Dr Michał Falkowski, adiunkt pracujący w Katedrze Chemii Leków CM UMK, opublikował artykuł naukowy, w którym współautorem jest Ben Feringa - Laureat Nagrody Nobla z 2016. Badania naukowe, które zostały przeprowadzone i opublikowane w czasopiśmie Advanced Functional Materials pt. Efficient, Near‐Infrared Light‐Induced Photoclick Reaction Enabled by Upconversion Nanoparticles, Dr Falkowski realizował na University of Groningen w Holandii, jako stypendysta prestiżowego programu NAWA im. Mieczysława Bekkera.
Dr Michał Falkowski jest absolwentem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy. W roku akademickim 2011/2012 obronił pracę magisterską pod kierunkiem prof. dr. hab. Michała Marszałł w Katedrze Chemii Leków. W 2013 został zatrudniony jako wykonawca grantu NCN realizowanego w Katedrze i Zakładzie Technologii Chemicznej Środków Leczniczych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Od roku 2013 rozpoczął studia doktoranckie na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
W międzyczasie ukończył studia podyplomowe: Prowadzenie i Monitorowanie Badań Klinicznych na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie (w 2014 roku) oraz Zaawansowane Materiały i Nanotechnologia w Praktyce w Centrum Nanobiomedycznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu (w 2015 roku).
Był kierownikiem grantu Narodowego Centrum Nauki, który wykonuje w Katedrze Chemii Leków Collegium Medicum w Bydgoszczy, gdzie został zatrudniony na stanowisku asystenta w 2017 roku. Badania naukowe realizował na uniwersytetach zagranicznych m. in. Rutgers University New Brunswick, University of Pacific San Francisco, Tor Vergata University w Rzymie oraz w firmie Zentiva w Pradze. Jako laureat Europejskiej Organizacji Biologii Molekularnej realizował staż badawczy na uniwersytecie w Udine (Włochy). We wrześniu 2019 na Uniwersytecie im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu obronił z wyróżnieniem pracę doktorską zatytułowaną „Podstawione i dendrymeryczne porfirazyny siarkowe o potencjalnym zastosowaniu w medycynie - synteza i charakterystyka fizykochemiczna’’. Dr Michał Falkowski obecnie jako adiunkt prowadzi badania naukowe obejmujące syntezę związków fotouczulających o potencjalnym zastosowaniu w terapii fotodynamicznej.