HR EXCELLENCE IN RESEARCH Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza YUFE Yerun
 

Pierwszy na rynku stent z mikrosiateczką do tętnic obwodowych

Pierwszy na rynku stent z mikrosiateczką do tętnic obwodowych

 W dniu 4 grudnia 2004 w Szpitalu im. dr. A. Jurasza odbyły się warsztaty kliniczne dotyczące wszczepiania nitinolowych stentów z mikrosiateczką Renzan (Fempop Treatment Workshop z cyklu Terumo Learning Edge). Są to pierwsze na rynku stenty pokryte mikrosiateczką MicroMash dedykowane do tętnic obwodowych.

Do tej pory tego typu stenty wszczepiano głównie do tętnic szyjnych (Roadsaver, CGuard). Mikrosiateczka ma zapobiegać wyciskaniu się mas niestabilnej blaszki miażdżycowej przez oczka stentu co skutkuje mikrozatorowością obwodową. W przypadku stentów szyjnych efektem mikrozatorowości jest niedokrwienie mózgu, a w przypadku stentów obwodowych niedokrwienie stopy. Często taki mechanizm nazywany jest efektem „maszynki do mięsa”. Stent Renzan dodatkowo jest stentem plecionym, bardzo giętkim i mimo swojej elastyczności zachowuje siłę radialną i odporność na pęknięcia. Szczególnie chętnie stosowany jest na pograniczu tętnicy udowej i podkolanowej, gdzie ze względu na ruchy kolana powstają duże naprężenia mogące doprowadzić do pękania stentów i ich wykrzepiania. Nowatorski sposób rozprężania stentu (jest to stent samorozprężalny typu RX, wymagający ściągania koszulki wprowadzającej z jednoczesnym, płynnym podpychaniem stentu) powoduje, że implantacja wymaga pewnej praktyki.

Stent jest w pełni repozycjonowalny. Jeśli zostanie 2 cm nierozprężonego stentu w koszulce wprowadzającej można go jeszcze ponownie złożyć i implantować w innym miejscu. Taką czynność można powtórzyć nawet trzykrotnie, co minimalizuje ryzyko nieprecyzyjnej implantacji. Szpital im. dr. A. Jurasza jest jednym z pierwszych ośrodków w Polsce w którym wszczepia się tego typu stenty. Warsztaty prowadził dr hab. Arkadiusz Migdalski, prof. UMK.

Wykonano cztery zabiegi, które przeprowadzili dr n. med. Paweł Wierzchowski i lek. Klaudiusz Kobziakowski. W zabiegach uczestniczyli również dr n. med. Paweł Brazis i lek. Marcin Gajewski oraz kursanci z innych ośrodków. Lekarze mieli okazję rozprężać stenty modelowe, a następnie uczestniczyć w zabiegach z wszczepieniem stentu Renzan. Prof. Migdalski pierwsze wszczepienia ww. stentów wykonywał na modelach zwierzęcych w Belgii i obecnie jest konsultantem nadzorującym implantacje w nowych ośrodkach. Podobne kursy odbyły się w tym roku w Krakowie i Kielcach.

Na początku przyszłego roku (28-29 marca 2025) planowane są w Szpitalu im. dr. A. Jurasza kolejne warsztaty, tym razem z udziałem lekarzy z ośrodków zagranicznych. Skuteczność implantacji stentu z mikrosiateczką do tętnic obwodowych jest nadal poddawana ocenie klinicznej. W toku jest wieloośrodkowe badanie PRIZER, którego wyniki nie zostały jeszcze opublikowane.

 

zdjcie 4 zespo