Collegium Medicum w Bydgoszczy UMK w Toruniu otrzymało certyfikat "Placówka przyjazna Osobom Niewidomym". Certyfikat przyznawany jest placówkom angażującym się społecznie w działania na rzecz osób niepełnosprawnych z dysfunkcją wzroku.
To wyjątkowe wyróżnienie zostało przyznane Uczelni, dzięki wieloletniej aktywności dr Magdaleny Woźniak p.o. kierownika Katedry Kosmetologii i Dermatologii Estetycznej CM, która od wielu lat jest zaangażowana w promocję Uczelni, edukację prozdrowotną, a także działalność popularyzatorską i charytatywną oraz dr Elżbiety Kaczmarek-Skamiry i mgr Anny Juhnke.
W tym roku akcja została wsparta przez Dziekana Wydziału Farmaceutycznego dr. hab. Marka Foksińskiego, prof. UMK, Prodziekana ds. studenckich dr. hab. Artura Słomkę, prof. UMK oraz dr hab. Igę Hołyńską-Iwan, prof. UMK. Szczególne podziękowania należą się również Studentom za wrażliwość na potrzeby innych, wspólną lekcję empatię oraz życzliwości wobec osób słabowidzących i niewidomych.
Celem, który przyświecał obchodom MDBL oraz kampanii społecznej „Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie!” było kształtowanie postaw społecznych opartych na otwartości i tolerancji wobec osób z niepełnosprawnością narządu wzroku, zwiększenie ich integracji ze środowiskiem społecznym oraz poprawienie funkcjonowania w otoczeniu, a także zapobieganie wykluczeniu oraz przygotowanie społeczeństwa do udzielania właściwej pomocy, ale przede wszystkim zauważenie barier i problemów z jakimi zmagają się na co dzień.
Doktor Magdalena Woźniak od lata zaangażowana w działalność organizacyjną i społeczną (m.in. koncert charytatywny „Gramy dla Andrzeja, pierwsze na Uczelni „Dni Dawcy Szpiku Kostnego i Komórek Macierzystych” połączone z rejestracją potencjalnych dawców, akcja „Wspólnie przeciwko białaczce”, „Znani i lubiani są z nami”, „Dotknijmy różnorodności”, „Toksyczne związki – oblicza i skutki uzależnień”, „Dzień Dziecka i stypendia dla dzieci domów dziecka i młodzieży z placówek usamodzielniających”, „Kanapka na granicę”, „Dni Zdrowej Skóry”, cykl wykładów i prelekcji dot. leukemii i możliwości, jakie daje przeszczep od niespokrewnionego dawcy, mikołajki dla dzieci z oddziałów onkologicznych) za szczególną aktywność, wkład i działania na rzecz osób z niepełnosprawnością wzrokową w dniu 2 grudnia br. uhonorowana została Medalem Przyjaznych Osobom Niewidomy.
Wspólna realizacja celów tej i innych realizowanych przez dr Woźniak akcji daje szansę na lepsze funkcjonowanie w społeczeństwie wielu wykluczonych społecznie osób i pacjentom z różnymi jednostkami chorobowymi oraz niepełnosprawnościami. Stają się oni zauważalni dla społeczeństwa, ale przede wszystkim dla naszych Studentów i Pracowników Uniwersytetu.
Jesteśmy jedyną Uczelnią w Polsce, która od lat angażuje się w tę kampanię oraz jedyną, której po raz szósty przyznano to wyjątkowe wyróżnienie.