HR EXCELLENCE IN RESEARCH Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza YUFE Yerun
 

Trzy nowe granty dla członków Centrum Doskonałości

Trzy nowe granty dla członków Centrum Doskonałości

Z radością informujemy, że trzy projekty naszych naukowców uzyskały dofinansowanie z Narodowego Centrum Nauki: 

OPUS 27 - wniosek dr Marty Starczak z naszego Zespołu DNA "Metabolizm N6-metyloadeniny - potencjalne związki z rozwojem nowotworów hematologicznych" na kwotę 1 554 890 zł

Głównym celem projektu jest poszukiwanie biologicznej roli N6- metyloadenozyny i jej pochodnych. Procesy metylacji i demetylacji adeniny mają podobne mechanizmy katalityczne jak metylacja/demetylacja cytozyny, a zawartość N6-metyloadeniny i jej pochodnych może odgrywać rolę w rozwoju nowotworów hematologicznych. Zastosowana zostanie dwuwymiarowa ultrasprawna chromatografia cieczowa z tandemową spektrometrią mas (2D-UPLC/MS/MS). Metoda ta umożliwi wiarygodną ocenę ilościową N6- metyloadeniny i jej pochodnych w materiale uzyskanym od pacjentów z białaczkami, szpiczakiem mnogim jak również w grupie kontrolnej. Dodatkowo analizowany będzie materiał od pacjentów z zespołem mielodysplastycznym, u osób z gammopatią monoklonalną o nieustalonym znaczeniu, jak również pacjentów z przedrakową monoklonalną limfocytozą B. Wyniki badań mogą przyczynić się do lepszego zrozumienia procesów metylacji/demetylacji adeniny oraz roli N6- metyloadeniny i jej pochodnych w rozwoju nowotworów, co umożliwi opracowanie prostych i niedrogich testów laboratoryjnych.

PRELUDIUM 23  - wniosek mgr Natalii Warmuzińskiej z naszego Zespołu BRAIN: "Nowe narzędzia analityczne oparte na mikroekstrakcji do fazy stałej do poszykiwania i oznaczania biomerkerów jakości nerek selekcjonowanych do transplantacji oraz oceny wczesnej funkcji przeszczepu" na kwotę 207 156 zł

Projekt kontynuuje badania nad poszukiwaniem nowych biomarkerów uszkodzenia narządów i ma na celu zastosowanie nowatorskich podejść analitycznych do oceny funkcji nerek oraz przewidywania wyników przeszczepów. Głównym założeniem projektu jest opracowanie niskoinwazyjnego protokołu bazującego na mikroekstrakcji do fazy stałej, umożliwiającego ilościową ocenę zmian potencjalnych biomarkerów podczas całego procesu transplantacji, co pozwoli na ocenę jakości narządu oraz wczesną predykcję wystąpienia powikłań.

oraz projekt OPUS 27 "Określenie potencjału wielowarstwowej membrany chitozanowej oraz techniki 6-osiowego biodruku 3D do produkcji modelowego pęcherza moczowego, dedykowanego badaniom regeneracji tkankowej" realizowany przez konsorcjum naukowe w składzie Politechnika Gdańska (Lider), Uniwersytet Gdański i Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu Collegium Medicum w Bydgoszczy, liderem zespołu po stronie UMK jest prof dr hab. Marta Pokrywczyńska z naszego zespołu REGE. Dofinansowanie dla UMK wynosi 550 220zł. 

Szczegółowe streszczenia: 

https://www.ncn.gov.pl/sites/default/files/listy-rankingowe/2024-03-15-oppr4giwi8/streszczenia/622268-pl.pdf

https://www.ncn.gov.pl/sites/default/files/listy-rankingowe/2024-03-15-oppr4giwi8/streszczenia/621863-pl.pdf

 https://www.ncn.gov.pl/sites/default/files/listy-rankingowe/2024-03-15-oppr4giwi8/streszczenia/615228-pl.pdf

 

slidery na stron 2024 12 11T124126.669