Sukces Chóru Collegium Medicum UMK w Llangollen

Chór Collegium Medicum UMKW dniach 3 – 7  lipca br.  odbył się Llangollen International Musical Eisteddfod, jeden z najważniejszych konkursów muzycznych na świecie, organizowany od roku 1947r. Wśród wielu muzycznych dziedzin najważniejszą rolę odgrywa Międzynarodowy Konkurs Chóralny. Wzięło w nim udział ponad 35 zespołów chóralnych z całego świata, m.in. z USA, Tajlandii, Filipin, RPA, Indii, Malezji, Kanady, Wielkiej Brytanii, Singapuru, Zimbabwe, Republiki Czeskiej. Jedynym polskim zespołem zakwalifikowanym do udziału w konkursie był Chór Collegium Medicum UMK, pod dyrekcją Janusza Staneckiego.

Chóry rywalizowały ze sobą w 10 kategoriach. Nasz Chór wystąpił w dwóch niezwykle wymagających: A1 – chórów mieszanych i A2 – chórów kameralnych. Przygotowany został 20 minutowy program konkursowy o wysokich walorach artystycznych, złożony głównie z utworów kompozytorów polskich. 5 lipca Chór CM UMK zaprezentował się podczas obu konkursowych kategorii w niezwykłej sali koncertowej o wielkich gabarytach w Llangollen.

Chór osiągnął znakomite rezultaty w światowej konkurencji w obu kategoriach:

·         w kategorii A1, chórów mieszanych, Chór CM UMK zdobył II Nagrodę ( zaraz za Chórem GC Ensemble z Filipin ) - w niezwykle zbliżonej punktacji – 89 i 87 pkt.

·         w kategorii A2, chórów kameralnych, nasz Zespół uzyskał III Nagrodę ( zaraz za Chórem Cantamus Camerata z USA i Chórem GC Ensemble z Filipin ) - punktacja 90, 89, 87 pkt.

Jest to wielkie osiągnięcie Chóru Collegium Medicum UMK, potwierdzili to Jurorzy, którzy podczas ogłaszania wyników skomentowali poziom wykonawstwa artystycznego jako bardzo wysoki.

Oprócz dwóch koncertów konkursowych Chór CM UMK wystąpił jeszcze w Llangollen podczas trzech wydarzeń festiwalowych – koncertu w St Collen's Church w dniu 4 lipca koncertu Chór Collegium Medicum UMK plenerowego na Centenary Square w dniu 5 lipca oraz koncertu na Oakleigh Stage w miasteczku festiwalowym w dniu 6 lipca.

Ważnymi wydarzeniami artystycznymi bezpośrednio po Festiwalu w Llangollen były dwa godzinne koncerty w Szkocji, zaprezentowane przez Chór CM UMK w:

·         Dunfermline Abbey, stolicy zaprzyjaźnionego z Województwem Kujawsko – Pomorskim Hrabstwie Fife – 7. 07.

·         Conert Hall w Perth, mieście zaprzyjaźnionym z Bydgoszczą – 8. 07.

Chór Collegium Medicum UMKObydwa koncerty poprzedzone były oficjalnymi spotkaniami z przedstawicielami miejscowych władz. Cieszyły się one z dużym zainteresowaniem miejscowych społeczności, wśród których byli również Polacy mieszkający i pracujący w Szkocji. Koncerty w Durfermline i Perth ( podobnie jak 3 koncerty festiwalowe w Llangollen ) poprowadzili Janusz Stanecki oraz współpracująca z Chórem Anna Kocent.

Chór Collegium Medicum UMK w bieżącym roku akademickim poprzez ciężką i regularną pracę bardzo poszerzył swój repertuar. Udało się podnieść jego poziom artystyczny, co pozwoliło na uzyskanie znaczących sukcesów podczas Ogólnopolskiego Konkursu Chóralnego Musica in Urbe w Bydgoszczy w dniach 15. - 16. 06. ( Zwycięzca w kategorii Chórów mieszanych, Nagroda specjalna za wykonanie utworu kompozytora bydgoskiego ) oraz podczas światowego Konkursu w Llangollen w dniach 3. - 7. 07. ( II i III Nagroda ).

Chór Collegium Medicum UMK Chór Collegium Medicum UMK   Chór Collegium Medicum UMK