Badacze z Collegium Medicum UMK znaleźli się w prestiżowym gronie najbardziej wpływowych naukowców na świecie pod względem liczby cytowań artykułów. Zestawienie najczęściej cytowanych uczonych opracowują wydawnictwo Elsevier i Uniwersytet Stanforda.
Wśród najczęściej cytowanych naukowców na świecie znaleźli się badacze z Collegium Medicum UMK. Zaktualizowane listy zostały przygotowane na podstawie kompleksowej oceny dorobku naukowego badaczy i badaczek z całego świata, po wyliczeniu złożonego indeksu bibliometrycznego (tzw. C-score), uwzględniającego czynniki takie jak m.in. liczba cytowań niezależnych, indeks Hirscha czy miejsce i rolę autora wśród współautorów. W tym roku analizę uzupełniono także o bazę dotyczącą wycofanych artykułów na podstawie zestawienia Retraction Watch.
Autorzy rankingu przygotowują dwa publicznie dostępne zestawienia: jedno z nich zbiera dane z dorobku podczas całej kariery zawodowej (do końca 2023 roku), a druga – wyłącznie z ostatniego roku kalendarzowego (2023). W zestawieniu branych jest pod uwagę 100 tys. najlepszych naukowców według wskaźnika C-score (z autocytowaniami i bez) lub rangi percentylowej 2 proc. lub wyższej w poddziedzinie.
Spośród naukowców z afiliacją UMK największą liczbą cytowań od początku swojej kariery mogą poszczycić się:
· Prof. Mauro Panteghini z Wydziału Farmaceutycznego
· Prof. dr hab. Jan Styczyński z Wydziału Lekarskiego
· Prof. dr hab. Tomasz Grzybowski z Wydziału Lekarskiego
Na liście obejmującej ranking cytowań za rok 2023 uwzględnieni zostali:
· Prof. dr hab. Jan Styczyński z Wydziału Lekarskiego
· Prof. Mauro Panteghini z Wydziału Farmaceutycznego
· Prof. dr hab. Michał Wiciński z Wydziału Lekarskiego
· Prof. dr hab. Barbara Bojko z Wydziału Farmaceutycznego