Nabór do badania: Ocena wpływu mobilizacji tkanek miękkich na bliznę u pacjentek po cięciu cesarskim

Założeniem badań jest ocena pacjentki z blizną po CC oraz wykonanie dwóch terapii  w postaci mobilizacji  tkanek miękkich okolicy podbrzusza i blizny po CC  w odstępie  dwóch tygodni. Mobilizacja tkanek miękkich zostanie przeprowadzona przez zespół doświadczonych  terapeutów manualnych. Na trzecim spotkaniu pacjentki będą miały ćwiczenia mięśni dna miednicy przeprowadzone przez fizjoterapeutkę uroginekologiczną.

Miejsce prowadzenia badań:

Katedra Fizjoterapii Collegium Medicum w Bydgoszczy Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu ul. Techników 3, 85-801 Bydgoszcz

Kryterium włączenia do badań: Do badania kwalifikowane będą  kobiety w przedziale wiekowy 18-45 lat, które w okresie nie  mniejszym niż 6 miesięcy przeszły minimum jeden zabieg CC i nie korzystały z fizjoterapii w obrębie blizny.

Kryterium wyłączenia z badań: wiek powyżej 45r.ż.; obecność siatki abdominalnej,  stan po plastyce chirurgicznej brzucha, stan po usunięciu: nerki, pęcherza moczowego, macicy, mięśniaki macicy,  krótszy okres niż 6 miesięcy od ostatniego zabiegu CC, czynna choroba nowotworowa, zakrzepica żył głębokich, tętniaki, choroby zakaźne, infekcje wirusowe i bakteryjne, ostre stany zapalne, osteoporoza, ciąża.

Pierwsze spotkanie 24.09 w g. 8.30-17.30 lub 25.09 g. 8.30-13.30.

Zapisy drogą e-mail: katarzyna.strojek@cm.umk.pl po podaniu imienia i nazwiska oraz danych kontaktowych.

kobiecy brzuch