HR EXCELLENCE IN RESEARCH Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza YUFE Yerun
 

Marzec dla słuchu w Juraszu – profilaktyczne badania słuchu

Marzec dla słuchu w Juraszu – profilaktyczne badania słuchu

 

3 marca obchodzimy Światowy Dzień Słuchu. Jest to globalne wydarzenie, zainicjowane przez Światową Organizację Zdrowia, mające na celu rozpowszechnianie wiedzy na temat profilaktyki słuchu oraz promowanie dobrych nawyków pomagających dbać o słuch i zmniejszyć ryzyko jego utraty.

Tegoroczna edycja Światowego Dnia Słuchu odbywa się pod hasłem: „Pielęgnacja uszu i słuchu dla wszystkich! Uczyńmy to rzeczywistością”. Z tej okazji Klinika Otolaryngologii Szpitala Uniwersyteckiego  nr 1 w Bydgoszczy zaprasza na profilaktyczne badania słuchu. W celu uzyskania szczegółowych informacji można skontaktować się pod nr telefonu: 52 585 47 10

Według raportu WHO problemy ze słuchem stały się obecnie schorzeniem cywilizacyjnym i dotykają coraz młodszych grup wiekowych.
Z poważnym niedosłuchem boryka się ponad 460 milionów ludzi na świecie, a na różne zaburzenia słuchu, które negatywnie wpływają na komfort w codziennej komunikacji cierpi ponad 1 miliard ludzi. Szacuje się, że do 2050 r. prawie 2,5 miliarda ludzi na całym świecie – czyli 1 na 4 osoby – będzie miało pewien stopień ubytku słuchu. Utrata słuchu u dzieci często jest następstwem chorób, takich jak różyczka lub zapalenie opon mózgowych. Odpowiednie szczepienia oraz badania przesiewowe mogą pomóc znacznie zniwelować te przyczyny. U dorosłych natomiast ważne jest, aby dbać o profilaktykę – kontrolować hałas w otoczeniu, dbać o higienę ucha oraz regularnie wykonywać kontrolne badania słuchu. W przypadku zdiagnozowania choroby kluczowa jest wczesna interwencja umożliwiająca podjęcie odpowiedniego postępowania terapeutycznego. U części pacjentów zadowalające rezultaty osiąga się stosując leczenie chirurgiczne. W przypadku, gdy utrata słuchu jest nieodwracalna dostępny jest szereg nowoczesnych technologii słuchowych takich jak aparaty słuchowe oraz implanty kostne i ślimakowe, pozwalające na zachowanie dotychczasowej jakości życia zarówno u dzieci jak i dorosłych.

Kobieta przystawiająca rękę do ucha - nasłuchująca