HR EXCELLENCE IN RESEARCH Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza YUFE Yerun
 

Leczenie złamania miednicy z olbrzymim ubytkiem przy pomocy implantu z tytanu drukowanego na miarę

Leczenie złamania miednicy z olbrzymim ubytkiem przy pomocy implantu z tytanu drukowanego na miarę

 

 poglądowe zdjęcie W Klinice Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A. Jurasza, dnia 31.10.2024r. odbył się nowatorski zabieg operacyjny u 63-letniej pacjentki, hospitalizowanej z powodu wieloodłamowego złamania kości miednicznej z rozległym ubytkiem kości biodrowej. Pacjentka była leczona multidyscyplinarnie.

Z powodu rozległego ubytku kości miednicznej zaopatrzenie standardowymi implantami nie było możliwe. Po wielu analizach podjęliśmy ryzyko i zamówiony został implant stworzony na wymiar dla pacjentki – personalizowany. Operacja ortopedyczna polegała na wykonaniu specjalnego dostępu operacyjnego – rozszerzonego biodrowo-udowego, następnie wprowadzeniu w kość miedniczną personalizowanego implantu, dzięki któremu dokonano jednoczesnego zespolenia przemieszczonych odłamów kostnych oraz wypełnienia ubytku kostnego talerza biodrowego z odtworzeniem jego anatomii kostnej. Implant zaprojektowany został na zamówienie, na podstawie diagnostyki obrazowej z zastosowaniem tomografii komputerowej. Wykonano go w technologii druku 3D w spienionym tytanie, stosując zaawansowane techniki obróbcze metali.

 

 

zdjęcie rtgPersonalizowany implant tego typu, oprócz wypełniania ubytku kostnego, ma charakterystykę przenoszenia obciążeń mechanicznych generowanych w kośćcu pacjenta, przez co umożliwia powstanie zrostu kostnego. Stabilizację osadzonego implantu osiągnięto dzięki zastosowaniu śrub wprowadzonych rozbieżnie pod różnymi kątami w kość kulszową, łonową oraz kość krzyżową. Dzięki zastosowaniu specjalnej powierzchni oraz dedykowanych kołków, w implant wrasta kość własna pacjenta, utrzymując go stabilnie w zadanej pozycji. Pacjentka po zabiegu operacyjnym pozostaje w dobrym stanie zdrowia. W kolejnych miesiącach będzie intensywnie usprawniana oraz pionizowana. Zespół lekarski prowadzący pacjentkę wyraża nadzieję, że zastosowane leczenie umożliwi chorej powrót do zdrowia, w tym do samodzielnego poruszania się.

Dr n. med. Jakub Ohla, Dr n. med. Dariusz Mątewski, Dr hab. med. Jan Zabrzyński, prof. UMK