Naukowcy z Katedry Biofizyki Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy dokonali przełomu w diagnostyce pozaszpitalnego zapalenia płuc. Wykazali, że pomiar fluorescencji wolnej protoporfiryny IX w erytrocytach pozwala z dużą precyzją przewidzieć ryzyko zgonu w ciągu 100 dni od przyjęcia do szpitala.
Protoporfiryna IX pojawiająca się w erytrocytach osób z zapaleniem płuc, wykrywana metodami fluorescencyjnymi, jest ważnym prognostykiem śmiertelności – to wynik przełomowych badań zespołu badaczy Katedry Biofizyki Wydziału Farmaceutycznego, we współpracy z Katedrą Chorób Płuc, Nowotworów i Gruźlicy Wydziału Lekarskiego CM UMK.
Wyniki badań zespołu zostały opublikowane w lipcowym numerze Scientific Reports. Artykuł bydgoskich naukowców został zauważony przez redakcję ALERTU medycznego, w którym redakcja dokonała wyczerpującego omówienia opisanego w Sci. Rep. odkrycia.
W pilotażowym badaniu, obejmującym 66 hospitalizowanych pacjentów, wykazali, że pomiar fluorescencji wolnej protoporfiryny IX w erytrocytach jest skutecznym wskaźnikiem prognozującym śmiertelność w okresie 100 dni od przyjęcia do szpitala. Odkrycie może mieć zastosowanie nie tylko w zapaleniu płuc, ale również w COVID-19, sepsie i innych stanach zapalnych z niedotlenieniem, zwiększając efektywność terapii i alokację zasobów.
Link do Alertu Medycznego: https://alertmedyczny.pl/swiatlo-z-czerwonych-krwinek-bydgoscy-badacze-odkryli-biomarker-ktory-przewiduje-smierc-po-zapaleniu-pluc/
Artykuł Naukowców z Katedry Biofizyki Collegium Medicum UMK2.01 MB