Bieżący Rok akademicki 2024/25 jest rokiem trzech ważnych dla Uniwersytetu jubileuszy. Collegium Medicum UMK będzie świętować 20-lecie połączenia Akademii Medycznej w Bydgoszczy z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu i utworzenie Collegium Medicum UMK, 40-lecie powstania Akademii Medycznej w Bydgoszczy oraz 80-lecie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Trzy kluczowe dla naszej uczelni daty to:
- 21 lipca 1984 r. – ustawa o utworzeniu Akademii Medycznej im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy na bazie Zamiejscowego Wydziału Lekarskiego Gdańskiej Akademii Medycznej.
- 24 listopada 2004 r. – połączenie Akademii Medycznej w Bydgoszczy z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu.
- 24 sierpnia 1945 r. – Dekret Rady Ministrów (zatwierdzony 11 września przez Krajową Radę Narodową) o utworzeniu Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Uniwersytet tworzyły początkowo dwa wydziały: humanistyczny (z sekcją sztuk pięknych) i matematyczno-przyrodniczy.
Zgodnie z intencją władz UMK nie będzie to wewnętrzne święto, skierowane wyłącznie do środowiska akademickiego, a okazja, by pokazać uczelnię jako nowoczesną i otwartą na świat oraz zacieśnić współpracę z miastem. W planach są więc koncerty, wystawy, imprezy o charakterze artystycznym i sportowym. Nie zabraknie też wydarzeń o naukowym charakterze, m.in. debat i konferencji.
Wśród całego wachlarza wydarzeń można wyróżnić istotną dla Collegium Medicum datę 25 listopada, kiedy to w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy odbędą się uroczystości związane z rocznicami. W Filharmonii zaplanowano uroczyste posiedzenie Rady Rektorskiej i Senatu, występy chórów oraz wręczenie wyróżnień Laurus Aesculapii.
Wielkie świętowanie zaczynamy od nas – Collegium Medicum – mówi prof. dr hab. Dariusz Grzanka, prorektor ds. Collegium Medicum.
– Rok jubileuszowy będzie też dla nas rokiem inwestycji.
Chcąc podkreślić wagę naszego święta, Uniwersytet pozostawił trwały ślad w postaci muralu, który ozdobił budynek przy ul. Karłowicza w Bydgoszczy.
Wykonawcą muralu jest toruński artysta Andrzej Poprostu. Inspiracją artysty, którą zaprezentował na budynku, jest rzeka Wisła. Jak mówi sam artysta – Wisła płynie w jego artystycznej wizji na przestrzeni ostatniego roku. Uznał, że jest ona doskonałym spoiwem, które łączy obydwa miasta uniwersyteckie Bydgoszcz i Toruń. Kobieta – syrena widniejąca na wizerunku jest personifikacją Wisły, która trzymając w ręku laskę i węża nawiązuje do stałego symbolu medycyny. Elementy koliste zaproponowane na muralu odwołują do grafik Stefana Knappa widniejących na elewacji Auli UMK.