Celem projektu jest opracowanie i wdrożenie innowacyjnego narzędzia – pierwszego w Polsce oprogramowania w postaci ćwiczeń symulacyjnych z elementami wirtualnej rzeczywistości, wspomagających funkcje poznawcze osób starzejących się prawidłowo i starzejących się patologicznie w przebiegu chorób otępiennych w oparciu o metodę treningu kognitywnego (GRADYS).
Konsorcjum realizujące projekt składa się z: - Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, - Stowarzyszenia „Nowa Wspólna Droga” ze Swarzędza, - Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy, - Wyższej Szkoły Technologii Informatycznych w Warszawie, - PB ONLINE Sp. z o.o., która przygotuje oprogramowanie GRADYS do komercjalizacji.
W przypadku uzyskania pozytywnych wyników badań wskazujących na skuteczność opracowanej metody, stworzone w ramach projektu narzędzie będzie mogło znaleźć praktyczne zastosowanie w pracy z seniorami realizowanej przez instytucje zajmujące się opieką geriatryczną, medyczną (w tym neurologiczną), psychologiczną, rehabilitacyjną oraz będzie mogło być wykorzystywana przez osoby prywatne zainteresowane usprawnianiem własnych funkcji poznawczych i ich opiekunów.
Czas trwania projektu: 1.09.2013 r. - 30.09.2016 r.
Budżet Collegium Medicum UMK to 148.032 zł, w tym koszty ogólne przyznane dla Uczelni to 24.672 zł.
Źródło finansowania: program Innowacje Społeczne - Narodowego Centrum Badań i Rozwoju
Więcej informacji: http://www.psychologia.ukw.edu.pl/jednostka/instytut_psychologii/projekty_badawcze/22808/projekt_gradys_ukw
|