Turcja w Ramach Programu Erasmus+: Niezapomniane Przygody i Bezcenna Nauka

Relacja studentów kierunku analityka medyczna III roku: Martyna Łysikowska, Aleksandra Kopa, Karolina Korczak, Wiktoria Kalbarczyk i Malwina Kotula

Zdjcie nr 14 Wpis do miejscowej gazetyErasmus+ – Klucz do Międzynarodowej Kariery

Program Erasmus+ to unikalna szansa, która otwiera drzwi do zdobywania cennych doświadczeń zawodowych, a także do poznawania różnorodnych kultur. Wyjazd na staż za granicę może na początku wydawać się pełen wyzwań, szczególnie gdy trzeba stawić czoła wielu formalnościom. W niniejszym artykule pragniemy podzielić się naszymi przeżyciami
z wyjazdu do malowniczej Turcji, realizowanego w ramach Programu Erasmus+. Opowiemy, jak przebiegał proces organizacji stażu oraz jakie niezapomniane przygody i doświadczenia czekały na nas w tym fascynującym kraju.

Pierwsze Kroki w Organizacji Wyjazdu

Początkowe kroki w organizacji wyjazdu na staż w ramach Programu Erasmus+ mogą wydawać się przytłaczające, szczególnie gdy piętrzą się stosy dokumentów, które trzeba przygotować. Niemniej jednak, z odpowiednim podejściem i krok po kroku, można sprawnie przebrnąć przez wszelkie formalności. Kluczową rolę odgrywa tutaj opiekun Programu Erasmus+ na uczelni, który nieocenioną pomocą służy na każdym etapie organizacji wyjazdu.

Wybór Miejsca Praktyk – Klucz do SukcesuZdjcie nr 18 Ordu Boztepe

Pierwszym i niezwykle istotnym krokiem jest wybór odpowiedniego miejsca na odbycie praktyk. Po analizie różnych krajów, które nas interesowały, nasz wybór padł na Turcję – kraj o bogatej kulturze i dynamicznie rozwijającym się systemie opieki zdrowotnej. Wybór tej destynacji był również motywowany możliwością odbycia praktyk w prestiżowym szpitalu, co miało kluczowe znaczenie dla naszego przyszłego rozwoju zawodowego.

Zdjcie nr 19 Ordu BoztepeNasze Doświadczenia – Turcja Oczami Pięciu Młodych Studentek Analityki Medycznej

Jako pięć studentek trzeciego roku analityki medycznej, miałyśmy niezwykłą okazję uczestniczyć w dwumiesięcznych praktykach zawodowych w laboratorium prywatnego szpitala Özel Ünye Çakırtepe Hastanesi w miejscowości Ünye. Jest to urocze miasto nad Morzem Czarnym, idealne dla tych, którzy pragną doświadczyć autentycznej kultury tureckiej, z dala od tłumów turystów. W laboratorium diagnostyki medycznej, zespół specjalistów otoczył nas opieką, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem, co pozwoliło nam zdobyć cenne umiejętności praktyczne.

Nauka i Praktyka – Połączenie Teorii z DoświadczeniemZdjcie nr 9 Lekcja biochemii prowadzona przez dr Ali Cokun

Codzienne obowiązki laboratoryjne były wzbogacone o dodatkowe zajęcia prowadzone przez dr Ali Coşkun, wybitnego specjalistę w dziedzinie biochemii. Dzięki jego wskazówkom mogłyśmy nie tylko pogłębić swoją wiedzę teoretyczną, ale także zobaczyć, jak przekłada się ona na praktykę w rzeczywistych warunkach pracy.

Zdjcie nr 21 Wspolne pikniki i wyjcia ze wspaniaymi osobami ze szpitalaTurecka Gościnność i Kultura – Niezapomniane Przeżycia

Staż w Turcji to nie tylko praca i nauka, ale również niepowtarzalna okazja do zanurzenia się w kulturze tego kraju. Jednym z najbardziej wzruszających momentów była możliwość uczestniczenia w tradycyjnej ceremonii przedślubnej – Kina Gecesi, gdzie mogłyśmy obserwować, a nawet współuczestniczyć w tej niezwykłej tradycji.

Podczas naszego pobytu miałyśmy również zaszczyt udzielić wywiadu dla lokalnej telewizji
i prasy, co pozwoliło nam podzielić się naszymi doświadczeniami z szerszą publicznością. Szpital, w którym odbywałyśmy staż, zorganizował dla nas również wycieczki do pobliskich miejscowości, dając nam możliwość zwiedzania innych placówek medycznych oraz poznania lokalnej społeczności.

Odkrywanie Piękna Turcji – Wycieczki wzdłuż Wybrzeża Morza CzarnegoZdjcie nr 1 Z sesji zdjciowej promujcej szpital Cakirtepe w miejscowoci Unye

Poza obowiązkami zawodowymi, miałyśmy czas na odkrywanie uroków Turcji. Wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego, praktycznie aż do granicy z Gruzją, podziwiałyśmy piękne krajobrazy, poznawałyśmy lokalną historię i kulturę, a także delektowałyśmy się wyśmienitą turecką kuchnią.

Zdjcie nr 6 Zespo laboratoryjny wraz ze studentkamiPodsumowanie – Program Erasmus+ jako Inwestycja w Przyszłość

Wyjazd do Turcji w ramach programu Erasmus+ był dla nas niezapomnianym doświadczeniem, które wzbogaciło nas zarówno zawodowo, jak i osobowo. Zdobyłyśmy nowe umiejętności, poznałyśmy fascynującą kulturę turecką, a także nawiązałyśmy cenne znajomości. Zachęcamy każdego, kto rozważa udział w Programie Erasmus+, aby nie zwlekał – to nie tylko inwestycja w przyszłą karierę, ale również niezwykła przygoda, która otwiera oczy na świat i poszerza horyzonty.