10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. W definicji zaproponowanej przez Światową Organizację Zdrowia czytamy „Zdrowie psychiczne to stan dobrego samopoczucia pozwalający człowiekowi na realizację jego własnych możliwości, na radzenie sobie z normalnymi stresowymi wydarzeniami życiowymi, na efektywną działalność zawodową i na twórczy wkład w życie własnej społeczności”.
Dzień ten, oficjalnie obchodzony co roku 10 października, powstał z inicjatywy Światowej Federacji Zdrowia Psychicznego, ma na celu podniesienie świadomości społeczności globalnej na temat kluczowych kwestii zdrowia psychicznego. Został on stworzony, aby promować zdrowie psychiczne i zwiększać świadomość problemów związanych z chorobą psychiczną. Tematem przewodnim tegorocznych obchodów jest „Zdrowie psychiczne w pracy”, co ma podkreślić związek pomiędzy zdrowiem psychicznym a aktywnością zawodową.
Jak czytamy w przygotowanym przy tej okazji komunikacie WHO, blisko 60% populacji pracuje. Wszyscy pracownicy mają prawo do bezpiecznego i zdrowego środowiska pracy, zaś godna praca wspiera dobre zdrowie psychiczne zapewniając nie tylko źródło utrzymania, ale także poczucie pewności siebie i wartości dla społeczeństwa, a także możliwość nawiązania pozytywnych relacji międzyludzkich. W przypadku osób z problemami ze zdrowiem psychicznym godna praca może natomiast przyczynić się do powrotu do zdrowia i funkcjonowania społecznego.
Wszyscy pracownicy mają prawo do bezpiecznego i zdrowego środowiska pracy. Praca może chronić zdrowie psychiczne. Godna praca wspiera dobre zdrowie psychiczne, zapewniając:
- źródło utrzymania;
- poczucie pewności siebie, celu i osiągnięć;
- możliwość nawiązania pozytywnych relacji i włączenia się w społeczność.
Bezpieczne i zdrowe środowisko pracy to nie tylko podstawowe prawo, ale także większe prawdopodobieństwo zminimalizowania napięć i konfliktów w pracy oraz poprawy dobrostanu pracowników i ich wydajności w pracy.
W czwartek 10 października można wziąć udział w webinarze "Rezyliencja - jak budować odporność psychiczną", który poprowadzi Ewa Szymeczko. Spotkanie odbędzie on-line na platformie MS Teams. Początek o godz. 14:00.
10 października w godz. 12:00-16:00 pracownicy Uniwersyteckiego Ośrodka Wsparcia i Rozwoju Osobistego oraz studenci wolontariusze będą obecni na Pikniku Integracyjno-Edukacyjnym "Jesienne Smaki Wiedzy" (ul. Jagiellońskiej 13 w Bydgoszczy) zorganizowanym przez Wydział Farmaceutyczny Collegium Medicum