.00-12:45 BRAK MIEJSC
Ilość miejsc: 6
Zawód lekarza wciąż funkcjonuje w naszych umysłach jako zawód, który wiąże się ze szlachetną misją służenia innym oraz realizacją doniosłych zadań – zarówno z punktu widzenia społeczeństwa, jak i jednostki. Zakłada się, że osoby zajmujące się tą profesją, dokonały takiego, a nie innego wyboru drogi życiowej, ze względu na swe zainteresowania i szczególne predyspozycje, funkcjonujące pod pojęciem „powołanie zawodowe”. Nie może być przecież inaczej, gdy mówimy o chirurgach dziecięcych. Uczestnicy tego wyjątkowego warsztatu będą mieli niepowtarzalną okazję poznać jednego z nich i zobaczyć szczególne miejsce jego pracy. Poznają również kogoś bardzo wyjątkowego - jego „prawą rękę”. Na warsztaty będą przyjmowane wyłącznie zapisy indywidualne.

 


 

Na wszystkie zajęcia obowiązują zapisy!

ZAPISY NA DNI NAUKI MEDICALIA 22-25 maja 2024
od 19.04.2024 do 22.05.2024 r.
lub do wyczerpania limitu miejsc
w godz. 08:00-14:00
tel. 52 585 38 19
e-mail: promocja@cm.umk.pl

 

Zapisanie się na bezpłatne zajęcia jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na nagrywanie i wykonywanie zdjęć w celach promocyjnych i dokumentacyjnych wydarzenia.


 


Dni Nauki Medicalia 2024

jpgPLAKAT INFORMACYJNY513.58 KB

pdfULOTKA INFORMACYJNA 459.12 KB


Ulotka informacyjna459.12 KB

MAPKA BIBLIOTEKA MEDYCZNA PROMOCJA kopia



PATRONAT MEDIALNY

Logo express bydgoski 1 logo gazeta pomorska logo nasze miasto bydgoszcz
TVP3 logo Patronat Prezydenta Miasta Bydgoszczy 1  radio pik logo

 

 



W trakcie trwania warsztatów wykonywane będą zdjęcia oraz nagrania w celu opublikowania ich w materiałach promocyjnych i marketingowych Uczelni. W przypadku zdjęć ogólnych, obejmujących całą salę lub jej fragment przetwarzanie wizerunku odbywa się na podstawie prawnie uzasadnionego interesu Uczelni, a w przypadku zdjęć indywidualnych na podstawie Państwa zgody, która wyrażona jest poprzez wyraźne działanie potwierdzające jakim jest uczestnictwo w wydarzeniu. Jeżeli nie wyrażają Państwo zgody na publikację zdjęcia, pomimo chęci uczestnictwa w wydarzeniu, prosimy o poinformowanie o tym fotografa/kamerzysty wyraźnym gestem w trakcie wykonywania zdjęcia/nagrania.

pdfInformacja o przetwarzaniu danych osobowych682.62 KB