Prof. dr hab. Aleksander Goch oraz prof. dr hab. Wojciech Hagner - dwóch naukowców Collegium Medicum UMK pełniących funkcje kierowników jednostek na Wydziale Nauk o Zdrowiu uzyskało w kwietniu 2012 roku tytuł profesora nauk medycznych.
11 kwietnia 2012 r. prof. dr hab. n. med. Aleksander Goch uzyskał tytuł profesora nauk medycznych. Obecnie Profesor sprawuje funkcję kierownika Katedry i Zakładu Promocji Zdrowia na Wydziale Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum UMK.
Profesor Aleksander Goch, ppłk rez. dr hab. n. med. urodził się 26 marca 1966 r. w Poznaniu. Jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi. Studia na kierunku lekarskim ukończył w 1991 r. Egzamin specjalizacyjny I stopnia w zakresie chorób wewnętrznych zdał w 1995 roku, a II-go stopnia w 1999 roku. W 2001 roku zdał egzamin specjalizacyjny z zakresu kardiologii, a w 2006 roku egzamin z zakresu hipertensjologii.
Po ukończeniu stażu podyplomowego został skierowany do służby w jednostce wojskowej w Płocku, a następnie w siłach zbrojnych ONZ w Libanie w ramach kontyngentu polskiego i szwedzkiego. W 1993 roku został zatrudniony na stanowisku asystenta, od 1996 roku na stanowisku adiunkta w Wojskowej Akademii Medycznej (od 2003 roku w Uniwersytecie Medycznym) w Łodzi, a od 2007 r. na stanowisku Kierownika Zakładu Diagnostyki Kardiologicznej i Hipertensjologii. Od kwietnia 2008 roku do chwili obecnej jest Kierownikiem Kliniki Kardiologii i Kardiochirurgii 10 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką w Bydgoszczy.
Stopień naukowy doktora nauk medycznych uzyskał w 1996 r. na podstawie rozprawy doktorskiej „Echokardiograficzna ocena czynności przedsionków i komór u osób z tętniakiem przegrody międzyprzedsionkowej” zaś stopień naukowy doktora habilitowanego nauk medycznych w dziedzinie kardiologii na podstawie dorobku naukowego i rozprawy habilitacyjnej pt. ”Rola makroelementów i mikroelementów w patogenezie nadciśnienia tętniczego” w 2005.
W Collegium Medicum UMK Profesor pracuje od 2009 r. kierując Katedrą i Zakładem Promocji Zdrowia na Wydziale Nauk o Zdrowiu. Prowadzi wykłady i seminaria w zakresie promocji zdrowia ze studentami kierunków dietetyka, położnictwo i pielęgniarstwo.
24 kwietnia 2012 r. prof. dr hab. n. med. Wojciech Hagner uzyskał tytuł profesora nauk medycznych. Obecnie Profesor sprawuje funkcję kierownika Katedry i Kliniki Rehabilitacji Wydziału Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum UMK.
Profesor Wojciech Hagner urodził się 23 maja 1952 roku w Bydgoszczy. Jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej im. dr Adama Marcinkowskiego w Poznaniu. Studia na kierunku lekarskim ukończył w 1977 r. W 1980 roku uzyskał I stopień specjalizacji z chirurgii urazowo-ortopedycznej a w 1986 roku - II stopień specjalizacji w zakresie rehabilitacji medycznej. W 1993 roku uzyskał II stopień specjalizacji w zakresie chirurgii urazowo-ortopedycznej a w 2000 - roku II stopień specjalizacji z medycyny sportowej.
Od 2000 roku podjął pracę na stanowisku kierownika Katedry i Zakładu Kinezyterapii i Masażu Leczniczego ówczesnej Akademii Medycznej w Bydgoszczy, organizując zakład od podstaw.
W 1984 roku uzyskał stopień doktora nauk medycznych, a w 2002 roku stopień doktora habilitowanego na podstawie rozprawy habilitacyjnej pt. „Wpływ rehabilitacji na funkcję stawu kolanowego po rekonstrukcji operacyjnej więzadła krzyżowego przedniego”. W 2004 roku został mianowany profesorem nadzwyczajnym w Akademii Medycznej w Bydgoszczy. Od 2006 roku jest kierownikiem Katedry i Kliniki Rehabilitacji Collegium Medicum UMK.
W latach 2005-2008 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum UMK.
Od 2008 roku pełni funkcję Eksperta Państwowej Komisji Akredytacyjnej w Warszawie.
Profesor Wojciech Hagner prowadzi wykłady, seminaria i ćwiczenia w zakresie rehabilitacji ogólnej, neurorehabilitacji, kinezyterapii, masażu leczniczego, terapii manualnej i rehabilitacji ortopedycznej ze studentami Wydziału Lekarskiego oraz Wydziału Nauk o Zdrowiu kierunków fizjoterapia, pielęgniarstwo i kosmetologia.
Zainteresowania badawcze profesora Wojciecha Hagnera koncentrują się wokół nowoczesnych metod leczenia neurorehabilitacyjnego i jakości życia pacjentów po urazach czaszkowo-mózgowych, rdzenia kręgowego oraz po udarach mózgu.
fot. M. Opaliński